Ogrzewanie ścienne
fot.Knauf
Ogrzewanie ścienne może współpracować z ogrzewaniem podłogowym lub też w całości pokrywać zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru wielkości ogrzewanej powierzchni.
Co warto wiedzieć o ogrzewaniu ściennym?
Ogrzewanie ścienne ma wiele zalet ogrzewania podłogowego. Tak jak ono, zapewnia korzystną dystrybucję ciepła, która odbywa się poprzez promieniowanie. Dzięki temu, powietrze nie wysusza się i jest ogrzewane w miarę równomiernie. Taki sposób ogrzewania nie powoduje też podbijania kurzu. Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne pozwala nam również na większą swobodę aranżacyjną – umożliwia ustawienie na podłodze praktycznie dowolnych mebli, nie ogranicza nas także w dobrze materiału posadzkowego. Takie rozwiązanie nie powoduje podwyższenia poziomu posadzki, a więc zmniejszenia wysokości ogrzewanego pomieszczenia. Szczególnie dobrze sprawdzi się więc, w pomieszczeniach na poddaszu, znajdujących się pod skosami, gdzie każdy centymetr wysokości jest ważny. Rury ogrzewania ściennego ukrywa się w ścianie – najlepiej, jeśli będzie to ściana zewnętrza. Nie powinno się przy niej lokalizować wysokiej zabudowy – przy ogrzewanej ścianie, nie należy ustawiać szaf, regałów, czy innej stałej zabudowy, zajmującej dużą powierzchnię. Nie stanowi to jednak większego problemu, gdyż już zazwyczaj na etapie projektu, planujemy rozmieszczenie mebli stałych.
Tynk na ogrzewanie ścienne
Ogrzewanie ścienne wymaga ułożenia odpowiedniego tynku, który będzie skutecznie przewodził ciepło, a jednocześnie nie zacznie pękać pod wpływem nagrzewania się ściany. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań, jest zastosowanie tynku gipsowo-wapiennego, który wyróżnia się wiązaniem bez efektu kurczenia i dobrym przewodzeniem ciepła. Taki tynk, odpowiednio naniesiony na rury ogrzewania ściennego, nie powinien pękać, ani tworzyć mikrorys. Prace tynkarskie należy wykonywać dopiero po wykonaniu szczelności ogrzewania płaszczyznowego. Zaprawę tynkarską najlepiej nanosić maszynowo, używając w tym celu agregatu tynkarskiego. Wówczas, będziemy mieć pewność, że tynk szczelnie pokrywa poszczególne rury ogrzewania ściennego.