Jak zabezpieczyć drewniane tarasy
Drewniane tarasy należą do elementów wyposażenia małej architektury ogrodowej, narażonej na ekstremalne oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz na intensywne użytkowanie przez człowieka. Jednym z najlepszych rozwiązań zabezpieczenia tarasów jest system olejowania. Olej ma za zadanie zaimpregnować drewno hydrofobowo nie pozostawiając na powierzchni powłoki. W użytkowaniu praktycznym ma to bardzo duże znaczenie.
W przypadku zastosowania środka powłokotwórczego, przy desce ryflowanej istnieje bardzo duże ryzyko ścierania się powłoki a w konsekwencji może zachodzić zjawisko łuszczenia. Olejowanie to bardzo praktyczna i prosta metoda zabezpieczenia drewna tarasowego, gdzie nie będzie zachodziło zjawisko łuszczenia. Renowacja, choć częstsza, nie nastręcza żadnych trudności. Olej może być stosowany zarówno do gatunków europejskich, jak i gatunków egzotycznych. W przypadku niektórych gatunków drewna egzotycznego, metoda ta może okazać się jedynym skutecznym zabezpieczeniem ochronno dekoracyjnym (np. tłuste gatunki drewna).
Olej ma za zadanie zaimpregnować drewno, poprzez wypełnienie w nim porów, aby woda nie wnikała w jego przestrzenie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że drewno zachowa swoją wymiarową stabilność, naturalny kolor i nie będzie chłonęło wody oraz będzie łatwe w codziennej pielęgnacji.
Olej do tarasów V33 jest idealnym produktem do ochrony tarasów, a także elewacji drewnianych wykonanych zarówno z drewna gatunków krajowych, jak i egzotycznych. Cechuje go odporność na działanie wody (w tym chlorowanej) i promieni słonecznych. Produkt zabezpiecza także przed plamami, przywraca naturalną barwę drewna i pozwala mu oddychać.
JAK PRZYGOTOWAĆ DREWNO DO OLEJOWANIA?
Zanim przystąpimy do nakładania produktu, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię. Drewno musi byś surowe, czyste i suche.
• Drewno surowe wystarczy lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym 120, a następnie odpylić.
• Drewno pokryte warstwą lakieru należy wycyklinować, aż do odsłonięcia surowego drewna. Na koniec lekko przeszlifować papierem ściernym 180 i odpylić.
• Jeśli mamy do czynienia z drewnem starym i zszarzałym możemy wyczyścić je mechanicznie np. papierem ściernym lub chemicznie. Nie zapominajmy jednak, że przed olejowaniem drewno musi wyschnąć, dlatego wróćmy do pracy po upływie 48 godzin.
JAK NAKŁADAMY OLEJ?
Olej nakładamy pędzlem na całej powierzchni i czekamy aż produkt się wchłonie. Po upływie kwadransa pokrywamy drewno drugą warstwą. W tym wypadku stosujemy metodę „mokro na mokro” – nie czekamy aż pierwsza warstwa wyschnie. 30 minut później przy użyciu bawełnianej szmatki zbieramy nadmiar produktu, a powierzchnię pozostawiamy w spokoju na 24 godziny.
Częstotliwość pielęgnacji i renowacji tarasu zależy od warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Jeśli zauważmy utratę koloru lub pojawienie się białych plam, w zależności od potrzeb nałóżmy jedną lub dwie warstwy oleju na zniszczone miejsce. Przed aplikacją oleju zaleca się zastosowanie Środka czyszczącego do tarasów V33. Środek ten jest w postaci koncentratu, który przygotowujemy poprzez rozcieńczenie wodą w stosunku 1:1. Gotowy roztwór można aplikować bezpośrednio pod ciśnieniem myjką wysokociśnieniową lub poprzez nałożenie go na zabrudzony taras mopem, a następnie za pomocą twardej szczotki szorujemy deski. Na powierzchni utworzy się piana, którą należy spłukać wodą. Po 24 godzinach można nakładać warstwę regenerujacą oleju. Taras drewniany można użytkować po 24 godzinach.
JAK DBAMY O TARAS?
Na koniec kilka wskazówek, jakie środki możemy przedsięwziąć dodatkowo, aby móc długo cieszyć się pięknym drewnem na naszym tarasie:
- Chcesz ochronić drewno przed grzybami i owadami? Przed nałożeniem oleju zastosuj Impregnat do drewna konstrukcyjnego V33.
- Impregnat w połączeniu z olejem sprawdzi się również doskonale w przypadku krajowych gatunków drewna.
- Na tarasie pojawiły się szare przebarwienia, plamy i tłuszcz? Użyj Środka czyszczącego do tarasów V33.
- W codziennej pielęgnacji powierzchnię tarasu wystarczy przemyć wodą.