Ocieplenie ścian od wewnątrz płytami z betonu komórkowego
fot.Ytong
Do ocieplania ścian od wewnątrz służą specjalne płyty z lekkiej odmiany betonu komórkowego, które dzięki swej porowatej strukturze i gęstości, charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną. Płyty z betonu komórkowego to materiał niepalny, o niedużej wadze, są łatwe w obróbce i montażu. Przykleja się je bezpośrednio do ocieplanej ściany zewnętrznej na lekką zaprawę tynkarską.
Przygotowanie do ocieplenia ścian od wewnątrz
Zanim przystąpi się do ocieplenia ścian od środka, za pomocą specjalnych płyt z betonu komórkowego, powierzchnię muru należy starannie oczyścić z resztek farby i odspajającego się tynku, a podłogę zabezpieczyć taśmą izolacyjną. Lekka zaprawa tynkarska powinna być przygotowana zgodnie z instrukcją producenta znajdującą się na opakowaniu. Do rozprowadzania zaprawy, najlepsza okaże się paca zębata o zębach 10x10 mm.
Ocieplenie od środka – mocowanie płyt z betonu komórkowego
Gotową zaprawę nanosi się na całą powierzchnię płyty, przy użyciu pacy tak, aby jej grubość wynosiła 8-10 mm. Płyty z betonu komórkowego przykłada się do ściany około 2 cm od miejsca, w którym powinny się one znaleźć. Następnie lekko dociska się je do muru przesuwając jednocześnie w docelowe miejsce montażu. Po przyklejeniu każdej płyty, należy sprawdzić poziomnicą czy ocieplenie ścian od środka zostało poprawnie zamocowane. Po przyklejeniu płyt, ewentualne nierówności powierzchni, można wygładzić pacą do szlifowania. Kolejnym krokiem ocieplenia ścian od wewnątrz jest naniesienie zaprawy na całą izolowaną powierzchnię, a następnie, wtopienie w nią siatki zbrojącej, zatarcie powierzchni i ostateczne jej wyrównanie. W celu uniknięcia mostków termicznych, oprócz ocieplenia ściany zewnętrznej płytami z betonu komórkowego, należy zaizolować nimi również fragment przylegającego do muru stropu. W płytach mocowanych do sufitu, zainstalować można praktyczne oświetlenie punktowe – dzięki temu warstwa izolacyjna na stropie, zmieni się w efektowne oświetlenie sufitowe.
Zabudowa rur instalacji c.o.
Płyty z lekkiego betonu komórkowego mogą ukryć biegnące po ścianie rury instalacji grzewczej. Przed montażem materiału termoizolacyjnego, stanowiącego ocieplenie ścian od środka, rury należy zaizolować specjalną otuliną. Obudowa rur bloczkami nie jest trudna – wystarczy je dociąć do odpowiedniego kształtu, stosując w tym celu piłę widiową. Starannie dociętymi płytami z betonu komórkowego, można bez problemu wypełnić każdą wolną przestrzeń wokół rury.