Ściana działowa czy ściana nośna – jak rozróżnić ściany wewnętrzne?
fot.Fotolia
Bez większego problemu, można wyburzyć wewnętrzne ściany działowe, których jedyną funkcją jest wydzielanie poszczególnych pomieszczeń, w ramach wnętrza domu. W domach murowanych, mamy też do czynienia ze specjalnym rodzajem ścian wewnętrznych, które tak jak mury zewnętrzne, są ścianami nośnymi. Podobnie jak one, wewnętrzne ściany konstrukcyjne, przenoszą obciążenia z innych elementów konstrukcji domu i stanowią usztywnienie jej usztywnienie. Dlatego, nie można ich po prostu zburzyć, nie zastępując innym, wspierającym elementem.
Jak rozpoznać ścianę nośną?
Wewnętrzna ściana nośna różni się od ściany działowej grubością. Ściany działowe wznosi się z materiałów niewielkiej grubości – 6-12 cm. Do tego dochodzi, często obustronna warstwa tynku, co w efekcie może nam dać przegrodę grubości 10-16 cm. Wewnętrzne ściany nośne charakteryzują się grubością, przekraczającą 20 cm. Grubość ściany wewnętrznej nie może być jednak dla nas wyznacznikiem. W starszych budynkach, ściany działowe wznoszono bowiem często, jako podparcie stropu w miejscu, gdzie na piętrze miały stanąć działówki o tym samym przebiegu. Takie ściany, nie powinny być więc usuwane, bez wsparcia stropu inną podporą. Decyzję o możliwości wyburzenia ściany powinien więc podjąć konstruktor, który będzie mógł jednoznacznie stwierdzić, z jaką przegrodą mamy do czynienia.
Zanim złapiemy za młot
Wyburzenie ściany działowej mogą utrudnić ukryte w niej instalacje. Przed rozbiórką takiej ściany, należy się więc upewnić, że pod warstwą tynku nie przebiega np. przewód instalacji elektrycznej. W tym celu, możemy posłużyć się projektem instalacji elektrycznej. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że instalacja mogła być modernizowana lub rozbudowywana, bez uaktualnienia projektu, warto skorzystać z urządzenia, które wykryje przewody elektryczne w ścianie, bez potrzeby kucia tynku. Pamiętajmy też, że przestawienie, czy wybudowanie nowej ściany działowej, wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności, gdyż prace to są traktowane, jako przebudowa.