Podwieszane urządzenia łazienkowe - czy każda ściana wytrzyma obciążenie ?
fot.Novoterm
Podwieszane urządzenia łazienkowe stają się standardem w naszych łazienkach. Doceniamy je za łatwość montażu, możliwość lepszej aranżacji łazienki i bardziej dokładnego wymycia podłogi pod podwieszanym sedesem czy bidetem. Konstrukcja stelaża instalacyjnego do podwieszanych sprzętów łazienkowych jest w stanie podźwignąć wiele – wiszące miski ustępowe wytrzymują obciążenia nawet do 400
kg. Ponadto producenci stelaży produkują je w dwóch wersjach – przeznaczone do instalacji w ścianie o lekkiej konstrukcji oraz stelaże do ścian murowanych.
Stelaże przeznaczone do zabudowy lekkiej
Stelaże do zabudowy lekkiej mają ramę z profili stalowych o dużej wytrzymałości i trwałości. Taki stelaż instalacyjny można ustawić przy ścianie murowanej i obudować płytami lub zamontować go w lekkiej ścianie szkieletowej. Jeśli stelaż ma stanąć przy ścianie murowanej trzeba go zamontować do niej specjalnymi wspornikami dystansowymi. Stelaż przykręca się również do podłoża.
Stelaże instalacyjne przeznaczone do zabudowy lekkiej umieszcza się w konstrukcji wykonanej z profili stalowych (takich, jakich używa się do budowy szkieletu lekkich ścianek działowych) i przykręca do nich. Następnie całość obudowuje się płytami – zwykle są to wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe.
Stelaże do zabudowy ciężkiej
Takie stelaże instalacyjne do podwieszanego sedesu czy bidetu przystawia się do ściany, przykręca do niej śrubami i obmurowuje cegłami lub bloczkami z betonu komórkowego. Po wykonaniu obmurowki konstrukcja uzyskuje pełną wytrzymałość. Stelaż do sprzętów podwieszanych można też zamontować we wnęce ściany i dopiero go obmurować – dzięki temu zyskuje się dodatkowe centymetry przestrzeni w łazience.