Kompozyty na taras – funkcjonalne nawierzchnie kompozytowe
Wykonanie nawierzchni tarasu lub balkonu to niemały koszt, dlatego wybieramy zazwyczaj albo materiały bardzo trwałe, które nawet po latach będą dobrze wyglądały lub też wybieramy takie, których montaż i cena nie generuje dużych wydatków. Zarówno kompozytowe deski tarasowe, jak i podesty należą do znacznie trwalszych niż chętnie stosowane drewno. A jeśli zdecydujemy się na podesty kompozytowe, także z ich ułożeniem poradzimy sobie sami.
Kompozytowe deski tarasowe i podesty – właściwości techniczne
Dzięki nowoczesnym technologiom nawierzchnie kompozytowe łączą w sobie zarówno naturalne właściwości drewna, jak i wysokie parametry techniczne. Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem pył drzewny (od 30 do 60%) oraz tworzywa sztuczne: polichlorek winylu (PVC) lub polipropylen (PP), a także twardy polietylen (HDPE) oraz dodatki uszlachetniające, stabilizatory UV, a także barwniki. Uformowane z tych składników w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem elementy są bardzo trwałe, a przy tym mają powierzchnię przypominającą w dotyku drewno. Wykonane z nich kompozytowe deski tarasowe oraz podesty są odporne na wilgoć, przebarwienia, wahania temperatury grzyby, pleśnie czy owady. Te najlepszej jakości są również zaklasyfikowane jako materiał niepalny. Dobrej jakości nie odkształcają się i zachowują swój pierwotny stan nawet po wielu latach. Podesty kompozytowe są od spodu wykończone podkładkami z tworzywa sztucznego, dzięki czemu można je montować na różnego rodzaju podłożach.
Nawierzchnie kompozytowe – wymiary i kształty
Kompozytowe deski tarasowe mają wymiary zbliżone do drewnianych. Ich długość wynosi zazwyczaj od 2 do 4 m, szerokość od 12 do 14 cm, a grubość od 2 do 2,5 cm. Podesty kompozytowe to przeważnie elementy kwadratowe lub o wymiarach sprawiających, że ich kształt jest zbliżony do kwadratu. Najczęściej mają wymiary 30 x 30, 50 x 50, 30 x 60, 50 x 100 cm. Mają grubość od 23 do 28 mm.
Kompozytowe deski tarasowe i podesty – walory estetyczne
Kolorystyka tego typu nawierzchni choć bliska pierwowzorom, jest często jednolita. Budzi skojarzenia szczególnie z drewnem egzotycznym oraz modnymi gatunkami. Można więc spotkać elementy w barwach orzechowej, klonowej, kasztanowej oraz w odcieniach szarości, np. antracytowej i czarnej. Można też kupić deski kompozytowe zielone. Do dyspozycji mamy także kompozytowe deski tarasowe o zróżnicowanej kolorystyce oraz z odtworzonym usłojeniem drewna. Do kluczowych elementów decydujących o ich walorach estetycznych należą ryfle, czyli rowki przebiegające równolegle wzdłuż całej płaszczyzny deski. Mogą być szerokie lub wąskie. Wpływają także korzystnie na walory użytkowe nawierzchni, która za ich sprawą jest nieśliska. Na rynku są także deski gładkie do niedawna były uważane za mniej atrakcyjne, jednak najnowsze modele odwzorowują zarówno naturalną niejednolitą, melanżową kolorystykę jak i rysunek drewna. Nawierzchnie kompozytowe są dostępne w wariancie szczotkowanym lub nieszczotkowanym, niekiedy jedna strona jest szczotkowana, a druga nie. Szczotkowanie sprawia, że zyskują delikatną szorstkość typową dla drewna. Podczas układania tarasu, docenimy także lekkość elementów kompozytowych, mają one bowiem budowę komorową, co oznacza, że wewnątrz puste, a dzięki temu lżejsze od litych.
Jak odnowić nawierzchnie kompozytowe
Jeśli na kompozytowych deskach tarasowych lub podestach pojawią się brzydkie zarysowania lub zaplamienia, których nie usunęło mycie wodą z detergentem, możemy pokusić się o ich zeszlifowanie. Wystarczy użyć papieru ściernego o średniej gradacji, wełny stalowej lub drobnej drucianej szczotki. Rysy ścieramy szlifując deski wzdłuż ryfli. Jeśli zeszlifowana powierzchnia będzie miała nieco inny odcień, możemy delikatnie przetrzeć miejsce wokół, tak by utworzyć harmonijne przenikanie się barw. Aby odświeżyć barwę desek kompozytowych oraz ochronić je przed zaplamieniem, możemy wykorzystać specjalne środki do renowacji.
Zdjęcia: Fotolia.com