Jak przygotować ścianę do tapetowania
Tapetowanie ścian jest procesem bardziej wymagającym niż ich pomalowanie. Jednak jeśli będziemy postępować zgodnie z zaleceniami producenta tapety, którą wybraliśmy oraz zaleceń fachowców z powodzeniem możemy je wykonać samodzielnie. Wbrew pozorom, większość tapet, a zwłaszcza papierowe, szczególnie jeśli są jednowarstwowe, nie ukryją nierówności i innych niedoskonałości ścian. Poza tym tapety położone na nierównym podłożu nie będą do niego trwale przylegały. Gdy podłoże nie zostanie odpowiednio przygotowane, tapety bardzo szybko mogą się od niego odspajać i efekt będzie niewspółmierny do kosztów ich zakupu oraz ułożenia.
Tapetowanie ścian w nowym mieszkaniu – ocena stanu podłoża
Przed przystąpieniem do tapetowania należy ocenić stan ścian, istotne jest, czy są gładkie, suche, czyste, trwałe i jednakowo chłonne na całej powierzchni. Na to jak przygotować ścianę do tapetowania duży wpływ ma „wiek” podłoża. Gdy ściany są nowe, układamy tapetę na czystym i świeżym podłożu, które łatwiej przygotować. Najmniej problemów sprawia tapetowanie na otynkowanej ścianie. W takim przypadku wystarczy odczekać około 4-5 tygodni od ich nałożenia, by przystąpić do kolejnych prac. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy tynk wysechł, należy okleić na dobę folią malarską i taśmą klejącą niewielki fragment ściany, np. o wymiarach 50 x 50 cm. Po odklejeniu pod folią nie powinno być wilgoci, jeśli stwierdzimy jej obecność, pomieszczenie należy przez pewien czas wietrzyć lub ogrzewać by się jej pozbyć. Konieczne jest również zaszpachlowanie i oszlifowanie rowków w ścianach, wykonanych z płyt g-k.
Tapetowanie ścian w starym mieszkaniu – ocena podłoża
Jeśli
zamierzamy wykończyć tapetami ściany we wcześniej użytkowanym
wnętrzu pierwszym krokiem będzie usunięcie odspojonej od podłoża
powłoki malarskiej lub starej tapety. Najłatwiej poradzimy sobie z
tapetą na flizelinie. Jej spodnia warstwa może być podłożem, na
którym ułożymy nową tapetę. Jeśli jednak zachodzi konieczność
zdjęcia tapety, warto ją namoczyć wodą lub specjalnym preparatem
do usuwania tapet. Warto do tego użyć pędzla ławkowca oraz
szpachelki. Zanim rozpoczniemy tapetowanie ścian, te które
wcześniej wykończono farbą olejną, trzeba przetrzeć papierem
ściernym, co wpłynie na lepszą przyczepność kleju. W przypadku
wszystkich rodzajów farb należy ocenić czy są wystarczająco
mocno związane z podłożem. Najlepiej na starą farbę nakleić
pasek taśmy samoprzylepnej i energicznie go oderwać. Jeśli
pozostaną na nim resztki farby, należy usunąć taką powłokę
malarską ze ścian. Po pozbyciu się starych okładzin możemy
stwierdzić, że na
ścianie
są rysy lub ubytki np. po zbędnych gwoździach. W takim przypadku
wyrównujemy je za pomocą masy szpachlowej. Zanim przystąpimy do
szpachlowania ścian, rysy należy pokryć samoprzylepną siatką z
włókna szklanego lub specjalną taśmą wzmacniającą. Po
zaszpachlowaniu, powierzchnię ścian wygładzamy, używając do tego
drobnoziarnistego papieru ściernego. Jeśli zauważyliśmy na nich
tłuste plamy, również je powinno się usunąć, na przykład
ściereczką zanurzoną w rozpuszczalniku lub w benzynie. Tak
przygotowane ściany należy odkurzyć. Można je również umyć
ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim.
Gruntowanie ścian pod tapety
Dzień przed tapetowaniem ścian odpowiednio przygotowane powierzchnie należy zagruntować. Taki zabieg posłuży wyrównaniu chłonności ścian i ich wzmocnieniu. Pozwala także na późniejsze usunięcie tapet bez uszkadzania ścian. Do gruntowania należy stosować preparaty dobrane do rodzaju podłoża. I tak w przypadku tynków cementowo-wapiennych zaleca się gruntowanie pigmentowym podkładem do tapet. Posłuży on także do gruntowania powierzchni betonowych oraz płyt g-k. Do tynków gipsowych można używać kleju przygotowanego zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu – najczęściej rozcieńczonego wodą w odpowiednich proporcjach. Stosuje się również specjalne preparaty przeznaczone do gruntowania ścian pod tapety. Ściany pokryte farbami emulsyjnymi nie wymagają gruntowania, wystarczy je wcześniej umyć przeznaczonym do tego celu płynem do mycia ścian.
Tapetowanie ścian – ostatnie przygotowania
Jeśli zamierzamy przykleić na ścianach tapety z podłożem flizelinowym, z wierzchnią warstwą w jasnej kolorystyce, warto wcześniej pomalować ściany białą farbą emulsyjną. Dzięki temu uzyskamy pewność, że kolor ściany nie będzie prześwitywał przez tapetę. Zanim rozpoczniemy tapetowanie ścian, warto też zdemontować obudowy przełączników i gniazdek elektrycznych oraz listew przypodłogowych. Jeśli to możliwe, warto również zdemontować zawieszone na ścianach grzejniki.
Zdjęcia: Pixabay.com, Fotolia.com