Produkty Baumit do układania płytek i zalecane podłoża.
Trwałość wszelkich warstw wykończeniowych, często dekoracyjnych, zależy głównie od podłoża. Dotyczy to w równej mierze ścian, jak i podłóg. Ściany będące na linii wzroku, z dobrym oświetleniem, które powoduje załamanie światła już na niewielkich nierównościach, łatwiej jest ocenić oraz poprawić niedoskonałości. Warto podkreślić, że na pionowych powierzchniach działa dodatkowo siła grawitacji, która sprawia, że jeśli podłoże jest słabe lub źle przygotowane, materiał wykończeniowy lub okładzina może się odspoić i odpaść.
Z kolei podłogi, zwłaszcza znajdujące się w niewielkich, źle oświetlonych pomieszczeniach, trudno jest szybko i poprawnie ocenić. Stąd, przeważnie zwraca się mniejszą uwagę na przygotowanie powierzchni poziomych, niż w przypadku pionowych ścian, które szykowane są pod różnego rodzaju wykończenia. Może się wydawać, że szkody w przypadku źle wykonanych prac na powierzchniach poziomych są mniej groźne, bo z podłogi nic nie odpadnie. Jednak często nie bierze się pod uwagę tego, jakie mogą być koszty wyłączenia pomieszczeń z eksploatacji na czas kolejnego remontu. Często niewielkie nierówności lub pęknięcia ujawniają się w krótkim czasie po zakończeniu prac. Niestabilne, źle przygotowane podłoże powoduje odspajanie i pęknięcia płytek. Najczęstszym błędem jest bagatelizowanie istniejących dylatacji konstrukcji. Na istniejących posadzkach dylatacje zawsze występują na łączeniu pomieszczeń z korytarzami, na dużych powierzchniach lub długich korytarzach. Wystarczy dokładna obserwacja powierzchni i każdy je dostrzeże. Wszelkie nowe warstwy, łącznie z wykończeniowymi (płytki), powinny dokładnie powtarzać istniejące dylatacje.
Całkowite przykrycie istniejących dylatacji, nawet przy wykonaniu nowych w innych miejscach, nie uchroni przed pęknięciami w miejscach występowania pierwotnych. Wiele konstrukcji budowlanych, nawet po dłuższym czasie, ma naprężenia, które kompensują się w miejscach dylatacji. Jeśli są wypełnione zaprawami zawsze nastąpi niekontrolowane naprężenie, które skończy się pęknięciem lub wybrzuszeniem. Przy popularnych, coraz częściej stosowanych dekoracyjnych wykładzinach, nawet niewielkie nierówności powodują szybsze zużycie materiału w tych miejscach. Dotyczy to także płytek ceramicznych, których krawędzie na nierównościach ulegają szybszemu ścieraniu. W tym przypadku wiele zależy od natężenia ruchu. To, co w domach przy normalnym użytkowaniu objawia się po latach, to przy dużym natężeniu, np. w galeriach handlowych, sklepach, korytarzach w instytucjach, może być widoczne w ciągu pierwszych miesięcy użytkowania.
Poniżej przybliżymy Państwu temat dobrego przygotowania podłoża o różnym stanie technicznym, pod wykończenia wykładzinami lub płytkami ceramicznymi. Duże znaczenie ma stan całego budynku, zwłaszcza stan stropów. W przypadku nowego budownictwa, przeważnie nie ma większych problemów, z kolei starsze budynki z drewnianymi stropami oraz nowe, budowane w technologii drewnianej, wymagają sprawdzenia nośności i stanu belek. Belki, tworzące strop, mogą mieć wyraźne ugięcie lub wręcz ,,pracować”, ze względu na zawilgocenie, osłabienie upływem czasu lub szkodliwą działalność owadów żerujących w drewnie. Takich stropów nie powinno się dodatkowo dociążać, bo nawet niewielki ruch podłoża dyskwalifikuje sztywne posadzki, które będą ulegać spękaniu. Wykonując posadzki w nowo budowanych lub remontowanych budynkach, należy sprawdzić jaką grubość warstwy możemy wykonać. Ważna jest informacja, czy podłoga będzie związana trwale z podłożem, czy będzie tzw. podłogą ,,pływającą” z warstwą docieplenia oraz czy planowane jest ogrzewanie podłogowe. W zależności od tych parametrów możemy wykonać posadzki cementowe Baumit Estrich E225, Baumit Estrich E160, Baumit Faser Estrich E225 lub coraz modniejsze, szybsze w wykonaniu i zapewniające od początku wypoziomowanie powierzchni, rozlewne posadzki gipsowe Baumit Alpha 2000.
