Wygładzanie ścian bez pyłu
fot.Weber Maxit
Maszynowo
Można zastosować do wygładzania ścian szlifierkę wysięgnikową albo ręczną pacę ścierną z systemem odsysania pyłu przez dołączony odkurzacz. Dzięki takim urządzeniom ilość zanieczyszczeń rozprzestrzeniających się podczas szlifowania ścian jest niewielka.
Gładkie ściany bez szlifowania
Pyłu może nie być wcale, jeśli zamiast tradycyjnej gładzi zastosuje się gładź niewymagającą szlifowania. Dzięki temu oszczędza się czas i unika kłopotów – nie trzeba starannie zabezpieczać wnętrz przed zabrudzeniem, a sprzątnięcie bałaganu po remoncie jest znacznie prostsze. Przeszkolony fachowiec może uzyskać niemal idealnie gładką powierzchnię ścian i sufitu już po nałożeniu jednej jej warstwy, podczas gdy tradycyjna gładź wymaga nałożenia i wygładzenia kilku warstw.
Są różne gładzie dostępne w postaci pasty lub zaprawy od razu gotowej do użycia przeznaczone do nakładania w technologii „mokre na mokre” – kolejną warstwę nakłada się zanim poprzednia wyschnie. Mając wprawę można w ten sposób uzyskać gładką powierzchnię bez potrzeby szlifowania ścian (po zwilżeniu powierzchni wodą można jeszcze dokonać poprawek), ewentualnie wymagającą usunięcia jedynie drobnych nierówności.
Popularność zdobywa gładź bezpyłowa (Multi-Finish nazywana też angielską), która służy do szpachlowania nierównych powierzchni, spoin, bruzd i otworów, a także do tynkowania cienkowarstwowego (2 mm) równych podłoży betonowych, z betonu komórkowego, cegły silikatowej, tynków cementowo-wapiennych, gipsowych i płyt gipsowo-kartonowych. Tej gładzi po wyschnięciu się już nie szlifuje. Jest twardsza od tradycyjnej.
Wygładzanie ścian papierem
Inną metodą uzyskania gładkiej powierzchni ściany bez konieczności jej szlifowania jest naklejenie na nią produktu o nazwie papier gładziowy (lining paper). Jest dostępny w czterech grubościach – najcieńszy nadaje się do nowych, gładkich ścian, najgrubszym można zamaskować mankamenty ścian bardziej zniszczonych. Do powierzchni z betonu czy drewna oraz do pomieszczeń wilgotnych odpowiednia jest odmiana z dodatkiem włókien tekstylnych. Papier gładziowy przykleja się do ściany (tak jak tapetę), następnie można go pomalować farbą do wnętrz albo pokryć tapetą.