Letnisko klimat wypoczynku
Choć urlopy w modnych kurortach zagranicznych nadal cieszą się wśród Polaków dużym zainteresowaniem, to jednak równie silnym trendem jest wypoczynek w kraju, w tym również „na swoim”. Po latach, kiedy wydawało się, że „działki” przestały się cieszyć zainteresowaniem i na stałe odeszły już do lamusa, obserwujemy renesans tej formy wypoczynku. Szczególnie na rozwijających się, atrakcyjnych turystycznie terenach oprócz pensjonatów, jak grzyby po deszczu wyrastają niewielkie domki letniskowe. Niezależnie od tego, czy są one budowane z myślą o wynajmie, czy też na własne potrzeby, cieszą oko atrakcyjną formą architektoniczną i perfekcyjnie dopracowanym otoczeniem. Nasze wymagania wzrosły i to niezależnie od tego, czy jesteśmy gośćmi, czy właścicielami. Dom letniskowy ma być jednak nie tylko komfortowy, ma też przyciągać niepowtarzalnym klimatem. Zobaczmy, jakie formy letnisk cieszą się największym powodzeniem.
Klimaty sielskie
To nieprawda, że styl dworkowy i rustykalny zostały przez Polaków definitywnie porzucone. Być może nie cieszą się już takim zainteresowaniem wśród inwestorów wznoszących domy jednorodzinne w miastach i na terenach podmiejskich – tam dominującym trendem są nowoczesne domy energooszczędne z dwuspadowymi dachami lub piętrowe wille. Jednak w budownictwie turystycznym klimat sielskości ciągle jest żywy – wystarczy prześledzić zainteresowanie pensjonatami urządzonymi w stylu staropolskich siedlisk. Hasła „styl dworkowy” czy „rustykalny” pełnią tu jednak jedynie funkcję wywoławczą, mieszczą się w nich bowiem zarówno budynki z drewnianymi gankami wspartymi na kolumnach, jak i proste formy z dwuspadowym dachem ozdobione jedynie drewnianymi detalami, takimi jak dekoracyjne wiązania szczytu, ażurowe balustrady balkonów i tarasów czy nastrojowe okiennice. Dworkowa architektura przyciąga wielbicieli letnisk nie tylko z racji swojego powiązania z budownictwem wiejskim, ale przede wszystkim z powodu skojarzeń tego typu architektury z klimatem sielskości, staropolską gościnnością, wolniej płynącym czasem, a nawet pewnym rodzaju rozleniwieniem – czyż nie takie obrazy dawnych dworków przekazały nam film i literatura?
Wierność korzeniom
Drugim elementem niezbędnym do stworzenia atmosfery wypoczynku jest powiązanie architektury domu z tradycją miejsca. Uniwersalne sielskie klimaty o proweniencji dworkowej wpiszą się w każdą okolicę, ale coraz częściej inwestorzy sięgają po formy architektoniczne i detale charakterystyczne dla danej okolicy. Regionalizmy są znów na czasie, dlatego na Podhalu korzystamy z tamtejszych wzorów budownictwa drewnianego i dachów krytych gontem, na Śląsku warto wykorzystać elementy z cegły, na Mazurach z kamienia naturalnego, a na Pomorzu sięgnąć po konstrukcję szachulcową, czyli tzw. mur pruski.
Wnętrza eklektyczne
Wyposażenie wewnątrz to swoisty mariaż stylów rustykalnych różnych części świata: śródziemnomorskiego, prowansalskiego, skandynawskiego i polskiego – jest to raczej bardziej wynik aktualnej dobrej dostępności na rynku sprzętów i przedmiotów dekoracyjnych „z klimatem”, niż kreowania spójnej stylowo aranżacji. Inną sprawą jest, że – z racji obawy przed kradzieżą – domów letniskowych raczej nie wyposaża się w prawdziwe antyki! Sielski klimat buduje się drobnymi dekoracjami, które doskonale uzupełnią bazę składającą się z prostych, uniwersalnych w formie mebli. Dobrym i niedrogim pomysłem są natomiast sprzęty i dekoracje wyszperane na targach staroci. Za pomocą dostępnych dzisiaj farb oraz technik zdobienia mebli, takich jak choćby decoupage, łatwo je odnowić czy ozdobić, i w ten niedrogi sposób nadać wnętrzom pożądany klimat. Dominującym trendem jest łączenie stylów. Urządzając dom letni z myślą o jego wynajmowaniu, pamiętajmy o potrzebach współczesnych gości. Klimatyczne letnisko musi być dzisiaj komfortowe! Wygodne łóżka, ciepła woda, działająca bez zarzutów kanalizacja, pralka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa, toster i ekspres do kawy to już niemal podstawowy standard domów letnich do wynajęcia.