Wielki powrót abażura
Abażury to osłony na lampy wykorzystywane do niewielkich lampek nocnych, lamp podłogowych i wiszących. Wykonane w całości z tkanin lub jedynie pokryte nimi dają lekko przytłumione światło, tworzące atmosferę spokoju i ukojenia. Tkanina przepuszcza promienie świetlne w niezwykle subtelny i delikatny sposób. Takie światło nie jest ostre i nie razi w oczy, staje się bardziej miękkie i przytulne. Jest to idealny rodzaj oświetlenia do pomieszczeń, w których zależy nam na spokojnej atmosferze sprzyjającej relaksowi, dlatego chętnie korzystamy z niego przede wszystkim w sypialniach, pokojach dziecięcych oraz bibliotekach i gabinetach, a gdy zależy nam na zbudowaniu nastrojowego wnętrza, również w pokojach dziennych.
STYLOWE WYBORY
Oferta rynkowa abażurów tkaninowych jest dzisiaj bardzo bogata– oprócz przykładów nowoczesnego designu możemy sięgnąć po tradycyjne formy osłon. Jeśli stawiamy na styl klasyczny wnętrza, lampy z tkaninowymi abażurami są jak najbardziej trafnym wyborem. Na rynku dostępne są modele tradycyjne, doskonałe do wnętrz urządzonych klasycznie, w których uzupełnią eleganckie drewniane meble i długie, lejące się zasłony wiszące w oknach. Wielbiciele retro łatwo kupią modele będące replikami tradycyjnych abażurów wiktoriańskich o formach sięgających czasu wynalezienia żarówki, kiedy to osłony wykonane ze szlachetnych tkanin filtrowały jej zbyt mocne dla oczu światło. Moda na abażury z lekkich tkanin zawitała również wraz ze spopularyzowaniem się jednego z trendów wnętrzarskich za oceanu. W stylu Humpton – tak nazywa się sposób urządzania amerykańskich domów wakacyjnych – lampy stołowe i podłogowe najczęściej występujące w parach lub całych „rodzinach” są obowiązkowym elementem tych aranżacji. Modele o bogatych w formie podstawach szklanych, ceramicznych lub metalowych zdobią obszerne abażury wykonane z jasnych, jednolitych kolorystycznie tkanin. Lampy, najczęściej o drewnianych podstawach, z abażurami wykonanymi z tkanin w barwne malowane lub haftowane kwiaty są z kolei wyróżnikiem stylów rustykalnych: prowansalskiego czy polskiego neofolk. Klasyczna lampa z abażurem to także ciekawy motyw we wnętrzu nowoczesnym. Taki detal stanowi czasami zaskakujący element dekoracji, który kontrastuje z pozostałymi, nowoczesnymi elementami aranżacji. Nastrojowa lampa na nowoczesnej komodzie o minimalistycznej formie to efektowna kompozycja, która sprawia, że wnętrze nabiera zupełnie nowego wyrazu i staje się jeszcze bardziej eleganckie.
Abażury z tkanin delikatnie filtrują światło, zmniejszając jego natężenie i ograniczając zasięg.
PODSTAWA TEŻ WAŻNA
Kiedyś abażury z tkanin były zarezerwowane do lamp o klasycznych podstawach, drewnianych lub mosiężnych. Dzisiaj znaleźć je można także w nowoczesnych lampach o prostym minimalistycznym designie. Połączenia metalowej czy szklanej podsta- wy z lekkim abażurem są efektowne i doskonale odnajdują się w nowoczesnych przestrzeniach. Do współczesnych, często nieco surowych wnętrz wprowadzają odrobinę przytulnego ciepła, nie odbiegając zbytnio od przewodniej stylistyki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących zarówno domową atmosferę, jak i współczesny design.
KOLOR ABAŻURA A ZADANIA FUNKCJONALNE
Abażur to klosz do lampy, którego głównym zadaniem jest osłanianie źródła światła, co ma tłumić jego zbyt jaskrawe strumienie. To, na ile abażur tłumi światło, a co za tym idzie – nadaje też odpowiedni charakter danemu wnętrzu – zależy w dużej mierze od jego koloru i materiału. Dobór kolorów w przypadku abażura jest niezwykle ważny, ponieważ to one decydują o tym, w jakim stopniu klosz będzie przepuszczał światło. Możemy postawić na jasne barwy, które świetnie wpasują się w charakter minimalistycznych wnętrz, a ponadto zapewnią lekkie i optycznie powiększające pomieszczenie światło. Jeśli mamy ściany w kolorze szarości, to oprócz oczywistych bieli i czerni doskonale sprawdzą się abażury w kolorze beżowym oraz taupe. Te w ciemniejszych barwach, np. takich jak czerwień, przepuszczają mniej światła, ale wprowadzają do wnętrza intymny i nieco tajemniczy charakter. Świetnie sprawdzają się zarówno w ciemniejszych pomieszczeniach, jak i tych nieco jaśniejszych, gdzie stanowią ciekawy kontrast. Żywe kolory, takie jak żółty czy zielony, przyciągają wzrok i pozytywnie wpływają na odbiór wnętrza, otulając je kolorową poświatą. Abażury wykonane z ciemnych tkanin, np. czernie i głębokie brązy, słabo rozpraszają światło. Efekt będzie raczej dekoracyjny, ponieważ światło będzie skierowane góra-dół. Na topie są abażury wykonane z tworzywa sztucznego i pokryte tkaninami, których spód pomalowano na kolor złoty. Mimo ciemnego z zewnątrz abażura, złote wnętrze odbija światło, delikatnie je rozpraszając.
ASPEKTY PRAKTYCZNE
W doborze rozmiaru odpowiedniego abażura do lampy jedną z decydujących ról odgrywa załącznik światła. Jeśli nie jest on zamontowany na kablu, powinniśmy zwróćmy uwagę na to, by nie było konieczne dalekie sięganie do niego ręką. Powinniśmy też mieć na względzie rodzaj lampy, jaką chcemy zakryć abażurem. Największe klosze zastosujemy w przypadku lamp wiszących i podłogowych, które powinny dokładnie zasłaniać żarówkę. Nieco mniejsze w przypadku lamp, które ustawiamy na biurku czy szafce nocnej.
Dla lamp z abażurami, szczególnie tych typowo dekoracyjnych, nie powinniśmy stosować źródeł światła o zbyt dużej mocy. Strumień powinien być ciepły i relaksujący. W modelach takich wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje żarówek: o gwintach E14 oraz E27.