Jakość w parze z estetyką – przepis na podłogę idealną
Piękne wnętrze
Panele laminowane to najpopularniejszy sposób na wykończenie podłogi. Cenione są za łatwy montaż i demontaż, użyteczność, a także bogaty wybór dekorów. Każdy z produktów posiada szereg cech, które mają wpływ zarówno na kwestie wizualne, jak i techniczne. Te pierwsze są widoczne gołym okiem, drugie wymagają natomiast pozyskania dodatkowych informacji od sprzedawcy lub producenta.
Kluczowym parametrem odpowiadającym za estetykę paneli jest struktura powierzchni. Do najczęściej spotykanych należą: drewniana (gładkie panele z rysunkiem drewna), synchroniczna (deski z wyczuwalnym układem słojów i sęków), kamienna (nieregularna struktura paneli imitująca skalne surowce), a także matowa i z połyskiem. Wybór zależy od wielkości pomieszczenia, a także stylu, w jakim jest ono urządzone. Struktury drewniane i synchroniczne sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu, dodając naturalnego rysu. Kamienne są natomiast idealne do chłodnych, surowych wnętrz industrialnych. Matowe najlepiej zaprezentują się we wnętrzach przestronnych i eleganckich, zaś z połyskiem – w niewielkich i niedoświetlonych.
Kolejne istotne elementy to barwa i motyw dekoracyjny. Jasne odcienie rozpromienią małe przestrzenie, a ciemne – dodadzą dostojności dużym powierzchniom. Poza panelami utrzymanymi w jednej tonacji kolorystycznej można również zdecydować się na wzór imitujący np. jodełkę francuską czy marokańską ceramikę. Efekt wizualny podłogi dopełniają fugi. Krawędzie paneli mogą być frezowane ze wszystkich stron, bądź tylko z dwóch. Te pierwsze przypominają prawdziwe deski, natomiast drugie – wydają się dłuższe i smuklejsze, a przez to pozwalają osiągnąć efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Brak fug tworzy natomiast jednolitą, gładką powierzchnię.
Jakość adekwatna do potrzeb
Po wyborze paneli, które spełniają gusta nabywców, konieczne jest zapoznanie się z ich parametrami technicznymi i upewnienie się, że to odpowiedni produkt również pod względem praktycznym. Klasa przeznaczenia w oparciu o natężenie ruchu informuje, w jakiego rodzaju pomieszczeniu powinny się znaleźć (użyteczności mieszkalnej lub publicznej). Równie ważną cechą jest klasa ścieralności – im wyższa, tym odporniejsza na zarysowania. W mocno eksploatowanych wnętrzach warto postawić na AC4 lub AC5.
Standardowa grubość desek wynosi 8 mm. Jeśli podłoga jest narażona na mocne naciski i obciążenia lepszym wyborem będą panele 10-, a nawet 12-milimetrowe. Typowa szerokość wynosi natomiast ok. 190 mm. Węższe, 160-milimetrowe deski, przeznaczone są do niewielkich wnętrz, potrzebujących optycznego „poszerzenia”, natomiast szersze - 282-milimetrowe - podkreślają okazałość większych przestrzeni.
Nie bez znaczenia jest także wodoodporność (chroni przed wnikaniem wilgoci) oraz antystatyczność (niweluje odkładanie się kurzu i zapobiega elektryzowaniu się powierzchni). Na koniec dobrze jest także sprawdzić, w jaki sposób panele są łączone. System niewymagający użycia kleju będzie zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem.
Interesujące propozycje na wyciągnięcie ręki
Przykładem paneli, które łączą w sobie stylowy wygląd oraz wysoką jakość jest kolekcja Rancho firmy RuckZuck. Dzięki drewnianym dekorom, szerokiej desce oraz wyprofilowaniu krawędzi czterostronną V-fugą podłoga prezentuje się naturalnie i szykownie. Jej wyróżnikiem jest bardzo wysoka klasa ścieralności AC5, zapewniająca wieloletnie, satysfakcjonujące użytkowanie.