Pozwolenie na budowę – co warto o nim wiedzieć?
fot.Fotolia
Aby wybudować dom niezbędne jest jeszcze pozwolenie na budowę. Może ją uzyskać jedynie osoba, posiadająca prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i która złożyła odpowiedni wniosek wraz z kompletem wymaganych przez prawo budowlane dokumentów.
Pozwolenie na budowę – niezbędne dokumenty
Gdy mamy już projekt budowlany, kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Do uzyskania pozwolenia potrzebne są następujące dokumenty:
• 4 egzemplarze projektu budowlanego,
• oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
• decyzja o warunkach zabudowy terenu lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (jeżeli jest),
• wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich,
• warunki techniczne dostawy mediów,
• decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (jeżeli jest wymagana).
Z tymi dokumentami udajemy się do wydziału architektury i budownictwa starostwa powiatowego i składamy wniosek o pozwolenie na budowę. W ciągu 65 dni musimy otrzymać decyzję. Pozwolenie na budowę staje się ostateczne, gdy żadna ze stron nie odwołała się od decyzji w ciągu 14 dni od jej doręczenia. Jeżeli wpłynie odwołanie, rozpoczęcie budowy będzie możliwe dopiero po orzeczeniu podtrzymującym wydaną decyzję przez organ drugiej instancji (wojewodę). Należy liczyć się też z możliwością skierowania sprawy do powtórnego rozpatrzenia i koniecznością oczekiwania na uprawomocnienie nowej decyzji.
Ważność pozwolenia na budowę
Aktualny termin ważności pozwolenia na budowę wynosi 3 lata. Termin ten oznacza, że budowę należy rozpocząć w okresie 3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Oznacza to, że decyzja o pozwoleniu na budowę wygaśnie, jeżeli budowa nie zostanie w tym czasie rozpoczęta lub zostanie przerwana na dłużej niż trzy lata. Rozpoczęcie budowy lub jej wznowienie może nastąpić jedynie po uzyskaniu nowej decyzji o pozwoleniu na budowę (czyli zaczynamy od początku). Należy pamiętać, że rozpoczęcie lub wznowienie budowy bez uzyskania nowej decyzji o pozwoleniu na budowę, czy też o pozwoleniu na wznowieniu budowy jest przykładem samowoli budowlanej.