Rośliny na żywopłot – z czego będzie najlepszy
Kształtując otoczenie wokół domu, warto wykorzystywać żywopłoty. Z łatwością możemy wybrać najlepsze rośliny na żywopłot, które będą naturalnym ogrodzeniem, służącym różnym funkcjom – jego rolą może być bowiem stworzenie zasłony przed wścibskim sąsiadem, ochrony przed niepożądanymi gośćmi czy hałasem. Niekiedy służy on też do podziałów funkcjonalnych wewnątrz ogrodu, np. wydzieleniu warzywnika czy przestrzeni gospodarczej. Niezależnie od tego, czy są formowane, czy naturalne tworzą ścisłą, trudną do pokonania plątaninę pędów.
Najlepsze rośliny na funkcjonalny żywopłot
Do wykonania żywopłotu, warto sięgnąć po sprawdzone rośliny. Do roślin tworzących wielofunkcyjne żywopłoty można zaliczyć iglaki. To m.in. świerk pospolity, który do rozwoju potrzebuje czystego i wilgotnego powietrza. Znosi zacienienie, ale nie toleruje zasolenia gleby. Dobrym wyborem są też cyprysiki. Dobrze znoszą cięcie, ale są wrażliwe na niską temperaturę, dobrze rosną na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Najlepiej udają się w zachodnich rejonach kraju. Należy im też zapewnić dość wilgotne podłoże. Jeśli zależy nam przede wszystkim na stworzeniu bariery trudnej do sforsowania przez intruzów, wybierzmy rośliny z pędami gęsto splatanymi oraz pokrytymi cierniami. Należy do nich ostrokrzew kolczasty, dobrze znosi zacienienie, ale wymaga stanowisk osłoniętych. Ostrokrzew Meservy jest odporny na mróz. Dobrym wyborem będą także różne odmiany berberysu Thunberga. W charakterze obronnym najlepiej sprawdzą się wysokie odmiany, takie jak 'Atropurpurea', 'Golden Ring' czy 'Red Chief'. Gdy najważniejsza jest dla nas funkcja ozdobna żywopłotu, sięgnijmy po gatunki o bardzo dekoracyjnych kwiatach i owocach. Doskonałym wyborem będzie ognik szkarłatny, który ma walory dekoracyjne nawet przez cały rok. Wiosną jego ozdobą są białe drobne kwiaty, jednak to pomarańczowe lub jaskrawo żółte zebrane w baldachogrona owoce są jego największym walorem estetycznym. Zimą są one chętnie spożywane przez ptaki.
Jeśli zależy nam na tym, by żywopłot pełnił jedynie funkcję zasłony, możemy wybrać pnącze o dekoracyjnych gęstych pędach oraz silnie rozgałęziające się drzewa i krzewy, takie jak ligustr jajolistny 'Aureum' lub grab pospolity. Takim zadaniom sprostają również m.in. winobluszcz pięciolistkowy czy bluszcz pospolity. Winobluszcz pięciolistkowy to pnącze, które doskonale okrywa ogrodzenia. Jesienią jego liście przebarwiają się na purpurowo. Bluszcz pospolity ma długie pędy, które można przeplatać przez oczka siatki. Jest zimozielony, więc tworzy całoroczną zieloną ścianę.
Najlepsze rośliny na żywopłot wysoki i niski
W zależności od wyboru rośliny na żywopłot, możemy uzyskać ogrodzenie roślinne o różnej wysokości. Zadaniem żywopłotów wysokich, czyli tych powyżej 1,5 m jest tworzenie skutecznej bariery dla intruzów. Tego rodzaju zielone ogrodzenie daje cień i doskonale chroni przed wiatrem. Żywopłoty wysokie zajmują też zazwyczaj sporo miejsca. Najlepsze rośliny na żywopłot bardzo wysoki (około 3 m) to m.in. jałowiec wirginijski 'Canaertii', żywotnik olbrzymi 'Atrovirens' i 'Golderland', żywotnik zachodni 'Aurescens', 'Brabant' i 'Szmaragd'. Żywopłot wysoki (1,5-2 m) wykonamy m.in. z cisu pośredniego 'Hicksii', żywotnika zachodniego 'Holmstrup' i 'Litomyśl', berberysa Thunberga 'Artopurpurea' i 'Rose Glow', forsycji pośredniej „Goldzauber”, grabu pospolitego, irgi pomarszczonej, jaśminowca wonnego i jego odmiany, róży pomarszczonej, ligustra pospolitego, ostrokrzewu Meservy 'Blue Princess' i 'Blue Printz' (stanowisko osłonięte, cieplejsze rejony), pęcherznicy kalinolistnej, porzeczki alpejskiej „Schmidt”. Żywopłot średniej wysokości (0,8-1,5 m) zagwarantuje nam cis pośredni 'Hatfildii' i 'Hillii', żywotnik zachodni „Rheingold”, berberys Thunberga „Erecta”, „Maria” i „Red Pilar”, bukszpan pospolity, krzewuszka cudowna 'Aleksandra' i 'Pink Princess' (lekko formowane).
Z kolei żywopłot niski (ok. 80 cm) można uzyskać sadząc bukszpan pospolity i tawułę japońską. Żywopłoty niskie oraz średniej wysokości nie dają dużo cienia oraz zajmują niewiele miejsca. Warto je wybrać do podziałów funkcjonalnych ogrodu i posesji, sprawdzą się także jako ogrodzenie oddzielające naszą działkę od zaprzyjaźnionego sąsiada. Najniższe można również wykorzystać do obramowań rabat.
zdjęcia: fotolia.com