Jak zaaranżować miejsce do grillowania
Miejsce
Miejsce do grillowania powinno umożliwiać nie tylko przygotowanie posiłku i jego spożycie, ale też być kameralne. Oznacza to ustawienie stołu i miejsc do siedzenia, przyda się również osłona przed wzrokiem sąsiadów. Sam grill zaś można kupić lub wybudować samodzielnie.
Aranżację kącika najlepiej zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca. Umieszczenie go w pobliżu domu może powodować, że dym z paleniska będzie się dostawał do wnętrza. Z kolei tuż przy płocie z pewnością będzie przeszkadzał sąsiadom. Najbezpieczniej więc wybrać miejsce w środku ogrodu i odpowiednio je osłonić. Wystarczy gęsta zieleń, która może stanowić naturalny płotek i jednocześnie być ozdobą kącika.
Granice kącika do grillowania można także zaznaczyć gotowymi, niskimi płotkami, tzw. myśliwskimi lub palisadą z drewna bądź barwionego betonu. Z kolei płoty lamelowe czy w górnej części wypełnione ażurem stanowią skuteczną osłonę i jednocześnie zaporę dla rozprzestrzeniającego się dymu. Możemy też ustawić dookoła podpory dla roślin pnących, np. płotki z donicami oraz pergole i w ten sposób uzyskać piękną, żywą ścianę.
Podłoga
Kącik do grillowania powinien mieć utwardzoną i równą nawierzchnię, zaś w pobliżu paleniska musi być ona niepalna. W ogrodzie najbardziej naturalnym materiałem jest drewno, dlatego możemy wykorzystać deski lub gotowe elementy, z których wykonamy podłogę. Dostępne są podesty o kształcie prostokąta lub sześciokąta. Oczywiście materiał musi być zabezpieczony impregnatem – najlepiej aplikowanym ciśnieniowo w autoklawach. Dlatego kupując podesty sprawdźmy, czy zostały fabrycznie zaimpregnowane. Podłoga będzie bardziej trwała, jeżeli z zajmowanej przez nią powierzchni usuniemy darń, a powstałe zagłębienie wypełnimy żwirem. Powierzchnię tej podbudowy należy starannie wypoziomować.
Drewniane ogrodzenie należy zabezpieczyć przed wodą.
Innym rozwiązaniem, również ograniczającym dostęp wilgoci, jest umieszczenie podestu na drewnianych legarach.
Podłogę powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć preparatem wodoodpornym, np. lakierem albo bejcą – dostępne są w bardzo dużym wyborze. Preparat można nakładać na elementy przed ich zmontowaniem lub na gotową podłogę. To samo zalecenie dotyczy płotów i mebli z drewna.
Wyposażenie
Znajdujące się w ogrodzie meble są narażone na niszczące działanie wody i wilgoci, zmienną temperaturę oraz promieniowanie UV. Muszą być zatem wykonane z odpowiedniego materiału.
Najtańsze są meble plastikowe, spotkamy też stopy aluminium oraz lakierowaną stal. Siedziska często są z innych materiałów, np. ratanu naturalnego lub syntetycznego, nazywanego technoratanem.
Meble ogrodowe są wykonywane także z drewna egzotycznego: teku, bangkirai, ipe, wenge, acajou. Meble z drewna krajowego (stosuje się sosnę, świerk, dąb, grab, buk) powinny być zabezpieczone impregnatem, olejem, lakierem, bejcą lub farbą. Drewno egzotyczne jest z natury bardziej trwałe, gdyż zawiera substancje oleiste, chroniące materiał w sposób naturalny.
Inne materiały, z których wykonuje się całe meble to: wiklina i bambus. Są one jednak dość nietrwałe, dlatego meble powinny stać pod dachem, np. w altanie.
Grille
Sercem kącika do grillowania jest sam grill. Szczególnie wygodne są urządzenia, które obok paleniska mają blat roboczy, a pod nim miejsce na węgiel drzewny i potrzebne akcesoria. Wybór gotowych urządzeń jest bardzo duży, począwszy od przenośnych, stalowych, po rozbudowane konstrukcje z półkami. Oczywiście, można wykonać zabudowę według własnego projektu, wówczas jej wielkość będzie dostosowana do naszych potrzeb. Należy użyć materiałów mrozoodpornych, a do wyłożenia paleniska – również odpornych na wysoką temperaturę. Ruszt powinien być żeliwny, ze stali kutej lub kwasoodpornej. Pomiędzy nim a dnem paleniska pozostawmy około 4-6 cm. Zapewni to lepszą cyrkulację powietrza.
Murowany grill jest ciężki, należy zatem posadowić go na betonowym fundamencie o głębokości ok. 60 cm lub na na betonowej, zbrojonej płycie fundamentowej o grubości 15 do 20 cm, ułożonej na 30-centymetrowej warstwie zagęszczonego, gruboziarnistego żwiru.
Warto pamiętać:
-- Dokładnie rozrysujmy kącik do grillowania na planie ogrodu i oceńmy, jak będzie wyglądał w rzeczywistości. Może się bowiem okazać, że np. grill czy stół, które uważaliśmy za niezbyt szerokie, zajmą bardzo dużo miejsca.
-- Zaaranżowanie kącika w altanie lub pawilonie pozwoli na użytkowanie go nawet podczas gorszej pogody.
-- Ze względu na ryzyko pożaru nie należy grilla lokalizować blisko drzew, krzewów ani pozostawiać go bez dozoru.
SOBEX radzi:
Budując kącik grillowy musimy pomyśleć o odpowiedniej nawierzchni po to, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo korzystania z tego miejsca. Musi być ona równa i stabilna – takie są podesty oraz deski tarasowe o różnych rozmiarach i wzorach. Do ogrodzenia grilla oraz całej aranżowanej powierzchni możemy użyć płotów.
Firma Sobex oferuje płoty pełne, gwarantujące zwiększoną ochronę przed wiatrem, wieczornym chłodem lub ciekawskim spojrzeniem sąsiada oraz płoty ażurowe, charakteryzujące się finezyjnymi ornamentami. Podczas montażu płotu pamiętać musimy o stabilizujących go słupkach. W zależności od podłoża, słupki możemy osadzić w metalowych okuciach, przeznaczonych do gruntu miękkiego (np. trawnik) lub twardego (np. beton). Projektując miejsce do biesiadowania czy wypoczynku, warto pamiętać o możliwościach stworzenia klimatycznych wejść porośniętych pnącymi roślinami. Możliwości takie daje szeroka gama pergoli, kratek ogrodowych a także doniczek. Jeśli wielkość miejsca na to pozwoli, proponujemy też stworzenie schronienia przed deszczem czy upalnym słońcem. Schronieniem takim z pewnością będzie altana grillowa, pod której zadaszeniem biesiadować można w każdych warunkach pogodowych.