Nowoczesna wanna do wielu funkcji
Zanim przystąpimy do zakupu sprzętu łazienkowego, starannie zaplanujmy wnętrze. Pomocne będzie rozrysowanie powierzchni łazienki według dokładnych pomiarów. To dobry sposób, by ukazać zalety pomieszczenia i optymalnie rozplanować ustawienie jednego z najważniejszych w nim sprzętów – wanny. Dobrym wyborem będzie wanna wielofunkcyjna, której modele znajdziemy w wielu formach i kształtach, co sprawi, że łatwo dopasujemy ją do pozostałych elementów armatury sanitarnej. Nowoczesna wanna wielofunkcyjna może pełnić funkcje kąpielowe połączone z hydromasażem czy natryskiem. Mogą z niej także korzystać osoby niepełnosprawne.
Wanna wielofunkcyjna w malej łazience
Odpowiednim i bardzo funkcjonalnym wyborem szczególnie do małych łazienek będą wanny asymetryczne. Zazwyczaj możemy dopasować je do bardzo skromnego metrażu. Przyjrzyjmy się tym o ergonomicznej formie i opływowym kształcie. Niekiedy, by oszczędzić przestrzeń, w ich nogach można zainstalować umywalkę dostępną w kilku rozmiarach. Optymalnym rozwiązaniem zdaje się być wanna o wymiarach 140 x 70 cm – to na tyle mało, że powinna zmieścić się nawet w niewielkiej łazience typowej dla mieszkań w bloku, a jednocześnie wystarczająco dużo, by czuła się w niej komfortowo osoba przeciętnej wagi. O jej wygodzie decyduje funkcjonalne wyprofilowanie – szerokie i płaskie dno oraz wąski brzeg. Dopracowane w szczegółach kształty wanny wielofunkcyjnej zapewniają ekonomiczne zużycie wody. Jeśli w domu jest osoba mniej sprawna lub też wykorzystujemy wannę do ręcznego prania, warto wybrać taką, która będzie dosyć niska i niezbyt głęboka, co ułatwi wychodzenie z wanny oraz przyjęcie wygodnej pozycji podczas prania. W roli wielofunkcyjnej sprawdzi się model głębokości do 35 cm i wysokości około 40 -45 cm.
Wanna wielofunkcyjna w dużej łazience
Właściciele dużych łazienek powinni zwrócić uwagę na wanny prostokątne o większych wymiarach, a także wanny narożne: symetryczne lub asymetryczne, występują w wersji prawej i lewej. Mogą też wybrać wanny wolno stojące. Miłośnicy długich kąpieli powinni zwrócić uwagę na szerokość dna – może być bowiem węższe niż odległość pomiędzy górnymi krawędziami wanny. Jeśli zależy nam na długich kąpielach, warto zamontować wannę na nośniku styropianowym, który chroni przed utratą ciepła. Bardziej luksusowy model wanny wielofunkcyjnej zaopatrzony jest w system hydromasażu .Pozwoli nie tylko się zrelaksować, a także wspomóc leczenie wielu dolegliwości. Do dyspozycji mamy wanny z hydromasażem oferujące masaż powietrzny, wodny oraz wodno-powietrzny. Bez trudu znajdziemy taki, który posłuży nam do podwodnego masażu niemal każdej części ciała. Oczywiście można go zaprogramować tak, by ustawić łączny czas trwania zabiegu, czas pracy poszczególnej sekcji, automatyczne wyłączenie urządzenia po skończonym zabiegu. Masaż może wspomagać system chromoterapii, aromaterapii, ozonowania czy hydroterapii. Wanna z hydromasażem zmieści się zarówno w łazience średniej wielkości, jak i salonie kąpielowym. Najczęściej mają długość od 140 do 170 cm i szerokość od 70 do 170 cm.
Inne funkcje wanny
Wanna wielofunkcyjna służy zarówno jako prysznic, jak i miejsce do pełnego relaksu. Wyposażona w siedzisko ułatwia zabiegi higieniczne osobom starszym i mniej sprawnym. Rozkoszowanie się kąpielą zapewnia także zagłówek, o który możemy delikatnie oprzeć głowę podczas wodnego odpoczynku. Osoby mniej sprawne zawsze docenią zamontowane w bokach wanny uchwyty – niezwykle pomocne przy wychodzeniu z kąpieli. Atutem naszego idealnego sprzętu sanitarnego będzie zawsze wygodne, płytkie i stabilne siedzisko. Umożliwia wykonanie czynności higienicznych na siedząco, na które często brak miejsca w łazience. W łazience użytkowanej przez osoby niepełnosprawne i starsze sprawdzi się także wanna z drzwiami, w której boku zamontowano otwierane do wewnątrz drzwiczki. Drzwi najczęściej występują w wariancie lewo- lub prawostronnym.
Dobrze dobrany parawan
Wanna wielofunkcyjna jest często wyposażana w przesłonę. Możliwość zamontowania parawanu lub drzwi nawannowych gwarantuje również komfortowy prysznic – płaskie i szerokie dno da nam poczucie bezpieczeństwa. Dobrze dopasowany parawan nawannowy zapewni szczelność przegrody podczas brania prysznica. Największą szczelność przegrody zapewni zakup parawanu dedykowanego do konkretnego modelu wanny. Mamy wówczas gwarancje jego idealnego dopasowania materiałowego i stylistycznego. Jeśli decydujemy się na osobne uzupełnienie tego elementu, dopasujmy go przede wszystkim ściśle do kształtu wanny. Parawany nawannowe mają przeważnie szerokość od 65-180 cm i wysokość 133-160 cm. Można też wybrać model robiony na zamówienie. Za odpowiednio chroniący łazienkę przed zachlapaniem najczęściej uznaje się parawan o szerokości od 80 cm i wysokości 190 cm (łącznie z wysokością wanny). Zaletą parawanów jest nie tylko różnorodność wymiarowa, ale też możliwość regulowania ich wielkości w zakresie od 1 do 3 cm.
zdjęcia: Cersanit, Koło