Wyposażenie łazienki na rzecz czystości – sprzęty podwieszane i ogrzewanie w łazience
Porządek i czystość w łazience mają decydujący wpływ na nastrój domowników, dla których łazienka jest miejscem nie tylko codziennej higieny, ale także odpoczynku. Ranga czystości w łazience wzrasta, gdy korzystają z niej również goście. Zadbajmy o to, by wizytę w łazience zapamiętali jako przyjemny moment podczas wizyty. Jakie wyposażenie łazienki i sprzęty nam w tym pomogą?
Wyposażenie łazienki – czystsze wiszące niż stojące
Wybór podwieszanych sedesu i umywalki jest dzisiaj niemal standardem, szczególnie jeśli łazienkę wykańcza się w nowym mieszkaniu czy domu. Jednak osoby remontujące stare łazienki nadal często mają dylemat, czy tradycyjny stojący sedes i umywalkę na postumencie koniecznie należałoby wymienić na modele podwieszane.Wymagają one przecież zakupu nie tylko nowej miski ustępowej i umywalki, ale też stelaży montażowych, które po zamontowaniu trzeba wykończyć okładziną. Dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę aspekt praktyczny – sprzęty stojące nie tylko zabierają więcej miejsca na posadzce, ale też sprawiają kłopoty w czyszczeniu. Styk postumentu i miski ustępowej z podłogą jest miejscem newralgicznym – tutaj gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń i najtrudniej je usunąć szczególnie, jeśli w tym miejscu przebiegają akurat spoiny płytek. Takie wyposażenie łazienki wymaga regularnego czyszczenia, a efekt i tak nie zawsze jest zadowalający. Mniejszy problem będą mieli właściciele łazienek, którzy zamontowali sprzęty podwieszane. Miskę ustępową, umywalkę i bidet instaluje się na specjalnych stelażach montowanych do ściany. Stelaż obudowany płytami gipsowo-kartonowymi tworzy prostopadłościan, który można obłożyć płytkami lub inną łatwą do utrzymania w czystości okładziną. Pod zabudową kryje się również zbiornik spłukujący sedesu, na zabudowie widoczny jest jedynie przycisk spłuczki. Na zewnątrz nie pozostają więc żadne elementy instalacji, na których gromadziłby się brud. Podłogę pod sedesem czy umywalką łatwo wyczyścić.
Miski ustępowe bezkołnierzowe – czyszczenie jeszcze łatwiejsze
Miski bezrantowe, zwane również bezkołnierzowymi mają konstrukcję ułatwiającą czyszczenie, a w połączeniu z innowacyjnym systemem spłukiwania gwarantującą mniejsze zużycie wody. W konstrukcjach misek ustępowych tradycyjnych miskę otacza obrzeże, pod którym gromadzi się brud – jest to zarazem miejsce trudno dostępne dla czyszczącego. W konstrukcjach bezkołnierzowych brak obrzeża otaczającego miskę sprawia, że w muszli nie ma tam przestrzeni i zakamarków, w których mogłyby rozwijać się bakterie. Sprawne czyszczenie jest zapewnione również dzięki dynamicznemu przepływowi wody. Wypływająca woda spłukująca powierzchnię nie jest prowadzona pod zamkniętym z trzech stron kołnierzem, lecz płynie dynamicznie kanałem wokół misy. Również owalny kształt miski powoduje, że z zewnątrz jest ona łatwa do czyszczenia. W ofertach producentów są miski z dodatkową powłoką na ceramice (powłoki o nazwie Ceramicplus, Kerateckt, Wondergliss, MaxiClean) ułatwiającą czyszczenie, gdzie wszelkie osady usuwane są razem ze spłukiwaną wodą.
Ogrzewanie łazienki z myślą o czystości
Grzejnik może być kolejnym, newralgicznym pod względem utrzymania w czystości sprzętem, głównie ze względu na to, że osiada na nim dużo kurzu. Zimne powietrze ogrzewa się od grzejnika i unosi do góry, a wraz z nim krążą kurz i alergeny, które stopniowo osiadają na grzejniku. Ze względu na swoją konstrukcję, szczególnie kłopotliwe w czyszczeniu mogą być grzejniki starszego typu: żeliwne żeberkowe oraz blaszane płytowe. Łatwiej utrzymać w czystości grzejniki nowej generacji przeznaczone do łazienek. Stalowe rurki pomalowane emalią mają gładką powierzchnię, a ich konstrukcja zaprojektowana jest tak, aby możliwy był dostęp do każdego zakamarka. Lepszym sposobem na uniknięcie kurzu, gromadzącego się na grzejnikach, jest ogrzewanie podłogowe. Instalacja jest niewidoczna i nie zajmuje miejsca. Większość ciepła oddawana jest drogą promieniowania, czyli emisji fal elektromagnetycznych. Takie ogrzewanie łazienki nie powoduje unoszenia się kurzu. Powierzchnia ogrzewanej podłogi ma temperaturę niewiele wyższą niż powietrze, dlatego nie ma ruchów powietrza. Nawet, jeśli kurz osiądzie na ogrzewanej podłodze, nie będzie się ponownie unosił.
zdjęcia: materiały prasowe