Wymiary schodów wewnętrznych
Schody przede wszystkim muszą być funkcjonalne, ale również bezpieczne i przyjemne w eksploatacji. Dlatego ważna jest nie tylko ich budowa, kształt oraz materiały wykończeniowe, ale także poszczególne wymiary. Dostosowane powinny być do liczby mieszkańców, a nawet ich wieku. Choć istotny jest wygląd schodów, to nadrzędnym czynnikiem powinna być ich użyteczność. Wymiary schodów zostały sprecyzowane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynku i ich usytuowanie. Zapisy prawne określają szerokość użytkową schodów, wysokość stopni, liczbę stopni liczoną w jednym biegu, a także wysokość sufitu. Natomiast nie narzucają maksymalnej i minimalnej wysokości schodów wewnętrznych – jednak warto stosować się do ogólnie przyjętych wytycznych, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania.
Szerokość i wysokość stopni schodów wewnętrznych
Stopień schodów, który składa się ze stopnicy i podstopnicy, powinien mieć wymiary dostosowane do sposobu poruszania się dorosłego człowieka. Średnia długość kroku to około 60-65 cm, dlatego suma podwójnej wysokości i szerokości stopnia powinna być jej równa. Jeśli posłużymy się tym wzorem okaże się jasne, że im wyższe planujemy stopnie, tym mniejsza powinna być ich szerokość (głębokość). Jednak przeciętne wymiary wygodnych stopni to 15-17 cm wysokości i 29-30 cm szerokości. Chodzenie po schodach węższych niż 25 cm i wyższych niż 19 cm może być znacznie utrudnione i niebezpieczne. Także zbyt duża szerokość stopni sprawia, że poruszanie się pomiędzy kondygnacjami jest mało komfortowe. Jednak najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować przy wykonywaniu schodów jest zachowanie jednakowej wysokości stopni.
Wymiary biegów schodów wewnętrznych
Ważna jest również długość biegu, czyli jednego szeregu schodów. Nie może ona męczyć wchodzących osób – przyjmuje się, że liczba stopni w ciągu prostym nie powinna przekraczać 17 sztuk (optymalnie to 12). Przy zbyt długim trakcie warto rozważyć większą liczbę biegów. Duże znaczenie ma też szerokość schodów. Wygodna klatka schodowa to taka, na której bez trudu miną się dwie osoby, jednak nie w każdym wnętrzu zmieszczą się na tyle obszerne stopnie. Z drugiej strony zachowanie minimalnych wymiarów utrudni nie tylko przemieszczanie się, ale również transport sprzętów czy mebli o większych gabarytach. I tak: aby dwie osoby mogły idące w przeciwnych kierunkach mogły się swobodnie minąć szerokość stopni powinna wynosić około 110 cm. Minimalna szerokość schodów umożliwiająca wygodne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami wynosi 80 cm.
Wygodne schody: poręcz i balustrada
Niezależnie od szerokości biegów istotne jest, aby schody były wyposażone w wygodną poręcz. Musi być ona stabilna i łatwa do chwycenia, zwłaszcza gdy w domu mieszkają dzieci czy osoby starsze. Nie może być zbyt ani wysoka, ani zbyt niska. Najlepiej gdy wypada na wysokości przedramienia. Przyjmuje się, że optymalna wysokość balustrady to około 90 cm nad krawędzią poprzedniego stopnia. Jeśli schody kręcone, zabiegowe lub jednobiegowe będą użytkowane przez dzieci, wówczas zaleca się montaż dodatkowej poręczy. Jej optymalna wysokość wynosi 70-75 cm. Ze względu na małe dzieci lepiej wybrać balustrady pełne lub z gęsto osadzonymi tralkami. Na modne schody bez poręczy najczęściej decydują się ludzie młodzi, urządzając wnętrze w duchu nowoczesnym.
Schody a sufit
Wymiary schodów wewnętrznych powinny uwzględniać wysokość do sufitu. Przestrzeń musi być dopasowana do najwyższego użytkownika. Ogólnie przyjmuje się, że wysokość pomiędzy schodami a sufitem nie powinna być mniejsza niż 205 cm. Jednak w praktyce zaleca się utrzymywanie nieco większych wysokości 210-220 cm. Dzięki temu na pewno wszyscy użytkownicy będą w stanie wygodnie przemieszczać się po schodach.
Zdjęcia: materiały prasowe, shutterstock