Jak dobrać podłogi do wnętrz w stylu klasycznym
Klasyczne wnętrza należą do stylizacji, których charakter czy też sposób kompozycji elementów aranżacji został wypracowany przez wiele pokoleń. Elementy tego stylu, które można spotkać we współczesnych wnętrzach pojawiły się już w starożytnych Rzymie czy Grecji. Wystrój oraz wykończenie wyróżnia harmonia połączeń oraz wysoka jakość zastosowanych mebli, lamp czy tkanin o rodowodzie z różnych epok i stylów. Na miano klasyki zasłużyło sobie bowiem bardzo wiele rozwiązań, wzorów, materiałów. Ich atutem jest również to, że można je miksować z nowoczesnymi elementami. Klasyczny parkiet czy też posadzka kamienne, których rodowód ma korzenie przed wiekami, mogą być dobrą bazą dla nowoczesnych aranżacji. Styl klasyczny powstawał i ewoluował w czasach, gdy do wykańczania wnętrz używano materiałów pochodzenia naturalnego.
Parkiety w klasycznych wnętrzach
Do układania posadzek służyły materiały drewniane, kamienne oraz ceramiczne, które różniły się w zależności od zamożności inwestorów. Do klasyki należą podłogi drewniane, są to więc zarówno parkiety pałacowe, jak i proste szerokie deski stosowane w domach znacznie uboższych. Układane w zamożnych domach szlacheckich, arystokratycznych czy lub mieszczańskich parkiety pałacowe spotyka się także we współczesnych wnętrzach. Nadal są wyrazem wysokiego statusu materialnego gospodarzy. Dzisiaj najczęściej są sprzedawane jako parkiet artystyczny. Wykonuje się go z kilku szlachetnych gatunków drewna, które tworzą zazwyczaj geometryczny wzór budujący np. efektowną bordiurę, czyli pas tworzący zamkniętą figurę geometryczną – zazwyczaj prostokąt, koło lub elipsę. Często jej środek zajmuje rozeta. Klasyczne wnętrza aspirujące do takich posadzek wykańcza się obecnie parkietem taflowym. To także materiał posadzkowy budujący wzór, jednak znacznie łatwiejszy do ułożenia. Podobnie jak panele podłogowe ma budowę warstwową. Ale do klasyki przeszły już także bardziej „demokratyczne” wzory parkietów. Dzisiaj za takie uznaje się również parkiet typu jodełka klasyczna typu sierżant czy też jodełka francuska lub węgierska. Wnętrza klasyczne można też wykończyć parkietem o deseniu deski pokładowej czy mozaiki.
Klasyczne wnętrza z deską podłogową
Na miano klasycznej drewnianej posadzki zapracowały sobie również deski. Od wieków były one wykorzystywane w domach uboższej szlachty, mieszczaństwa czy bogatych chłopów. Można więc je uznać za element klasycznego stylu dworkowego lub rustykalnego, chociaż ta forma doskonale współgra również z nowoczesnymi aranżacjami. Deska podłogowa jest ceniona za swój prosty, czysty kształt wydłużonego prostokąta idealnie wpisujący się w zasadzie w każdy wystrój wnętrza. W przeszłości tego typu podłogi były wykonywane w zależności od zamożności inwestorów z drewna sosnowego, a w bogatszych domach modrzewiowego lub sosnowego. Dzisiaj ten klasyczny repertuar wzbogacają deski podłogowe z drewna egzotycznego – idealnie wpisującego się choćby w klasyczne aranżacje kolonialne. Warto też rozważyć wybór wysokiej jakości okładzin laminowanych. Panele w formie szerokiej deski w sposób perfekcyjny odtwarzają kolorystykę, strukturę, a nawet ubytki charakterystyczne dla deski.
Kamień i ceramika na podłodze
Klasyczne wnętrza – szczególnie te z Południa – miały posadzki wykonane z kamienia lub ceramiki. Kamień naturalny wykorzystywany na klasyczne podłogi to najczęściej marmur lub granit. Posadzki w formie oktagonalnej lub heksagonu z kwadratowymi wstawkami weszły do kanonu wykańczania wnętrz już przed wiekami. Dzisiaj to bardzo modny trend w urządzaniu wnętrz. Zazwyczaj sześciany czy ośmiościany są wykonane z jasnego materiału, natomiast kwadraty są ciemne – najczęściej czarne. Posadzki w tym kształcie stały się tak popularne także z tego względu, że są wykonywane z tańszego od kamienia gresu, który dzięki nowoczesnym technologiom odtwarza kamień w sposób wręcz perfekcyjny. Do uniwersalnych można też zaliczyć klasyczne okładziny kamienne czy ceramiczne mozaiki. Z tych materiałów wykonuje się również tradycyjne płytki z deseniami w formie meandrów czy ornamentem falowym.
zdjęcia: AdobeStock