Wymiana fugi silikonowej
fot.Fotolia
Powierzchnie wokół wanny, czy umywalki, często wykańczane są fugą silikonową. Niestety, ciągły kontakt z wodą, czy mydłem, prowadzi do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Nierzadko też, fuga silikonowa staje się miejscem powstawania pleśni. Najlepszym rozwiązaniem, w takiej sytuacji, jest wymiana fugi na nową.
Usuwanie starej fugi silikonowej
Wymianę fugi zacznijmy od przygotowania ostrego przyrządu, którym usuniemy starą fugę. Może to być specjalny nóż do spoin lub ewentualnie nieduży nóż kuchenny. Jeśli fuga silikonowa jest stara, stwardniała można ułatwić sobie zadanie, stosując specjalny preparat do zmiękczania silikonu, w postaci żelu lub pasty. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować tego środka na podłożach z tworzyw sztucznych, bez przeprowadzenia wcześniejszej próby. Powierzchnię, pozbawioną fugi silikonowej, należy dokładnie oczyścić, odtłuścić i osuszyć.
Wybór silikonu
W pomieszczeniach wilgotnych takich, jak kuchnie, czy łazienki, stosuje się silikon sanitarny, o podwyższonej odporności na działanie wilgoci i pleśni. Jeśli planujemy fugą silikonową uszczelnić kabinę z tworzywa sztucznego, czy wannę akrylową, należy sięgnąć po silikon neutralny.
Wykonywanie nowej fugi silikonowej
Przed przystąpieniem do wykonywania nowej fugi silikonowej, brzegi uszczelnianej powierzchni warto zabezpieczyć taśmą (np. malarską). Pozwoli nam to otrzymać równą, estetyczną spoinę. Silikon nanosi się równomiernie, na uszczelnianą powierzchnię, specjalnym ręcznym pistoletem. Zanim fuga zacznie się utwardzać, należy ją wyprofilować i wygładzić plastikową szpachelką do silikonu. Dzięki temu, woda będzie szybko spływała po odpowiednio uformowanej fudze. Poprzez odpowiednie wygładzenie fugi silikonowej, zadbamy też o to, aby była łatwiejsza do utrzymania w czystości. Po naniesieniu fugi, należy bezzwłocznie usunąć wcześniej przyklejoną taśmę.