Ponadczasowa ŁAZIENKA
Łazienka wykańczana z myślą o długoletnim użytkowaniu wymaga przede wszystkim bardzo kompleksowego i dopracowanego w szczegółach projektu. Liczy się nie tylko estetyka wybieranych materiałów posadzkowych i ściennych oraz sprzętów sanitarnych. By uznać jej aranżację za ponadczasową, należy także zwrócić baczną uwagę na funkcjonalność wszystkich elementów. Te, które są niepraktyczne czy zbyt mało komfortowe już po krótkim czasie będziemy chcieli jak najszybciej wymienić. Istotne znaczenie dla wygody użytkowania łazienki ma także ergonomia, zadbajmy więc o jak najlepsze usytuowanie wanny, brodzika, umywalki, sedesu, a także mebli, luster i oświetlenia.
ZACZNIJ OD PLANU
Planując łazienkę, przede wszystkim przeanalizujmy, czy jej powierzchnia i kształt są wystarczające, by zagwarantować nam urządzenie tego wnętrza zgodnie z naszymi potrzebami. Może się okazać, że na kilku metrach nie zmieści się wymarzona przez męża wanna i konieczny za kilka lat dla mieszkającej z nami babci brodzik. Dlatego rozważmy, czy nie warto powiększyć łazienki kosztem sąsiadującego z nią wnętrza? Nieco mniejsza sypialnia, a nawet pokój dzienny z powodzeniem będzie pełnić swoje funkcje, a większe wymiary „pokoju kąpielowego” mogą w znacznym stopniu poprawić jego funkcjonalność i jakość życia rodziny. Planując usytuowanie sprzętów, pamiętajmy o konieczności uwzględnienia wolnej przestrzeni, zapewniającej komfortowe korzystanie z każdego urządzenia. Przy umywalce powinna ona wynosić przynajmniej 100x70 cm, przed wanną czy brodzikiem około 50 cm. Jednak projektując ich ustawienie, często zapominamy o funkcjonalnym rozmieszczeniu mebli oraz grzejnika, a szczególnie drobiazgów, takich jak wieszaki i uchwyty. Równie istotne jest rozłożenie i odpowiednia liczba gniazd elektrycznych. Brak ich odpowiedniej liczby oraz złe usytuowanie może bowiem znacznie uprzykrzyć codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Konieczne jest także na tym etapie zaprojektowanie oświetlenia sztucznego oraz rozważenie montażu wentylacji mechanicznej. Odpowiednio rozplanowane przydadzą się szczególnie tam, gdzie nie ma okna zapewniającego światło dzienne i wspomagającego wymianę powietrza. Dzisiaj możemy pokusić się o samodzielne zaprojektowanie łazienki – ułatwieniem są darmowe programy i aplikacje do projektowania. Można je znaleźć na stronach internetowych np. producentów płytek ceramicznych.
Zdj 1. Warto testować
Wypożyczmy płytki wybrane do położenia na ścianach i podłodze. Sprawdźmy, jak reagują na wilgoć, plamienie czy zarysowania.
POSTAW NA JAKOŚĆ
W urządzanie łazienki, niezależnie od tego, jakie materiały wybieramy, wkładamy dużo pracy. Sprzęty mocuje się na stałe, a ich demontaż zawsze wiąże się z uciążliwościami i kosztami. Poza tym, czasami trudno dobrać nowe urządzenia idealnie wpasowujące się w miejsca po starych, co wiąże się z powstawaniem kłopotliwych do zamaskowania otworów. Dlatego warto do aranżacji tego pomieszczenia stosować materiały i sprzęty, których jakość zagwarantuje długoletnie użytkowanie. Do sprawdzonych rozwiązań należą produkty pochodzenia naturalnego: płytki ceramiczne, kamienne oraz odpowiednie gatunki drewna, choćby egzotyczne czy thermodrewno. Także inwestycja w droższą, ale bardziej trwałą umywalkę, wannę czy kabinę prysznicową po prostu się opłaca. Kupując je, mamy gwarancję, że po kilku latach nie zmienią koloru czy też nie zarysują się. Te urządzenia są też często znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości, np. dzięki zastosowanym powłokom. Do długofalowych inwestycji można również zaliczyć zakup baterii oszczędzających wodę, wielofunkcyjnych i wykonanych z trwałych materiałów.
UNIWERSALNY DESIGN
Do najważniejszych elementów, które zadecydują o tym, czy nasza łazienka przetrwa upływ czasu należy styl, w jakim ją urządzimy. Nie zawsze opłaca się podążać za dominującymi w okresie wykańczania łazienki trendami – niektóre z nich szybko przemijają i po kilku latach utrzymane w tym stylu wnętrze męczy, a nawet drażni. Dobrym rozwiązaniem jest wybór aranżacji, która bazuje na klasycznych, sprawdzonych przez lata formach. Zawsze w cenie jest też prostota – nigdy nie znudzą się nam wnętrza bazujące na podstawowych figurach geometrycznych takich jak prostokąt czy koło. Duże znaczenie ma także wybór kolorów – sięgajmy po neutralne barwy.
Zdj 3. Zawsze w cenie jest też prostota – nigdy nie znudzą się nam wnętrza bazujące na podstawowych figurach geometrycznych takich jak prostokąt czy koło.