Lubczyk – uprawa, rozsady – w doniczce i na polu
Lubczyk ogrodowy należy do ziół cenionych zarówno w domowej aptece, jak i kuchni, a przy tym już od starożytności uważanych za afrodyzjak. Jest okazałą byliną dorastającą w korzystnych warunkach nawet do 2 m wysokości, w drugim roku po posadzeniu wytwarza wysokie wzniesione pędy kwiatostanowe. Wyróżniają go wyrazisty zapach i charakterystyczne podwójnie pierzaste liście przypominające liście selera. Drobne zielonożółte kwiaty zebrane w baldachy pojawiają się w końcu czerwca. Jego liście to doskonała przyprawa do zup, sosów, mięs czy sałatek. Wyciąg z ziela lubczyku jest stosowany w produkcji maggi oraz bulionów i zup w proszku. Dobroczynne działanie dla naszego zdrowia ma korzeń tej byliny. Herbatka czy napar z suszonego korzenia lubczyku działa dobrze choćby na trawienie, pracę nerek czy układu moczowego. Ma też m.in. właściwości rozgrzewające i wykrztuśne. Jak uprawiać lubczyk, by móc korzystać z wszystkich jego dobrodziejstw?
Lubczyk – uprawa w dobrym miejscu
Wybór miejsca na uprawę lubczyku warto przemyśleć, ponieważ roślina może być uprawiana na tym samym stanowisku nawet do 12 lat, bez konieczności jej przesadzania. Lubczyk w ogrodzie, a także w domu najlepiej rośnie i rozwija się tam, gdzie jest zacisznie i dużo słońca – warto więc zdecydować się na miejsce z wystawą południową lub zachodnią. Takie stanowisko będzie się jednak wiązało z koniecznością częstego podlewania. Jeśli więc nie możemy temu sprostać, posadźmy lubczyk w półcieniu. Wybierając miejsce do uprawy lubczyku, pamiętajmy o jego intensywnym zapachu, może on wpływać na rosnące w pobliżu rośliny jagodowe
Lubczyk ogrodowy – uprawa na dobrym podłożu
Nie należy do roślin szczególnie wymagających jeśli chodzi o podłoże, ale preferuje glebę żyzną i próchniczą. Najlepiej jeśli jej odczyn jest obojętny lub lekko zasadowy – pH 7-7,5. Warto by ziemia była przepuszczalna oraz lekka. Przed sadzeniem pamiętajmy również o jej dobrym spulchnieniu. Dobra uprawę zagwarantują duża zawartość składników pokarmowych, wapnia i próchnicy. Ziemię można wzbogacić kompostem. Jeśli zdecydujemy się na lubczyk w doniczce, wybierzmy podłoże do ziół i roślin aromatycznych. Sadząc roślinę w pojemniku, nie zapomnijmy o koniecznej przepuszczalnej warstwie drenażu, którą umieszczamy na dnie. Można ją wykonać z keramzytu ogrodniczego, tłucznia, a nawet skorup ceramicznych.
Lubczyk – jak sadzić
To zioło, które można pozyskać zarówno z nasion jak i z rozsady kupionej w sklepie ogrodniczym. Nasiona wysiewamy na przełomie marca i kwietnia lub w sierpniu. Siew wiosenny można przeprowadzać do pojemników albo gruntu na głębokości ok. 1,5 cm w rzędach co 35-40 cm. Młode siewki powinny się pojawić po około trzech tygodniach. Wysiew sierpniowy jest zalecany tylko do gruntu, w takim przypadku młody lubczyk będzie na rabatach w kwietniu następnego roku. Gdy sadzonki mają 3-5 cm, można je posadzić w docelowym miejscu, tak by korzenie były w całości ukryte pod powierzchnią ziemi. Decydując się na uprawę z nasion, trzeba pamiętać o stałym utrzymaniu wilgoci – młode siewki bardzo szybko marnieją, gdy jej brak. Lubczyk można też pozyskać przez podział starych kłączy – na taki zabieg najlepiej zdecydować się w maju lub czerwcu, kiedy możliwe jest dobre ukorzenienie się roślin.
Lubczyk w ogrodzie – pielęgnacja
Zalicza się do ziół, które w początkowej fazie rozwoju wymagają stale wilgotnego podłoża. Systematyczne i obfite podlewanie jest szczególnie ważne do 6 miesięcy od wysiewu roślin. Jeśli zdecydowaliśmy się na sadzonki, to ważne jest ich regularne zraszanie w pierwszych tygodniach. Starsze egzemplarze są bardziej odporne na brak wody, ale ziemia nie powinna być przesuszona. Warto ją ściółkować, co zapewni lepsze utrzymanie wilgotnego podłoża. Lubczyk w ogrodzie, a także w pojemnikach będzie lepiej się rozwijał, jeśli zadbamy o jego nawożenie. Warto go zasilać od maja do połowy lipca. Dobrym wyborem będzie nawóz naturalny, np. z pokrzywy. Wiosną ziemię wzbogaćmy kompostem lub popiołem drzewnym. Pielęgnacja lubczyku nie wymaga też specjalnego zaangażowania przed mrozami. Lubczyk należy do roślin mrozoodpornych, na zimę nie potrzebuje specjalnej ochrony – wraz z nastaniem ujemnych temperatur obumiera jego część naziemna, by odrodził się wiosną, wystarczy jeśli obłożymy go słomą z dodatkiem kompostu. Ustawioną pod chmurką donicę z lubczykiem warto przed mrozami owinąć agrowłókniną lub słomianą matą.