Malowanie ścian z cegły we wnętrzu
Kolor cegły to najczęściej barwa wypalanej gliny. Jej czerwonordzawy odcień jest jedyny w swoim rodzaju, nic dziwnego że doczekał się on nazwy własnej – wszyscy kojarzymy to ciepło i blask, jaki wnosi do wnętrza kolor ceglany. Nie zawsze jednak aranżacja z użyciem cegły w swoim naturalnym kolorze jest najlepszym rozwiązaniem. Ceglany mur lub okładzina z ceglanych płytek zajmująca dużą powierzchnię ścian może przytłaczać wnętrze i optycznie je zmniejszać. W ceglanej ścianie zachwyca nas jednak nie tylko kolor, ale też charakterystyczna dla muru chropawa struktura ściany, podkreślona dodatkowo licznymi, często nierównymi spoinami. Efekt ten jest szczególnie wzmocniony, gdy mamy do czynienia z bardzo starym, mocno podniszczonym murem, gdzie część cegieł jest obtłuczonych, a spoiny uszkodzone. Ceglaną ścianę lub okładzinę w naturalnym czerwonordzawym odcieniu można przemalować na dowolny kolor, co kompletnie zmieni jej charakter.
Jakie farby do cegły
Głównym celem malowania ściany z cegieł jest zabezpieczenie ściany przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak wilgoć czy zabrudzenia, oraz osiągnięcie pięknego, głębokiego koloru ściany. Wbrew pozorom cegła nie ma specjalnych wymagań co do rodzaju farb – jej rodzaj dobieramy do warunków użytkowania pomieszczenia. Do malowania ściany z cegły najczęściej stosuje się farbę akrylową na bazie wody przeznaczoną do wnętrz. Jeżeli ściany są narażone na zabrudzenia, np. gdy wśród domowników są dzieci, dobrze sprawdzą się farby plamoodporne, do pomieszczeń narażonych na wilgoć – farby do kuchni i łazienek.
Przygotowanie ściany do malowania
Przygotowując ścianę do malowania, musimy usunąć osady, pył, kurz, resztki tynku, jeśli ściana była wcześniej tynkowana lub farby, jeżeli była już wcześniej malowana. Wszystkie te stare, słabo przyczepne i łuszczące się powłoki najlepiej usunąć przy użyciu szczotki drucianej lub z twardym włosiem. Po oczyszczeniu należy ścianę odkurzyć łącznie ze spoinami. Konieczne jest również odtłuszczenie powierzchni oraz usunięcie plam i zabrudzeń na cegle. Jeśli ściana jest zagrzybiona, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego środka grzybobójczego. Po wszystkich tych działaniach myjemy podłoże niewielką ilością czystej wody, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia (potrwa to około 12 godzin) Jeśli zależy nam na poprawieniu estetyki ściany po wyschnięciu podłoża uzupełniamy ubytki, rysy i pęknięcia odpowiednim materiałem, na koniec wyrównujemy powierzchnię i ją odpylamy. Dopiero tak przygotowane podłoże malujemy.
Jak pomalować ścianę z cegły – czy niezbędne jest gruntowanie ściany
Przygotowanie podłoża do malowania obejmuje również gruntowanie i malowanie farba podkładową. Z uwagi na charakterystyczną fakturę malowanie ściany z cegły jest nieco bardziej skomplikowane niż pokrywanie farbą gładkiej powierzchni. Po wyczyszczeniu ściana z cegły jest zazwyczaj pylista i silnie nasiąkliwa, dlatego przed położeniem warstwy dekoracyjnej farby cegłę należy zagruntować – posłuży nam do tego farba gruntująca przeznaczona do tego typu podłoży. Preparat gruntujący nakładamy wałkiem o średnim bądź długim włosiu – im bardziej szorstka jest malowana powierzchnia, tym dłuższe powinno włosie. Niewykluczone, że będziemy potrzebowali także pędzla – dotrze on we wszystkie zakamarki i spoiny, w które nie dotarł wałek. Po zaaplikowaniu środka pozostawiamy ścianę do wyschnięcia. Jeśli jednak cegła była już uprzednio malowana i nie usuwaliśmy starych powłok, nie musimy jej gruntować – za warstwę wstępną posłuży nam wtedy rozcieńczona farba do cegły. Warto wykonać na małej powierzchni wymalowanie próbne – jeżeli powstanie niepożądany efekt, oznacza to, że starą warstwę farby należy całkowicie usunąć i jeszcze raz przygotować podłoże.
Malowanie dekoracyjne cegły wewnątrz
Nakładając warstwę dekoracyjną farby, ściśle stosujmy się do zaleceń producenta dotyczących techniki nakładania wyrobu czy warunków panujących w pomieszczeniu. Najlepsze efekty osiągniemy, malując ścianę wałkiem o długim włosiu – dzięki temu wyrób dokładnie pokryje wszelkie szczeliny. Dobre krycie porowatej powierzchni cegieł będzie wymagało od dwóch do nawet czterech warstw farby. Zanim jednak przystąpimy do ich nakładania, każda poprzednia powłoka powinna dobrze przeschnąć. Pamiętajmy że malowanie cegły klinkierowej jest jeszcze bardziej pracochłonne. Zanim sięgniemy po pędzle, powinniśmy nie tylko dokładnie wyczyścić powierzchnię, ale także ją zmatowić, inaczej farba nie osiągnie dobrej przyczepności. Jeśli malowana powierzchnia styka się ze ścianą lub sufitem w innym kolorze, trzeba będzie odciąć krawędzie i kąty przy użyciu pędzla, aby uzyskać profesjonalną jakość wykończenia.
Na jaki kolor pomalować cegłę
Kolor jest też bardzo ważny. Cegła tworzy dynamiczną fakturę ściany, która może jeszcze bardziej uwydatnić kolor. Dobrym, sprawdzonym i bezpiecznym pomysłem jest pomalowanie cegły na biało. Biel to uniwersalna barwa, która nada wnętrzu lekkości i przestronności, optycznie powiększy oraz rozjaśni wnętrze. Ściana z cegły pomalowanej na biało sprawdzi się zarówno we wnętrzach skandynawskich, jak i w nowoczesnych loftach. Na ceglaną ścianę warto też przeznaczyć wyrazistą, przyciągającą wzrok tonację. Bardzo modne są również ściany z cegły pomalowane na kolory intensywne – głęboką zieleń, granat, grafit, czerwień – to idealny dodatek do wnętrz w stylu loftowym czy industrialnym. Można poeksperymentować również z kolorami pastelowymi – tak pomalowana cegła dobrze wpisze się w styl boho.
zdjęcia: AdobeStock