Styl rustykalny – jak urządzić nowoczesne wnętrza w stylu wiejskim
Styl rustykalny, nazywany inaczej stylem wiejskim, przywodzi na myśl atmosferę wakacji pod gruszą i tradycyjnego wnętrza dawnych wiejskich zabudowań. Styl rustykalny, choć mocno zakorzeniony w dawnej stylistyce, ze względu na swój przyjazny, naturalny klimat oraz budowanie przyjaznej atmosfery w pomieszczeniach mieszkalnych, nadal jest chętnie wykorzystywany w tworzeniu współczesnych projektów wnętrz. Wnętrza urządzone w tym stylu emanują przytulnością, swobodą, są naturalne w odbiorze, a aranżację można zrealizować za niewysoką cenę. Wystrój oraz aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym jest niezobowiązująca, nie ma nic wspólnego z blichtrem i salonową, wymagającą elegancją. Wszystkie elementy składowe powodują, że styl rustykalny oferuje bardzo estetyczną, komfortową, skupiającą się na potrzebach każdego domownika przestrzeń. Współczesna oferta rynkowa jest bardzo bogata w materiały wykończeniowe, meble oraz dekoracje, które posłużą do aranżacji w tym stylu.
Nowoczesny styl rustykalny stawia na drewno
Wnętrza rustykalne faworyzują drewno i to w każdej formie. Styl rustykalny dopuszcza drewno zarówno w wersji surowej, pokrytej bezbarwnymi lakierami, bejcowanej, olejowanej, ługowanej, a także malowanej farbami kryjącymi. Urok nawet niedoskonałych desek jest chętnie eksponowany we wnętrzu. Nawet sękate bale, jak i pęknięte belki czy słoje będą atrakcją wystroju. Im starsze drewno, tym bardziej atrakcyjne. Nie musi być doskonale wyszlifowane, może mieć widoczne nierówności włókien oraz przebarwienia. Najlepiej we wnętrzu sprawdza się naturalny kolor drewna, ale równie często styl rustykalny korzysta z bielonego, przecieranego, pokrytego np. niebieską barwą. Najczęściej spotykane u nas deski sosnowe są niejednokrotnie przyciemniane bejcą w kolorze mahoniu lub palisandru.
Jakie meble lubi styl rustykalny?
Nie do końca ociosane elementy drewniane styl rustykalny lubi wykorzystywać do tworzenia różnych mebli. Mogą stanowić one części konstrukcji krzeseł, foteli, stołów i szafek. Bardziej obrobionych wymagają kredensy, szafy, serwantki, komody czy szyfoniery. Choć wszystkie meble jakie proponuje styl rustykalny są raczej proste, ich forma pozostaje bardzo estetyczna. Staranne wykończenie, atrakcyjne dodatki w formie uchwytów i klamek (choćby z malowanej ceramiki), ozdobne kluczynki sprawiają, że sprzęty są przyjazne, efektowne i mają niepowtarzalny klimat. Meble przeznaczone na przechowywanie zastawy mogą mieć otwarte półki lub być wyposażone w przeszklenia ozdobione szprosami. Podobnie wykończone są szafki kuchenne. Zarówno zabudowa stojąca, jak i wisząca oraz blaty często wykonywane są w całości z drewna. Towarzyszą im detale cynowe lub miedziane, na przykład w formie okapu nad kuchnią.
Dekoracje i dodatki do wnętrz w stylu rustykalnym
Sielankowy wystrój osiągany jest we wnętrzu również dzięki elementom ozdobnym wykonanym z tkanin. Zasłony, narzuty, obicia mebli czy powłoczki poduszek powinny być z naturalnych materiałów. Na nich znajdziemy motywy kwiatowe, folklorystyczne i kolorowe kratki. Mogą być dwukolorowe lub łączyć więcej odcieni, najczęściej pastelowych. Styl rustykalny lubi również ceramikę, zarówno w naturalnej barwie ceglanej, jak i malowaną lub szkliwioną. Ozdobne dodatki tworzą tu naczynia wykonane z metalu, a także kosze wyplatane z wikliny.
zdjęcia: AdobeStock