Ważny detal: nadproże w ścianie jednowarstwowej
Nadproża w ścianie często wykonuje się jako żelbetowe, wylewane na budowie lub prefabrykowane. Żelbet jest materiałem dobrze przewodzącym ciepło, o wiele gorzej izolującym niż materiały budowlane stosowane podczas wznoszenia ścian. W przypadku ścian warstwowych zastosowanie nadproży żelbetowych nie stanowi większego problemu, bo zostaje one przykryte warstwą termoizolacji, odpowiadającą za ograniczenie ucieczki ciepła z budynku. W ścianie jednowarstwowej, gdzie ocieplenia brak, takie nadproże staje się mostkiem termicznym, nawet jeśli zostanie zaizolowane z zewnątrz warstwą styropianu czy wełny mineralnej. Z tego względu nadproże w ścianie jednowarstwowej warto wykonać z oferowanych przez producentów materiałów murowych rozwiązań systemowych. Ich użycie sprawi, że wszystkie elementy ściany będą do siebie idealnie pasować. O tym, jakie nadproże wybrać decyduje m.in. rodzaj otworu, jego wymiary, grubość ściany oraz liczba kondygnacji położonych nad otworem.
Nadproże w ścianie jednowarstwowej z belek prefabrykowanych
Jednym ze sprawdzonych sposobów na zminimalizowanie ryzyka powstanie mostka cieplnego w nadprożu jest wykonanie go z materiału zbliżonego pod względem izolacyjności termicznej do materiału, z którego wykonane są ściany domu. W tym celu warto zdecydować się na zastosowanie zbrojonych nadproży prefabrykowanych, jakie w swojej ofercie mają m.in. producenci materiałów murowych z betonu komórkowego czy pustaków ceramicznych. Są to gotowe do użycia nadproża, służące do wykonywania przesklepień otworów drzwiowych i okiennych, bez konieczności przygotowania szalunków, betonu i zbrojenia. Brak konieczności wykonywania nadproży wylewanych na budowie spowoduje również jej przyspieszenie i znacznie ułatwi prace budowlane. Zastosowanie prefabrykowanych nadproży zapewni odpowiednią nośność, a także izolacyjność termiczną ścian jednowarstwowych. Do ich zalet należy zaliczyć także łatwy montaż.
Prefabrykowane ceramiczne belki za sprawą umieszczonego w nich zbrojenia mają wysoką wytrzymałość na zginanie. Dzięki ceramicznej obudowie uzyskujemy ściany z zachowaną jednorodną, ceramiczną powierzchnią. Niektóre z nich dzięki wysokiej wytrzymałości od razu pełnia funkcje nośną, inne wymagają nadmurowania. Wypełnienie ceramicznych belek nadprożowych wykonane z żelbetu, dobrze przewodzi ciepło. Z tego względu, by zapobiec ucieczce ciepła, pomiędzy belkami nadproża umieszcza się wkładkę termoizolacyjną. Gotowe elementy nadprożowe z betonu komórkowego z reguły nie wymagają ocieplenia – ich parametry termoizolacyjne są bardzo zbliżone do izolacyjności cieplnej wykonanego z tego budulca ściany.
Nadproże w ścianie z kształtek U
Nadproża żelbetowe można zastąpić również nadprożem z kształtek U, wykonanych z tego samego materiału co mur. Kształtki są elementami systemowymi służącymi m.in. jako szalunek tracony przy wykonywaniu nadproży. Sprawdzą się bardzo dobrze w przypadku konieczności wykonania nadproży nad otworami o większej szerokości. Jednak wykonanie tego rodzaju nadproża wymaga więcej pracy niż w przypadku zastosowania nadproży prefabrykowanych. Nadproża w ścianie jednowarstwowej z kształtek U, bez względu na materiał, z jakiego są wykonane, wymagają docieplenia z hydrofobowej (nienasiąkliwej) wełny mineralnej lub styropianu, który umieszcza się – najczęściej dokleja od zewnętrznej strony kształtki.
Zdjęcia: Wienerberger, Ytong