Segregujemy ekonomicznie - PROBLEM NA CZASIE
ZASADY SEGREGACJI
Koniec z wrzucaniem odpadów do wspólnego kontenera. Mieszkańcy mają zadbać o to, by śmieci - posegregowane - trafiały tam, gdzie trafić mają. Aby odpowiednio zmotywować tych, którzy z segregowaniem mieli dotąd problem, zakłada się wprowadzenie swego rodzaju "kar". Śmieci źle posortowane będą uznane za "zmieszane", a za wywóz takich gmina będzie mogła ustalić cenę czterokrotnie wyższą, niż w przypadku odpadów segregowanych.
MODNY UPCYKLING
Niektóre produkty możemy wykorzystać ponownie, nadając im całkiem inne przeznaczenia. Pomysłów na danie drugiego życia niepotrzebnym przedmiotom jest bardzo wiele, wszystko zależy od naszej pomysłowości - inspiracji możemy poszukać także na stronach internetowych, bo recykling jest w modzie. Najprostszym przykładem jest stworzenie pięknych kwiatowych kompozycji w słoikach.
EDUKACJA ZA MŁODU
Jak uwrażliwić dziecko na potrzeby środowiska naturalnego i nauczyć postępować z wytwarzanymi każdego dnia odpadami? Bawmy - i dopiero bawiąc - UCZMY! Jak? Choćby poprzez tworzenie modnych recyklingowych zabawek. A jaka satysfakcja z samodzielnego stworzenia skarbonki, np. z kartonu po mleku!
EKOLOGICZNE ZAKUPY
Zmieniając dotychczasowe nawyki, możemy przyczynić się do ochrony środowiska. Zacznijmy od rezygnacji z kupowania przy okazji każdych zakupów foliowej reklamówki. Warto wyrobić sobie nawyk chodzenia do sklepu z własną siatką. Postarajmy się kupić lub uszyć torbę z mocnej tkaniny, aby służyła co najmniej kilka miesięcy. Wprawdzie reklamówki kosztuję 10-40 groszy, ale w skali roku uzbiera się minimum kilkanaście złotych. Zrezygnujmy też z innych produktów jednorazowych, np. maszynki do golenia, długopisów, ręczników czy zapalniczek. Są one prawdzie bardzo wygodne w użyciu, jednak zwiększają ilość śmieci w naszych domach. Zastąpmy je produktami lepszej jakości, które posłużą nam dłużej, również ze względu na wymienne wkłady.
BIOODPADY WE WŁASNYM OGRODZIE
Kompostowanie to najlepszy sposób, aby zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni. Ponadto kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który możemy wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy doniczkach. Właściciele nieruchomości, którzy będą przetwarzać bioodpady mogą za to liczyć na obniżenia opłat za wywóz śmieci.