Pompa ciepła, czy kolektory słoneczne?
Zarówno pompy ciepła, jak i kolektory słoneczne to energooszczędne urządzenia grzewcze, które mogą ogrzewać wodę użytkową. Które wybrać?
Kolektory słoneczne umożliwiają wykorzystanie darmowej energii słonecznej do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W naszym klimacie stosowanie ich do ogrzewania pomieszczeń jest, przynajmniej na razie, nieopłacalne. Alternatywą dla nich są powietrzne pompy ciepła zintegrowane z pojemnościowym podgrzewaczem wody, również służące do podgrzewania wody użytkowej.
Kolektory słoneczne i pompy ciepła - podobny efekt
Ceny najtańszych powietrznych pomp ciepła zaczynają się już od około 4 tys. zł, czyli kosztują one nieco mniej niż kolektory słoneczne, w dodatku montaż powietrznej pompy ciepła jest mniej kłopotliwy, więc także tańszy. W tak niskiej cenie są dostępne urządzenia o niewielkiej mocy grzewczej 1-2 kW uzyskiwanej, gdy temperatura powietrza, z którego czerpią ciepło, nie jest dużo niższa od 0oC. Dlatego, podobnie jak kolektory słoneczne, są przeznaczone do wykorzystywania przede wszystkim w okresie od wiosny do jesieni, bo gdy jest mróz, ich moc grzewcza staje się niewystarczająca do przygotowania wystarczająco ciepłej wody użytkowej.
Co się bardziej opłaca?
Do napędu pompy ciepła potrzebna jest energia elektryczna, podczas gdy kolektory działają dzięki darmowej energii słonecznej, więc może się wydawać, że ich zakup jest bardziej opłacalny. Jednak gdy temperatura otoczenia jest dodatnia, pompa ciepła osiąga wysoką efektywność, wytwarzając dużo ciepła przy niewielkim poborze prądu, a działanie instalacji słonecznej jest uzależnione od zachmurzenia – gdy promieniowanie słoneczne jest bardzo rozproszone trzeba płacić za podgrzewanie wody użytkowej przez inne źródło ciepła, a zimą korzyści z kolektorów słonecznych (zwłaszcza tych najtańszych) właściwie w ogóle nie ma. W rezultacie suma wydatków na zakup i eksploatację pompy ciepła może się okazać mniejsza niż na kolektory słoneczne.