Mała łazienka – praktyczne rozwiązania do łazienki o niewielkiej powierzchni
fot.Fotolia
Jeśli nie mamy możliwości powiększenia małej łazienki np. poprzez wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, kosztem innego pomieszczenia i „przesunięcie” ścian, warto postawić na sprawdzone zabiegi, które optycznie powiększą ciasne pomieszczenie.
Ściany i podłogi
Aranżując przestrzeń małej łazienki, warto pamiętać o kilku podstawowych trikach, które sprawią, że będzie ona wyglądać na większą, niż w rzeczywistości. Przede wszystkim, w małej łazience postawmy na jasne kolory. Wybierzmy płytki w kolorach beżu, jasnych pasteli, szarości czy ercu - bez zbędnych zdobień, które mogą przytłaczać niewielką przestrzeń. Najlepiej, jeśli fugi między płytkami będą w takim samym kolorze, co płytki – wówczas uzyskamy efekt jednorodnej kolorystycznie powierzchni, bez rzucających się w oczy podziałów. W małej łazience, warto postawić na płytki o większych formatach, najlepiej rektyfikowane, które można układać z minimalną fugą (szerokości jedynie 1,5-2 mm). Sprawdzonym zabiegiem, który sprawi, że mała łazienka będzie wydawała się większa, jest zastosowania na jednaj ze ścian dużego lustra. Lustro sięgające do sufitu optycznie podwyższy pomieszczenie. Z kolei, zastosowanie dwóch podobnych luster, zlokalizowanych na przeciwległych ścianach, pozwoli uzyskać wrażenie nieskończonego odbicia i głębi. Warto też rozważyć ułożenie płytek na podłodze w karo – taki układ sprawi, że jej płaszczyzna wyda się większa.
Meble w małej łazience
W niewielkich pomieszczeniach, kluczowe znaczenie ma ład przestrzenny. W małej łazience, konieczne będzie zachowanie porządku. Wszystkie, znajdujące się w niej przedmioty, powinny więc mieć swoje stałe miejsce. Nie należy też przesadzać z ilością elementów wyposażenia, ograniczając się do najpotrzebniejszych przedmiotów. Najlepiej, jeśli środki czystości, kosmetyki, ręczniki będą ukryte w szafkach z pełnymi frontami tak, aby stały się niewidoczne dla naszych oczu. Dzięki temu, przestrzeń łazienki będzie „czysta”, uporządkowana i optycznie większa. Pomyślmy też o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni na praktyczne schowki. W małej łazience warto też postawić na jasne meble z połyskującym, odpijającym światło wykończeniu.
Wyposażenie małej łazienki
Aby optycznie powiększyć małą łazienkę, najlepiej jest postawić na podwieszane sprzęty, czyli sedes i bidet montowany na specjalnym, ukrytym za okładziną ściany stelażu. Oderwanie sprzętów łazienkowych od podłogi sprawi, że jej przestrzeń staje się lżejsza w odbiorze. W małej łazience najlepiej sprawdzi się kabina prysznicowa o szklanym, transparentnym wypełnieniu i lekkiej konstrukcji. Dobrze też, jeśli zrezygnujemy w wysokiego brodzika na rzecz płytkiego modelu lub prysznica na płytach (z odpływem w posadzce).