Łóżko z zagłówkiem
Popularność tapicerowanych łóżek z wezgłowiem wzrasta, być może dlatego, że coraz więcej pracując, w większym stopniu doceniamy komfort wypoczynku w domu. Bogata jest też oferta producentów mebli, którzy proponują zarówno gotowe zestawy łóżek z zagłówkami, jak i same zagłówki, które można zamontować praktycznie nad każdym łóżkiem.
W STRONĘ KOMFORTU
Wysoki, miękki zagłówek pozwala zrelaksować się przed snem, oddając się zajęciom wymagającym pozycji półleżącej – czy to z ulubioną lekturą, czy to oglądając film na laptopie. W czasie choroby można w takim łóżku komfortowo zjeść posiłek, Podczas snu zagłówek daje większe poczucie bezpieczeństwa – nagłe ruchy nie spowodują rozbicia głowy o twardą krawędź łóżka czy stojący w pobliżu mebel. Miękki zagłówek jest nie tylko wygodny – ma również wiele walorów praktycznych. Przede wszystkim chroni przed zabrudzeniem ścianę, która to jest najbardziej na to narażona właśnie nad naszymi głowami. Jeśli łóżko jest ustawione przy zewnętrznej ścianie, w chłodne miesiące bywa ona zimna – zagłówek skutecznie ją ociepli. Ma też walory wyciszające – jak każda miękka płaszczyzna pochłania dźwięki, poprawiając tym samym akustykę pomieszczenia. Ciekawym, nieco innym rozwiązaniem może być wytapicerowanie całej ściany z możliwością zamontowania w zagłówku np. przełączników do oświetlenia. To zastosowanie jest praktyczne w sypialni tych, którzy chcą zaoszczędzić trochę miejsca. Dzięki „wbudowaniu” wezgłowia w ścianę, możliwa będzie także wymiana samego łóżka, bez naruszenia naszego wygodnego zagłówka.
Łóżko z zagłówkiem bezkonkurencyjnie sprawdzi się na dużej przestrzeni. Warto, by było one usytuowane w centralnym punkcie sypialni, tak aby mebel był odpowiednio wyeksponowany. Zagłówek staje się wtedy elementem wystroju.
WALORY ESTETYCZNE
Zagłówek nad łóżkiem może być akcentem przykuwającym uwagę, detalem wzbogacającym całe wnętrze i ciekawą ozdobą. Ekspozycje łóżek z zagłówkiem w salonach meblowych budują wyobrażenie, że na taki luksus możemy sobie pozwolić dysponując dużą sypialnią. To prawda, urok tego rozwiązania docenimy w dużym pomieszczeniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na taki zakup również wtedy, gdy nie dysponujemy dużą przestrzenią. Małe sypialnie charakteryzują się przytulnością i zacisznością, a łóżko z zagłówkiem tylko ten klimat uzupełni. Warto jednak zastanowić się wtedy nad wielkością oraz kolorem i wybrać mniejszy, a także lżejszy wariant. Na lekkość może wpłynąć kolor i faktura. Im jaśniejszy i prosty wzór, tym mniej przytłaczający i przyciągający uwagę.
MATERIAŁY I KSZTAŁTY
Obecnie producenci oferują wiele wariantów kolorystycznych, różnorodność faktur i tkanin, więc wybór zagłówka nie powinien stanowić problemu. Łóżka tapicerowane to łóżka obite gładką tkaniną, którą może być praktycznie każdy wybrany przez nas materiał – od skóry ekologicznej, poprzez bawełnę, aż do przytulnego aksamitu. Warto wybrać takie rozwiązanie, które estetycznie nie będzie nas drażniło i szybko się nam nie znudzi – nie jest to rzecz, którą łatwo potem wymienić. W wielu sklepach możemy znaleźć łóżka pikowane. Wzór może się układać w kratkę lub poprzecznie, a zagłębienia mogą być wypełnione grubą nicią, dekoracyjnymi kryształkami czy ćwiekami. Wersję dla siebie znajdą zarówno wielbiciele klasyki, jak i większej ekstrawagancji. Pikowane zagłówki są wykonane zarówno z delikatnego materiału, jak i sztywnej, grubej skóry. Bez problemu kupimy też tzw. panele ścienne tapicerowane, które możemy zamontować na ścianie, łącząc ze sobą mniejsze elementy w większe miękkie płaszczyzny. Koncepcja modułowego zagłówka polega właśnie na łączeniu ze sobą poszczególnych tapicerowanych paneli, a w efekcie stworzenie własnej kompozycji na ścianie za łóżkiem czy np. siedziskiem w przedpokoju. Praktycznym rozwiązaniem jest zagłówek w formie miękkiego pokrowca nakładanego na twarde wezgłowie łóżka – można go wówczas prać, a po jakimś czasie wymienić na inny. Warto się również zainteresować, zagłówkami w formie przywiązywanych do specjalnie wyprofilowanego wezgłowia poduch.