Kształty ceramiki łazienkowej ułatwiającej jej czyszczenie
fot.Koło
Oferta producentów ceramiki łazienkowej jest bardzo bogata. W sklepach znajdziemy umywalki, sedesy i bidety o bardzo zróżnicowanych kształtach, które bez problemu można dostosować do wielkości i stylu każdej łazienki. Niekiedy jednak ciekawe, oryginalne kształty ceramiki łazienkowej sprawiają, że ciężko utrzymać ją w czystości i trzeba się bardzo natrudzić, aby przywrócić umywalce czy misce ustępowej dawny blask.
Kształt ceramiki, a czystość
Aby uniknąć spędzania długich godzin na czyszczeniu umywalek, sedesów czy bidetów lepiej nie decydować się na ceramikę, której forma wymusza stosowanie kątów czy załamań - będą się w nich szybko zbierać się zanieczyszczenia. Zakamarki te trudno będzie też doczyścić tak szybko i skutecznie, jak płaskie powierzchnie.
Jeśli nie chcemy mieć problemów z czyszczeniem ceramiki łazienkowej warto zdecydować się na umywalkę, sedes czy bidet o prostej formie,
np. o owalnych kształtach i gładkiej powierzchni. Taka ceramika pozbawiona „zakamarków” nie stanie się nieestetycznym elementem wyposażenia łazienki. Niezależnie od kształtu warto pokusić się o wybór sprzętów z powłoką hydrofobową, która utrudnia osadzanie się brudu.
Sprzęty podwieszane
Jeśli zależy nam na łatwym utrzymaniu ceramiki łazienkowej w czystości warto też zrezygnować ze sprzętów na tzw. postumentach. Rozwiązaniem, które znacznie ułatwi czyszczenie ceramiki są miski ustępowe, bidety i umywalki podwieszane. Montuje się je na specjalnych stelażach instalacyjnych kilkadziesiąt centymetrów nad posadzką. Dzięki temu mamy ułatwiony dostęp do ceramiki łazienkowej niemal z każdej strony – również od spodu – możemy więc ją dokładnie umyć.
Ceramika podwieszana przynosi jeszcze jedną ważną korzyść – dzięki nim łatwiej jest też umyć podłogę w łazience. Ponadto po obudowaniu stelaża, do którego montuje się podwieszane sprzęty powstaje prostopadłościan, który wykańcza się zwykle łatwymi do utrzymania w czystości płytkami ceramicznymi – zabudowa ta sprawia, że ubywa miejsc trudnych do czyszczenia,
np. zbiornik spłukujący, który w tym przypadku jest zabudowany, a jedynym jego widocznym elementem jest płaski przycisk spłukujący.