Jak zorganizować remont starego domu ?
Im większy remont domu, tym staranniej trzeba zaplanować wszystkie prace. Kolejność robót ma tu decydujące znaczenie. Trzeba też znaleźć dobrych wykonawców i spisać z nimi właściwie sformułowaną umowę.
Najpierw nagłe przypadki
Wszelkie remonty należy zaczynać od prac, które nie mogą być odkładane na później. Zanim zaczniesz wymianę podłóg, naprawę schodów, zreperuj cieknący dach, osusz zawilgocone ściany, dociepl przemarzające mury, wymień spróchniałe belki stropowe, napraw źle funkcjonujący komin.
Zaniedbanie tych ciężkich przypadków może przecież zniweczyć wysiłki włożone w inne prace.
Pomoc konstruktora
Jeśli remont obejmuje przebudowę elementów domu lub poważne prace w obrębie konstrukcji, zamów projekt konstrukcyjny. Wykona go konstruktor. Zrobi wcześniej inwentaryzację i dokona stosownych obliczeń. Dzięki jego pomocy nie będziesz narażony na ryzyko katastrofy budowlanej i być może zaoszczędzisz na materiale, bo projekt konstrukcyjny optymalizuje też zużycie materiału.
Ustal czas remontu
Remont tak zaplanuj, żeby pogoda nie pokrzyżowała ci planów. Jeśli więc masz zamiar wymieniać pokrycie dachowe, ocieplać ściany od zewnątrz, tynkować elewacje - prace zaplanuj na lato. To samo dotyczy osuszania budynku. Jesienią i zimą można prowadzić prace remontowe we wnętrzach, pod warunkiem, ze w budynku działa ogrzewanie.
Docieplanie
Gdy już nic nie zagraża konstrukcji domu i nie ma ryzyka zalania, można ocieplić dom. Najpopularniejszy jest bezspoinowy system ocieplania
BSO. W dużym skrócie polega on na obłożeniu ścian od zewnątrz materiałem termoizolacyjnym i ułożeniu na niej tynku cienkowarstwowego (czasem też przyklejeniu płytek klinkierowych). Ocieplenie przyniesie wymierne oszczędności na kosztach ogrzewania i zapewni nową, estetyczną elewację.
Wymiana okien
To stosunkowo proste zadanie, jeśli nie zamierzasz zmieniać wymiarów i kształtów okien. Warto, żeby remont taki przeprowadziła ekipa fachowców współpracująca z producentem okien. Przy wymianie wszystkich okien w domu możesz wynegocjować korzystny rabat. Jeśli planujesz tak zwany ciepły montaż, kiedy to okna zostają wysunięte poza lico ściany, na specjalnych konsolach wsporczych, wymianę okien zaplanuj na czas tuż przed ocieplaniem. Okna wysunięte poza otwór zostaną później szczelnie otulone warstwą termoizolacji, co jest bardzo korzystne pod względem izolacyjności cieplnej.
Odnawianie wnętrz na mokro
Zanim zaczniesz tynkowanie, malowanie i odnawianie posadzek, załatw sprawę z instalacjami. Cieknące rury, nowe gniazdka elektryczne, ogrzewanie podłogowe – to wszystko trzeba zaplanować na czas przed pracami wykończeniowymi. Tylko montaż urządzeń instalacyjnych – grzejników, kotłów
itp, pozostaw na sam koniec.
Później zaczyna się tynkowanie - najpierw sufitów, a później ścian. Następne są wylewki podłogowe. Po nich można wykończyć wnętrza płytami gipsowo-kartonowymi, jeśli przewidzisz je zamiast tynków tradycyjnych. Tym razem najpierw wykańczasz ściany, a następnie robisz sufity podwieszane. Po ułożeniu podkładów podłogowych można też wykończyć otynkowane ściany gładzią gipsową. Teraz tez przychodzi pora na układanie posadzek z kafelków ceramicznych oraz wykańczanie nimi ścian.
Odnawianie wnętrz na sucho
Gdy zakończysz wszelkie mokre prace, można zająć się suchymi. To pora na remont lub wymianę schodów drewnianych, odnawianie lub układanie na nowo podłóg z drewna lub paneli laminowanych. Ten etap kończy zazwyczaj wymiana lub montaż drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.
Malowanie lub tapetowanie
Jeśli to nie jedyna przewidziana praca remontowa, to zazwyczaj jest zostawiana na koniec. Trzeba przy tym jednak uważać, żeby nic nie zabrudzić.
Szukanie wykonawców
Szukając ekipy remontowej warto popytać znajomych, a nuż mają kogoś godnego polecenia. O ile to możliwe lepiej nie eksperymentować na własnym domu. Jeśli jednak nie znasz firmy, która ma wystarczające rekomendacje, musisz szukać sam. Pomoże
internet. Dobre firmy mają zazwyczaj swoje strony internetowe a na nich galerie budowanych lub remontowanych domów. To dobry znak, jeśli mają czym się pochwalić. Warto też zerknąć na fora dyskusyjne i tam popytać o wykonawców z okolicy. na pewno coś się znajdzie.
Jak umówić ekipę
Wykonawców zacznij szukać odpowiednio wcześnie. Zaproś ich, żeby obejrzeli dom, naradźcie się wspólnie nad zakresem prac, ustalcie wybór materiałów, zastanówcie się ile potrwają roboty i dogadajcie się względem ceny. Można od razu spisać umowę, w której muszą być określone:
- dokładny zakres prac;
- czas zakończenia robót;
- ostateczna suma do zapłaty.
Dobrze kiedy jest wyraźnie ustalony zakres odpowiedzialności za niedotrzymanie terminu, niepoprawne przeprowadzenie prac lub uszkodzenia spowodowane przez robotników.
Jeśli umawiasz kilka ekip zastanów się nad terminami, żeby jedni nie przeszkadzali później drugim.