Okienny parapet - kiedy przychodzi czas na jego wymianę
Parapety wewnętrzne pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Do niedawna podstawowym materiałem, z którego robiono parapety była zwykła tarcica, oszlifowana i polakierowana. Dziś, częściej wykorzystuje się drewno klejone – sosnowe, dębowe lub bukowe. Popularne są także parapety z kamienia naturalnego lub kamiennego konglomeratu.
Parapety drewniane
Ich żywotność zależy od rodzaju drewna. Miękkie gatunki prędzej będą kwalifikowały się do wymiany niż twarde drewno egzotyczne. Czas na wymianę przychodzi wtedy, gdy parapet pęknie, wypaczy się pod wpływem wilgoci lub ulegnie takiemu zabrudzeniu, że nie da się go doczyścić.
Zabrudzenie nie zawsze jednak oznacza, że parapet trzeba spisać na straty. Czasem wystarczy szlifowanie. Zdziera się wtedy wierzchnią warstwę drewna, aż zabrudzenie przestanie być widoczne. Później trzeba parapet oczyścić i pomalować lakierem lub zaolejować.
Usuwanie zniszczonego parapetu trzeba przeprowadzać ostrożnie, żeby nie zniszczyć tynku i farby oraz okna. Nowy parapet drewniany mocuje się przeważnie za pomocą rozprężnej pianki poliuretanowej. Wyciśnięta z puszki pianka kilkukrotnie zwiększa swoją objętość. na ten czas parapet musi być dociążony i ustabilizowany. Po krótkim czasie pianka twardnieje i można wtedy odcinać jej nadmiar zwykłym nożem. Przy montażu parapetów najlepiej jest użyć pianek niskorozprężnych. Dobrze sprawdzą się też pianki dwuskładnikowe, tworzące znacznie mocniejsze połączenie. Gdy zależy ci na szczególnie solidnym osadzeniu parapetu lepiej będzie posłużyć się uniwersalnym klejem montażowym. Tam, gdzie nie ma na czym oprzeć parapetu, można go podeprzeć od spodu metalowymi kątownikami przykręconymi do ścian.
Parapety laminowane lub parapety z tworzywa
Nie należą do zbyt trwałych. Okleina często się odkleja lub pęka. Tworzywo także może ulec pęknięciu lub nawet nadtopieniu. Nowe parapety z tworzywa lub okleinowanej płyty drewnopochodnej najlepiej osadzać na klej montażowy o dużej sile wiązania.
Parapety kamienne
Parapety z kamienia należą do wyjątkowo trwałych. rzadko kiedy wymagają wymiany. Dzieje się tak, gdy pękną lub ulegną trwałemu zabrudzeniu. Nowe parapety kamienne osadza się na specjalny klej do kamienia. Do parapetów podatnych na przebarwienia, na przykład do marmuru, konieczny będzie klej montażowy transparentny lub zaprawa klejowa na bazie białego cementu.
Ważne zalecenia
• Najlepiej, gdy parapet zostanie osadzony we wnękach po obu stronach okna. Gdy ich nie ma lub są zbyt krótkie bądź płytkie trzeba je powiększyć.
• Podłoże pod parapet musi być suche, czyste i nie zapylone.
• Niektóre kleje wymagają wstępnego zagruntowania podłoża odpowiednim preparatem.
• Podczas montażu pilnuj, żeby parapet był dobrze wypoziomowany. Drewniane kliny pomogą uzyskać odpowiednie jego położenie.