Klimatyzacja – jaki klimatyzator wybrać, by nie tylko chłodził, ale i ogrzewał ?
fot.Dospel
Klimatyzator z funkcją grzania
Obecnie produkowane klimatyzatory pokojowe, wyposażone są często w funkcję ogrzewania pomieszczeń. Jest on bardzo przydatna w okresach przejściowych np. wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy nie opłaca się uruchamiać centralnego ogrzewania. Wówczas, takie urządzenie dogrzeje skutecznie pomieszczenia, w nieco chłodniejsze dni.
Trzeba jednak wiedzieć, że moc grzewcza klimatyzatorów jest stosunkowo niewielka, z tego względu, nie mogą pełnić one funkcji jedynego urządzenia grzewczego domu, świetnie natomiast sprawdzają się w roli elektrycznych grzejników konwektorowych.
Klimatyzatory, z funkcją grzania, wyposażone są w specjalny zawór, który umożliwia odwrócenie transportu energii cieplej - pobrana z otoczenia przez jednostkę zewnętrzną klimatyzatora, jest transportowana do jednostki wewnętrznej, która ogrzewa nią powietrze wewnątrz domu. Zastosowanie nowoczesnych filtrów, jakie mają obecnie produkowane klimatyzatory, sprawia że powietrze to jest dodatkowo dokładnie oczyszczane. Dzięki temu urządzenia te zapewnią nam znacznie większy komfort i lepszy klimat, niż tradycyjne grzejniki elektryczne.
Jaki klimatyzator wybrać?
Decydując się na klimatyzację w domu, warto wybrać klimatyzator z funkcją grzania typu split. Takie urządzenie składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Cichą jednostkę wewnętrzną montuje się zwykle na ścianie, pod sufitem. Służy ona do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczenia, w którym jest zainstalowana. Głośniejszą jednostkę (zewnętrzną), umieszcza się z kolei na zewnętrznej ścianie domu, bądź na dachu. Jej zadaniem jest odprowadzanie ciepła poza dom lub pobieranie go z otoczenia. Dzięki rozdzieleniu klimatyzatora na dwie jednostki, mamy gwarancję, że praca urządzenia nie będzie zakłócała nam spokoju. Takie klimatyzatory pracują też zazwyczaj wydajniej, niż urządzenia monoblokowe, czyli takie, które wszystkie niezbędne elementy mają w jednej obudowie.
fot.Fotolia