Murowanie pustaków poryzowanych na piankę
fot.Wienerberger
Murowanie na piankę to metoda wznoszenia ścian przy użyciu pustaków szlifowanych - wyróżniających się dużą dokładnością wymiarową i gładkimi powierzchniami poziomymi. Zaprawa do murowania na sucho jest gotowym produktem, sprzedawanym w puszkach, który nanosi się sprawnie na pustaki za pomocą specjalnego pistoletu. Dzięki temu prace przebiegają czysto, nie ma konieczności rozrabiania zaprawy, wynajmowania betoniarki i sprzątania budowy po murowaniu.
Murowanie na piankę bez przerw technologicznych
Poliuretanowa zaprawa w piance to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej budowie domu. Zaprawę do murowania na sucho nanosi się na pustaki w dwóch równoległych rzędach, co zajmuje chwilę. Również prace na wysokościach przebiegają sprawnie, gdyż nie ma potrzeby dźwigania wiader z ciężką zaprawą. Zastępują je lekkie, poręczne puszki z pianką. Jednak jedną z najważniejszych zalet zaprawy w piance jest możliwość murowania ścian z pustaków poryzowanych nawet zimą, gdy temperatura spada do -5°C. Dzięki temu prace murarskie nie muszą być przerywane, gdy nadejdą chłody. Nie potrzebne są też długie przerwy technologiczne – całkowitą wytrzymałość zaprawa do murowania na sucho zyskuje już po 48 godzinach (podczas gdy tradycyjna zaprawa potrzebuje na to około 28 dni), ściany mogą być więc tynkowane nawet po 2 dniach od zakończenia ich budowy.
Pustaki poryzowane murowane na zaprawie w piance – względy ekonomiczne
Zaprawa do murowania na sucho sprzedawana jest w zestawie z pustakami poryzowanymi (wliczona jest ona w cenę pustaków). Nie trzeba się więc martwić o jej osobny zakup czy dobór odpowiedniej ilości puszek. Jedno opakowanie zaprawy w piance wystarcza do budowy 5-10 m² ściany. Orientacyjnie do budowy domu o powierzchni 140 m² potrzeba około 50 puszek pianki. Taką ilość można z powodzeniem przewieść samochodem osobowym, nie wymaga też dużej przestrzeni do przechowywania. Ponadto murowanie na piankę pozwala zaoszczędzić nawet połowę czasu, jaki trzeba by poświęcić na wznoszenie murów metodą tradycyjną – to przekłada się na niższy koszt wynajęcia ekipy budowlanej czy sprzętów niezbędnych podczas budowy. Warto też zaznaczyć, że ściany z pustaków szlifowanych wznoszonych z użyciem zaprawy do murowanych na sucho wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną – spoiny w takich murach są praktycznie niewidoczne, nie ma więc ryzyka że staną się mostkami cieplnymi, przez które mogłoby przenikać ciepło z wnętrza domu, przyczyniając się do wyższych kosztów jego ogrzewania.