Malowanie ścian – farby z połyskiem
fot.Fotolia
Odpowiednio dobrane i nałożone farby, potrafią także naśladować inne materiały wykończeniowe, nadając ścianom efekt struktury, np. drogi trawertyn, czy miękkość tkanin. Dzięki temu, że nakłada się je dość łatwo, różne triki optyczne, przy ich użyciu, można z powodzeniem uzyskać samodzielnie.
Efekty rozświetlające
Jeśli chcemy, by wnętrze sprawiało wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości, możemy zastosować farby z połyskiem. Do wyboru mamy zarówno farby transparentne, jak i barwione w masie. Transparentne farby emulsyjne, to np. farby akrylowe. Poza farbami z błyszczącymi drobinkami złota, srebra czy pereł, które warto zastosować we wnętrzach reprezentacyjnych, dostępne są również farby z gwiazdkami i serduszkami. Te doskonale sprawdzą się w pokojach dziecięcych, np. serduszka u dziewczynki, a gwiazdki u chłopca.
Farby z połyskiem, barwione w masie, mają zazwyczaj metaliczny blask i występują w kolorze srebrnym. Ich zaletą jest to, że można nimi malować ściany otynkowane, jak i tapety z włókna szklanego. Są nie tylko dekoracyjne, ale również bardzo trwałe. Efekt błyszczącej powierzchni ściany można również uzyskać na ścianach pomalowanych farbami strukturalnymi. W ten sposób podkreślimy bogatą fakturę, na której światło załamuje się wielokrotnie.
Gdzie stosować farby z połyskiem?
Taka wyjątkowa ściana, stwarza niepowtarzalną aranżację wnętrza. Nie należy jednak przesadzać z nadmiarem tak ścian wykończonych farbą z połyskiem. Najlepiej, błyszczące farby stosować tylko na jednej ze ścian lub wyróżnić nimi detale we wnętrzu np. wnęki, nisze, czy obudowę kominka. Migoczące drobinki odbijają światło, tworząc nastrojowe refleksy.
Nakładanie błyszczącej farby
Przed przystąpieniem do malowania należy odpowiednio przygotować podłoże – tylko wtedy mamy gwarancję, że ściana będzie piękna. Powinno być ono gładkie, suche, mocno związane, bez pęknięć. Równie ważne jest by było czyste tj. bez kurzu i śladów tłuszczu. Farby mogą być gotowe do użycia od razu tzn. zawierać ozdobne elementy. Niekiedy bazę transparentną należy wymieszać z drobinkami, które są w osobnym opakowaniu. Zawsze powinno się wsypać całe opakowanie drobinek, tylko wówczas osiągniemy oczekiwany efekt. Ponieważ farby są transparentne, wcześniej odpowiednio przygotowaną ścianę należy pomalować farbą w odpowiednio dobranym kolorze – taki właśnie będzie kolor ścian po nałożeniu farby transparentnej. Najlepiej użyć farby tego samego producenta co farba z efektem rozświetlającym.