Materiały do ciepłego montażu okien
fot.Soudal
Niski współczynnik przenikania ciepła U, podwójne a nawet potrójne pakiety szybowe, czy powłoki niskoemisyjne na szybach, okażą się zbyteczne, jeśli nie zadbamy o ciepły montaż okien. Jakie materiały są niezbędne do przeprowadzenia prac montażowych?
Warstwa paroprzepuszczlna
Ten rodzaj taśmy uszczelniającej montuje się od zewnętrznej strony okna. Stanowi ochronę ocieplenia przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Pozwala jednocześnie na odparowywanie wilgoci z wewnętrznych warstw. Ciepły montaż okien wykonuje się zazwyczaj przy użyciu taśm paroprzepuszczalnych z poliuretanu. Przykleja się je po zewnętrznej stronie okna jednym brzegiem do ościeżnicy, drugi do muru. Taśma powinna zachować ciągłość, na całym obwodzie okna, dlatego przy narożnikach należy zostawić kilkucentymetrowe naddatki.
Pianka montażowa
Jako izolację środkową, podczas ciepłego montażu okien, stosuje się niskoprężną piankę poliuretanową, którą aplikuje się w szczeliny pomiędzy ościeżnicą a murem. Po naniesieniu, zwiększa ona swoją objętość, starannie wypełniając wolną przestrzeń. Wybierając odpowiednią piankę poliuretanową do montażu warstwowego, warto zwrócić uwagę na jej współczynnik przewodzenia ciepła λ. Im będzie on niższy, tym lepiej. Montując okna dźwiękoszczelne należy sięgnąć po piankę o wskaźniku Rw na poziomie około 60 dB.
Warstwa paroszczelna
Ciepły montaż okien nie obejdzie się bez trzeciej – wewnętrznej warstwy uszczelniającej, która stanowi taśma paroszczelna. Jej zadaniem jest ochrona izolacji termicznej przed przenikaniem wilgoci z wnętrza domu. Warstwę tę wykonuje się zazwyczaj z paroszczelnej, elastycznej folii lub taśmy z elastycznej laminowanej włókniny. Kupując poszczególne produkty, przeznaczone do ciepłego montażu okien, warto sięgać po materiały pochodzące od jednego producenta. Będziemy mieć wówczas pewność, że są do siebie odpowiednio dopasowane i stworzą nieprzypadkową, szczelną izolację dla uciekającego z wnętrz budynku ciepła.