Rodzaje umywalek łazienkowych z ceramiki
Umywalki ceramiczne to urządzenia sanitarne o wielu zaletach – są trwałe, odporne na zarysowania, zaplamienia substancjami chemicznymi stosowanymi w domu oraz kamień i rdzę. Nie sprawiają także kłopotów w pielęgnacji, szczególnie te wykończone powłoką utrudniającą osadzanie zanieczyszczeń.. Ich najczęściej biała kolorystyka jest utożsamiana z czystością. Można je podzielić ze względu na sposób montażu oraz kształt. Biorąc pod uwagę sposób montażu, umywalki ceramiczne dzielimy na stojące oraz wiszące. Te drugie są wybierane znacznie częściej, można wśród nich wyróżnić modele meblowe, nablatowe, podblatowe i wpuszczane w blat. Ze względu na kształt, do wyboru mamy umywalki ceramiczne półokrągłe, prostokątne, owalne, kwadratowe, trójkątne lub w innych kształtach wynikających z inwencji projektantów. Ich brzegi mogą być zaokrąglone lub proste.
Umywalki ceramiczne meblowe
Stanowią najczęściej komplet z szafką. Jej forma odpowiada kształtowi mebla, dzięki czemu optymalnie wykorzystują przestrzeń. Szafka pod umywalką służy nie tylko do przechowywania rzeczy, ale też ukrywa mało estetyczne syfon oraz przyłącza. Często tego typu komplety są elementem większego zestawu mebli łazienkowych. Umywalka ceramiczna meblowa, mimo posadowienia na szafce ze względów bezpieczeństwa użytkowania, powinna być zamocowana do ściany, za pomocą śrub montażowych.
Umywalki ceramiczne wiszące
Takie umywalki montuje się bezpośrednio do ściany za pomocą śrub lub przymocowanych do ram stelaży podtynkowych, przy zastosowaniu właściwych uchwytów. Uzupełnienie tak zamontowanej umywalki może stanowić maskujący przyłącza wodne postument lub półpostument z tej samej serii. Można też zastosować ozdobny syfon – wówczas nie ma potrzeby instalacji postumentu czy też półpostumentu. Często wybiera się je do niewielkich łazienek. W małym toaletach sprawdzi się wisząca umywalka ceramiczna narożna.
Umywalki ceramiczne nablatowe, podblatowe i wpuszczane w blat
Należą do najchętniej stosowanych rodzajów umywalek łazienkowych. Zazwyczaj po ich zainstalowaniu zyskujemy dużą przestrzeń odstawczą. Zwróćmy uwagę, by odległość umywalki od ściany była na tyle duża, by mogła zapewnić łatwe utrzymanie czystości na tym fragmencie blatu. Umywalki blatowe montuje się na przygotowanych konstrukcjach nośnych lub meblach łazienkowych. Modele nablatowe należą do najatrakcyjniejszych wzorniczo, mocuje się je na blacie, są więc w całości bardzo wyeksponowane. Umywalki ceramiczne podblatowe montowane są w całości pod przygotowanym blatem za pomocą właściwego zestawu montażowego. Umywalki ceramiczne wpuszczane w blat, to produkty wstawiane w otwór blatu – ich górna płaszczyzna wykracza poza krawędź otworu. Bardzo często sprzedaje się je w komplecie z szafką, ponieważ otwór musi być precyzyjnie wykonany i powiązany z blatem.
Umywalki ceramiczne z otworem lub bez
Z umywalki można korzystać tylko po zamontowaniu baterii. Armatura może być zamontowana na umywalce obok niej lub w ścianie. Najczęściej są wybierane umywalki ceramiczne w wersji z otworem do zamontowania baterii. Jego średnica określona jest normą, co pozwala na zastosowanie wielu rodzajów baterii. Otwór najczęściej jest sytuowany na środku tylnego rantu umywalki. W przypadku niewielkich modeli może znajdować się z boku. Umywalki bezotoworowe to najczęściej nowoczesne modele nablatowe lub wpuszczane w blat. Ich uzupełnieniem są zazwyczaj eleganckie baterie montowane na blacie.
Montaż ściennej umywalki ceramicznej
Umywalki wiszące (ścienne) mocuje się do ściany, za pomocą wkrętów i kołków rozporowych. Po oznaczeniu miejsc pod otwory montażowe (zgodnie z rozstawem otworów w podstawie umywalki) wywierca się je, po czym w otworach instaluje się kołki rozporowe i wkręca w nie śruby montażowe. Następnie należy nasunąć umywalkę, zabezpieczyć ją podkładkami dystansowymi i zamocować za pomocą dołączonych nakrętek, ustawiając górną płaszczyznę umywalki, za pomocą poziomnicy. Aby zabezpieczyć ścianę za i pod umywalką, przed zaciekami, uszczelnia się górne połączenia górnej krawędzi umywalki ze ścianą , za pomocą silikonu.
zdjęcia: Deante, Invena, fotolia.com