Wybieramy lampki świąteczne – kryteria wyboru lampek choinkowych
fot.Fotolia
W okresie przedświątecznym, sklepowe półki i ekspozycje mienią się licznymi lampkami choinkowymi. Przybierają one różne formy – od tradycyjnych łańcuchów choinkowych, przez kurtyny świetlne, którymi można ozdobić np. okna, po elastyczne sznury. Względy estetyczne, to jednak nie jedyne kryterium, jakie powinno nam przyświecać przy wyborze świetlnych dekoracji świątecznych. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Lampki świąteczne – LED zamiast żarówek
Chociaż tradycyjne lampki żarówkowe zostały już niemal całkowicie wyparte przez lampki świąteczne, oparte na technologii LED. Mimo to, wciąż można je spotkać na sklepowych półkach. Wprawdzie są one tańsze od lampek choinkowych z diodami LED i mogą świecić od nich jaśniej, warto wiedzieć, że zużywają więcej energii elektrycznej, a ich żywotność jest znacznie krótsza. Lepiej więc trochę dołożyć i kupić produkt energooszczędny, który posłuży nam dłużej, niż jeden sezon.
Budowa, żywotność, pobór energii
Wybierając odpowiednie lampki choinkowe, warto też zwrócić uwagę na ich budowę, a dokładniej - na sposób połączenia poszczególnych elementów świetlnych (diod czy żaróweczek). W tradycyjnych lampkach żarówkowych pojedyncze żaróweczki podłączane są szeregowo. Oznacza to, że gdy jedna z nich się przepali, wówczas pozostałe żarówki również nie będą świecić. Sprawdzanie, która z nich jest uszkodzona, to zajęcie żmudne i pracochłonne. W przypadku lampek świątecznych, składających się z diod LED, rzadko stosuje się takie rozwiązanie. Szeregowo mogą być połączone poszczególne sekcje diod - każda z nich składa się natomiast z kilku bądź kilkunastu diod podpiętych równolegle. Jeśli więc jedna z nich ulegnie uszkodzeniu nie spowoduje to awarii całej dekoracji świątecznej. Wybierając odpowiednie lampki choinkowe, warto zwrócić uwagę również na ich żywotność oraz deklarowany przez producenta pobór energii.
Zewnętrzne lampki choinkowe
Dekoracje świąteczne coraz śmielej wkraczają na nasze posesje – świecącymi łańcuchami, przystrajamy często strefę wejścia do domu, balkony, tarasy, czy drzewka w ogrodzie. Jeśli przy pomocy lampek choinkowych, czy innych dekoracji świątecznych, które podłącza się do prądu, planujemy wykonać zewnętrzną ozdobę, należy wybierać produkty do tego przystosowane. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na stopień ochrony IP lampek świątecznych – w przypadku elementów narażonych na działanie czynników zewnętrznych, powinno się na nich znaleźć oznaczenie IP44 (te montowane w domu mogą mieć IP22). Sprawdźmy też, w jakim zakresie temperatur dana dekoracja świąteczna może być stosowana. W przypadku zewnętrznych lampek choinkowych dobrze, jeśli dolna granica będzie wynosiła -25°C. Będziemy mieć wówczas pewność, że nawet w czasie dużego mrozu, lampki świąteczne będą działać bez zarzutu.