Mała kuchnia – jakie meble?
Jeżeli podoba się Pani wenge, rzeczywiście bardzo modny w ostatnim czasie, to proponuję zastosować odwrotną konfigurację niż tę, o której Pani pisze. Jasny front szafki, w kolorze kawy z mlekiem, wanilii, czy jasnego drewna, wzbogacić o niewielkie wstawki wenge. W tej barwie można wybierać później dodatki np. misy na owoce, czy akcesoria kuchenne – drewniane łyżki, czy deski do krojenia.
Warto również wybrać szafki kuchenne, które mają szklane drzwiczki, np. z mlecznego szkła, co optycznie powiększy nawet najmniejsze pomieszczenie. Jeżeli takie szafki dodatkowo zostaną podświetlone od wewnątrz, efekt będzie rewelacyjny.
Zabudowa
Aby nadać kuchni lekkości nie należy jej zabudowywać od góry do dołu, choć to wydaje się najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Zabudowa kuchenna na całej ścianie sprawi jednak, że mała kuchnia zostanie przytłoczona wielkim gabarytem i stanie się jeszcze mniejsza. Dlatego zamiast montować szafki wiszące, lepiej umieścić otwarte półki.
Dolne szafki kuchenne w małej kuchni powinny być niezwykle funkcjonalne, by ograniczyć liczbę przedmiotów stojących na blatach. Warto wybrać głębokie narożniki, które pozwolą na wykorzystanie każdej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem są również szafki typu cargo. Szafki kuchenne stojące nie powinny mieć podestów, zamontowanie nóżek nada im lekkości.
Wyposażenie
Uważnie należy również przemyśleć kwestię wyposażenia kuchni. Narynku dostępny jest sprzęt AGD dostosowany do niewielkich pomieszczeń. Można wybrać też taki, który łączy funkcje, np. piekarnik z mikrofalą. W każdej kuchni niezbędny jest zlew – proszę się zastanowić czy na potrzeby Pani kuchni nie wystarczy jedno czy półtora komorowy. To pomoże zaoszczędzić miejsce na konieczny blat roboczy – gdy jeszcze go brakuje, jedną z szafek w jej górnej części warto wyposażyć w wysuwany blat roboczy.
Jeżeli kuchnia nie jest otwarta na salon czy jadalnię, stanowi osobne pomieszczenie, warto zrezygnować z drzwi wewnętrznych.
Oświetlenie
Niezwykle ważne jest również praktyczne i funkcjonalneoświetlenie kuchni. Centralna lampa sufitowa nie wystarczy, gdyż przygotowując posiłki zawsze będzie Pani przysłaniała jej dostęp do blatu. Należy więc zastosować dodatkowe podświetlenia miejsca roboczego, np. listwami świetlnymi czy punktami świetlnymi zamontowanymi pod szafkami wiszącymi czy półką. Przemyślany musi być również montaż gniazdek elektrycznych.
Aby mała kuchnia nie sprawiała wrażenia zagraconej proszę się trzymać wspomnianej wyżej kolorystyki również w dekoracji wnętrza. Jasne firanki z ciemniejszym motywem kuchennym, ciemniejsze podkładki pod talerze na jasnym stole, jeżeli w kuchni ma Pani miejsce na postawienie dodatkowego blatu. Stół kuchenny można zastąpić składanym blatem, zamontowanym na jednej ze ścian, do niego krzesła nakładane jedno na drugie, gdy się z nich nie korzysta. Dzięki tym zabiegom pomieszczenie będzie harmonijne i uporządkowane.