Niewysoka ścianka działowa – z czego zbudować i jak wykończyć?
fot.Solbet
fot.Solbet
Ścianka działowa, która nie sięga sufitu, to dobre rozwiązanie, gdy chcemy wprowadzić do wnętrza umowny podział. Przy jej użyciu możemy wydzielić w nim poszczególne strefy funkcjonalne, oddzielając przykładowo strefę wypoczynku od miejsca pracy, czy aneks kuchenny od części salonowej pomieszczenia. Jakie materiały sprawdzą się przy budowie takiej ścianki działowej?
Ścianka działowa z cegły
Do budowy niewysokiej ścianki działowej można użyć cegły licowej oraz klinkierowej. Oba materiały wprowadzą do wnętrza nieco surowy charakter. Ścianę działową z cegieł muruje się na grube spoiny. Jest to dość czasochłonne zadanie. Przed przystąpieniem do murowania warto rozplanować układ cegieł w murze, aby uniknąć ich docinania. Niewysoką ściankę działową z cegieł można wymurować na pełną oraz cofniętą spoinę, w zależności od oczekiwanego efektu. Zaprawa do budowy ścianki działowej z cegieł powinna być dobrana do ich nasiąkliwości. W przypadku cegieł klinkierowych należy wybrać zaprawę przeznaczoną do tego właśnie materiału.
Niska ścianka z betonu komórkowego i silikatów
Jeśli zależy nam na czasie, do budowy ścianki działowej warto sięgnąć po bloczki z betonu komórkowego lub bloczki silikatowe. Oba materiały mają stosunkowo duże rozmiar, więc proces murowania przebiega szybko. Prace murarskie przyspiesza zastosowanie bloczków z wyprofilowanymi na pióro i wpust krawędziami bocznymi, które eliminują konieczność wykonywania spoin pionowych. Ponieważ baton komórkowy jest bardzo łatwy w obróbce warto go wybrać, gdy chcemy aby niewysoka ścianka działowa miała nietypowy kształt lub np. przebiegała po łuku.
Szklana ścianka działowa
Ciekawym pomysłem na niewysoką ściankę działową jest wykonanie jej z pustaków szklanych, zwanych potocznie luksferami. Przepuszczają one promienie słoneczne, dając ciekawy efekt dekoracyjny. Pustaki szklane zwykle muruje się na zaprawie przy użyciu specjalnych listew, drutów zbrojeniowych i krzyżyków dynasowych, ustalających odległość między poszczególnymi elementami. Do murowania pustaków szklanych należy użyć specjalnej zaprawy do tego materiału lub zaprawy do murowania elementów klinkierowych czy granitowych. W sprzedaży znajdziemy też specjalne zestawy do budowy ścianki działowej z luksferów na sucho – bez użycie zaprawy.
Czym wykończyć ściankę działową?
Niewysoka ścianka działowa zbudowana z cegieł czy pustaków szklanych, oprócz spoinowania nie wymaga już żadnego wykończenia, gdyż sama w sobie jest ozdobna. Ściankę z cegieł można ewentualnie pomalować na wybrany kolor. Ściankę działową z pustaków ceramicznych czy silikatów murowanych na cienką spoinę można pomalować. Jeśli chcemy uzyskać gładką powierzchnię warto wykończyć ją tynkiem, gładzią lub obłożyć obustronnie płytami gipsowo-kartonowymi, które wystarczy tylko pomalować.