Dane techniczne poszczególnych opisywanych materiałów znajdziecie Państwo w kartach technicznych zamieszczonych na stronie internetowej www.baumit.pl
Dobrze wykonana, trwała i nośna posadzka, podobnie jak mur, stanowi podłoże pod kolejne warstwy. Naprawianie posadzek poprzez nakładanie kolejnych warstw, bez pewności ich stabilności i przyczepności z podłożem, obarczone jest dużym ryzykiem. Przy obecnej dostępności różnych materiałów, dedykowanych do określonych celów i grubości, warto wykonać gruntowny remont posadzki, aby wykonane na niej warstwy wierzchnie przez lata nie wymagały poprawek. W przypadku nowo oddawanych budynków, posadzki robione są najczęściej na warstwie ocieplenia (styropianu), dobrze wykonane nadają się po zagruntowaniu do klejenia parkietu lub płytek ceramicznych. Jednak warto zawsze sprawdzić poziomicą i łatą powierzchnię, zwłaszcza w narożnikach pomieszczeń. Większe nierówności, przed zastosowaniem mas samopoziomujących, warto wyrównać zaprawą Baumacol Preciso. Niewielkie nierówności należy zniwelować masami samopoziomującymi, celem uzyskania idealnych poziomych powierzchni. Dobre wyrównanie, to zdecydowane zmniejszenie zużycia kleju, używanego najczęściej do wygładzenia powierzchni. Służy to również ułatwieniu i przyśpieszeniu samego układania płytek. W zależności od nierówności podłoża, zalecana jest masa samopoziomująca Baumit Nivello Quattro w zakresie stosowania 1-20mm. Oczywiście powierzchnie przed zastosowaniem mas samopoziomujących należy dobrze oczyścić, odkurzyć oraz zwiększyć przyczepność używając Baumit Grund. Wyrównane podłoże, w przypadku pomieszczeń o zwiększonym zawilgoceniu, wymaga dodatkowego zabezpieczenia -zaizolowania przed dostępem wody. Materiał, popularnie zwany folią w płynie, Baumit Proof zbroi się dodatkowo w narożnikach specjalnymi taśmami uszczelniającymi Baumit Strap (siatka z gumowanym środkowym pasem). Taśmy są konieczne zawsze tam, gdzie występuje łączenie materiałów, np. ściany murowanej z płytami gips-karton. Siatka zatapiana jest w płynnej folii, a gumowana warstwa ułatwia wykonanie szczelnych załamań, które często ze względu na różnice materiałów mogą się lekko przemieszczać. W miejscach łączenia różnych materiałów ściennych i stosowania taśm uszczelniających, konieczne jest spoinowanie okładzin ceramicznych elastycznymi materiałami, np. Baumit PremiumFuge z Baumit Silikon. Podobnie, jak w przypadku materiałów do wykonywania posadzek, dedykowanych do różnych grubości i celów, występują różne zaprawy klejowe do montażu płytek ceramicznych.
Głównymi kryteriami wyboru kleju jest miejsce stosowania, (we wnętrzach czy na zewnątrz), rodzaj płytki (tradycyjna, terakotowa, gresowa), występowanie ogrzewania podłogowego. We wnętrzach, na stabilnych podłożach, bez ogrzewania podłogowego, pod zwykłe płytki, wystarczy zaprawa klejowa do płytek Baumit Basic. W przypadku płytek o małej nasiąkliwości, do stosowania również na zewnątrz, wymagany jest klej Baumit Pro. Na podłoża opodwyższonej wytrzymałości, o zwiększonych obciążeniach mechanicznych i termicznych oraz na podłoża odkształcalne, jak również na tradycyjne podłoża tj. betony, jastrychy cementowe i anhydrytowe zalecany jest klej Baumit FlexFlow. Istniejące ogrzewanie podłogowe ze względu na występujące różnice temperatur, wymaga stosowania klejów elastycznych, takich jak Baumit FlexUni lub wysoko elastyczny Baumacol FlexTop. Przyklejone płytki ceramiczne wymagają spoinowania, które zabezpiecza przed wnikaniem wody. Zaprawy do fugowania Baumit Premium Fuge, występują w różnych, uzupełniających się kolorach z elastycznym materiałem do spoinowania Baumit Silikon. Jak w większości prac budowlanych, wybór i rodzaj materiałów jest ogromny, ostateczny wynik i efekt zależy od człowieka, który to wykonuje. Dlatego też, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto przed przystąpieniem do prac zapoznać się z kartami technicznymi poszczególnych materiałów, wybrać te które są dedykowane do wybranych przez Państwa materiałów ceramicznych.
Należy unikać, tzw. materiałów ,,uniwersalnych”, które teoretycznie nadają się do każdego podłoża, ale trudno wymagać od nich specyficznych, wysokich wymagań. Zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę internetową, www.baumit.pl, gdzie poza materiałami informacyjnymi, znajduje się formularz z możliwością zadania konkretnych pytań.
Maciej Iwaniec
Manager Renowacje i Fasady.