Stelaże podtynkowe do sprzętów podwieszanych
fot.Koło
Stelaże podtynkowe produkowane są w kilku wersjach. Mogą służyć do podwieszania miski ustępowej, bidetu, a nawet umywalki. W sprzedaży znaleźć też można stelaży do zabudowy lekkiej i ciężkiej.
Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej
Ten rodzaj stelaży podtynkowy można umieścić w lekkiej ściance działowej lub zamocować do ściany murowanej i obudować odpornymi na działanie wilgoci płytami gipsowo-kartonowymi typu H2, montowanymi na profilach do lekkiej zabudowy. W ofercie producentów znajdują się także stelaże podtynkowe do zabudowy wolnostojącej. Są to specjalne systemy samonośne, umożliwiające wykonanie na środku łazienki wyspy lub wolnostojącej ścianki z przyborami sanitarnymi. Takie stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej mocuje się do podłoża i obudowuje płytami g-k, które zwykle wykańcza się dodatkowo płytkami ceramicznymi.
Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej (mokrej)
Stelaże do zabudowy ciężkiej ustawia się przy ścianie murowanej lub umieszcza w jej wnęce i zamurowuje. Decydując się na ten rodzaj stelaża podtynkowego warto wybrać produkt z fabrycznie przygotowanym wypełnieniem ramy, dzięki czemu jej wewnętrzną przestrzeń nie trzeba samodzielnie wypełniać np. cegłami czy bloczkami styropianowymi. Obmurowany stelaż do zabudowy ciężkiej wykańcza się tynkiem i płytkami ceramicznymi. Zabudowa takiego stelaża podtynkowego jest bardziej czaso- i pracochłonne, niż stelaża do zabudowy lekkiej, jednak jest on od niego tańszy.
Stelaże do naroży
Niekiedy niewielkie wymiary łazienki utrudniają jej aranżacje – wówczas liczy się każdy centymetr. Jeśli nie ma innego wyjścia podwieszaną miskę ustępową można zamontować w narożu ścian. Służą do tego specjalne narożne stelaże podtynkowe. Pozwalają one uzyskać minimalną powierzchnię zabudowy, mogę też być montowane jednostronnie, dzięki zabudowa może być wykonana np. u szczytu wanny.