My się wody nie boimy – specjalistyczne gładzie mrozo- i wodoodporne
Słowo gładź kojarzy się najczęściej z wyrobem gipsowym, który trzeba szlifować. Gładź gipsowa jest łatwa do wykonania nawet dla domowego majsterkowicza, nie jest jednak wodoodporna, nie wspominając już o mrozoodporności, dlatego zastosowania zewnętrzne w tym przypadku odpadają. Wśród grupy produktowej jakim są gładzie istnieją wyroby nie tylko gipsowe, ale także oparte na innych spoiwach i wypełniaczach posiadające specyficzne właściwości. Firma KREISEL posiada takie wyroby w swojej ofercie od wielu lat.
Bardzo popularne w ostatnim czasie są gładzie gotowe do użycia, między innymi jest to gotowa gładź GIPSEL Plus 603.
Jest to materiał, który nie trzeba w żaden sposób przygotowywać, wystarczy otworzyć wiaderko i zacząć pracę. Dlatego też, nadaje się wszędzie tam, gdzie liczy się czas oraz dla każdego domowego majsterkowicza, który nie posiada całej gamy narzędzi: wiertarki, mieszadeł czy wiader. Stosując je, wystarczy zaopatrzyć się w szpachelkę i pacę metalową.
Najważniejszym jej atutem jest szerokie spektrum podłoży, na które można je stosować: od betonów, po tradycyjne tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne, poprzez tynki gipsowe i płyty gipsowo-kartonowe, do tak nietypowych podłoży jak płyty wiórowe, OSB i podłoża stalowe!
Przyczepność GIPSELA Plus 603 do tych podłoży jest bardzo wysoka (Przyczepność do podłoża drewnianego: ≥ 0,25MPa; Przyczepność do stali: ≥ 0,15MPa). Tak szerokie zastosowanie, gładź te zawdzięcza swojemu składowi, a głównie żywicom polimerowym, które odpowiadają także za takie właściwości, jak wysoka elastyczność oraz przyczepność. Jest ona także odporna na wilgoć, dzięki czemu z powodzeniem możemy je stosować w takich pomieszczeniach, jak łazienki czy kuchnie, w których to stosowanie gładzi gipsowych nie jest zalecane. Niebagatelnym atutem jest idealna biel gładzi GIPSEL Plus 603, dzięki wypełniaczowi dolomitowemu.
Dolomit to także podstawowy składnik gładzi POZGŁADŹ 602.
Jest to ekstra biała gładź, jest suchą mieszanką wysokiej jakości białego cementu i dolomitu oraz dodatków modyfikujących. Przeznaczona jest do wykończenia powierzchni ścian i sufitów. Może służyć również jako wypełniacz ubytków, rys i pęknięć w tynkach. Stosowanie jej pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej śnieżnobiałej powierzchni.
Gładź charakteryzuje się dużą przyczepnością do podłoży łatwością nakładania i wygładzania. Jest idealna do pomieszczeń o dużej wilgotności takich jak łazienki, pralnie, kuchnie, a nawet baseny!
Gładź ta jest też mrozoodporna, dzięki czemu nadaje się na elewacje oraz wszelkie powierzchnie na zewnątrz pomieszczeń. Wykonywanie gładkich powierzchni tą gładzią jest bardzo proste i analogiczne do gładzi gipsowych – czyli nanoszenie równomiernie produktu pacą ze stali nierdzewnej, następne dokładne wygładzenie. Po nałożeniu i wyschnięciu, ewentualne nierówności należy usunąć papierem ściernym lub siatką do szlifowania.
Jeśli o szlifowaniu mowa to należy wspomnieć o wyrobach gipsowych z oferty KREISEL, a więc o GŁADZI 601 i nowości: SUPER BIAŁEJ GŁADZI 604.
GŁADŹ 604 to wysoki stopień białości nie spotykany jeszcze w gładziach gipsowych. Ale biel to nie tylko atut tej gładzi, jest wysoce przyczepna i elastyczna. Ma bardzo dobrą przyczepność międzywarstwową, dzięki czemu nie ma żadnych problemów w nakładaniu wielu warstw tego wyrobu, przy dużych nierównościach podłoża. Może być nakładana do 3mm grubości.
Przy szlifowaniu jest ona nieznacznie twardsza od GŁADZI 601, nie doznaje skurczu podczas wysychania. Może być wykonywana na takich podłożach jak: betony, tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe, płyty gipsowo-kartonowe, itp.
GŁADŹ 601 i 604, POZGŁADŹ 602 czy GIPSEL Plus 603 to wyroby do obróbki na sucho, w ofercie firmy KREISEL są także gładzie do obróbki na mokro, tak jak tynki cementowo-wapienne.
Są to dwa wyroby GŁADŹ WAPIENNA 660 czy CEMENTOWO-WAPIENNA 662.
Gładź wapienna jak sama wskazuje jest na bazie wapna, jest to spoiwo, które zapewnia wysoką paro przepuszczalność. Wyroby wapienne stają się produktami coraz bardziej popularnymi i poszukiwanymi przez konsumentów.
Gładź 660 przeznaczona jest do obróbki na mokro, dzięki czemu nie ma kurzu przy jej wykonywaniu. Jest ona przeznaczona do wnętrz pomieszczeń. GŁADŹ CEMENTOWO-WAPIENNA 662 to gładź wodo i mrozoodporna, przeznaczona także do wykonywania gładkich powierzchni tynków na zewnątrz pomieszczeń.
Gładzie te to wspaniałe uzupełnienie tynków cementowo-wapiennych opartych na grubym kruszywie takich jak TYNK 501 czy 502L.
Tynki te oraz gładzie to alternatywa, aby wykończyć na gładko ściany wykonywane w technologii jednowarstwowej np. z ceramiki poryzowanej czy gazobetonów.