Siding – okładzina elewacyjna imitująca deski
fot.Fotolia
Siding nie wymaga, tak jak drewno, konserwacji. Wystarczy tylko go umyć, gdy elewacja będzie brudna. Dobrze ułożony, będzie zdobił ściany domu przez lata.
Praktyczny i na lata
Siding, w przeciwieństwie do drewna, jest materiałem niepalnym. Decyduje o tym surowiec, z jakiego się go wykonuje. W jego skład wchodzą modyfikowany PCV z dodatkiem dwutlenku tytanu, plastyfikatorami i stabilizatorem. Dzięki temu, jest bardzo odporny na wilgoć oraz deszcz, śnieg i inne czynniki atmosferyczne. Wysokiej jakości siding nie zmienia barwy, pod wpływem promieni UV. Siding jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne. O jego walorach, świadczy długoletnia gwarancja – niektórzy producenci dają ją nawet na 50 lat.
Kolory, faktury, wymiary
O atrakcyjności sidingu decyduje także jego kolorystyka. Poza popularnym u nas białym, może być także np. żółty, zielony, czy brązowy. Panele sidingowe mogą odwzorowywać kształt desek – jednej lub układ kilku, a także półokrągłych bali. Panele sidingowe najczęściej mają długość 3-4 m i szerokość 26-30 cm.
Elementy uzupełniające
Siding występuje nie tylko w postaci paneli podstawowych. Poza nimi, dostępne są również elementy, które umożliwiają staranne wykończenie elewacji. Należą do nich listwy startowe, okapowe, końcowe, przyokienne, listwy H oraz J, a także narożniki wewnętrzne i zewnętrzne.
Montaż sidingu
O tym, jaki będzie ostateczny wygląd elewacji, wykonanej z sidingu, decyduje jego właściwe ułożenie. Siding montuje się na ruszcie drewnianym, uprzednio zaimpregnowanym. Panele sidingowe należy mocować za pomocą ocynkowanych lub aluminiowych gwoździ lub wkrętów. Na wszystkich połączeniach, konieczne jest zostawienie kilkumilimetrowego luzu, ponieważ siding należy do materiałów, które się rozszerzają. Montaż sidingu należy rozpocząć od przytwierdzenia listwy startowej. Następnie montuje się narożniki zewnętrzne, wewnętrzne oraz listwy J lub przyokienne. Dopiero potem można montować podstawowe panele sidingowe od warstwy najniższej do listwy końcowej.