Jak wybrać wannę, by była nowoczesna i funkcjonalna
Nie ma bardziej relaksującej formy kąpieli niż ta w wygodnej wannie. Nowoczesne sprzęty tego rodzaju mają tak różnorodne rozwiązania funkcjonalne, że z łatwością możemy wybrać odpowiednie, by zaspokoić potrzeby wszystkich domowników. Nie ma również problemów z wyborem urządzenia do salonu kąpielowego czy też niewielkiej łazienki w mieszkaniu z lat 60. – w większości zapewnią je wanny z akrylu. Zdominowały rynek, mimo że dostępne są także sprzęty z emaliowanej stali, kompozytów, kamienne, drewniane czy żeliwne.
Wanna z akrylu – zalety
Akryl okazał się materiałem bezkonkurencyjnym. Jest ciepły, dzięki czemu woda stygnie w wannie z akrylu wolniej niż np. w stalowej czy kamiennej. Dzięki temu, że jest bardzo plastyczny można z niego wykonać wanny o kształcie, jakiego nie uzyska się wykorzystując inne tworzywo. Mogą być wanny prostokątne – w tym asymetryczne, narożne (symetryczne oraz asymetryczne), a także wolno stojące owalne czy okrągłe. Do zalet wanien z akrylu można też zaliczyć ich różnorodność wymiarową – poczynając od niewielkich o wymiarach 100 x 70 cm do 200 x 120 cm, a nawet większych. To także produkty na każdą kieszeń, dostępne są zarówno tanie wanny z płyt ABS pokrytych cienką warstwą akrylu, jak i wyroby droższe wykonane z grubego akrylu i dodatkowo wzmocnione.
Wanna z akrylu – funkcjonalność
Atutem wanien akrylowych jest ich ponadprzeciętna funkcjonalność. Uzyskanie różnorodnych udogodnień, które docenimy nie tylko podczas kąpieli jest możliwa za sprawą plastyczności tego materiału. W małych łazienkach mogą one pełnić nie tylko funkcję wanny, ale też kabiny prysznicowej. Można wybrać model z odpowiednio ukształtowanym antypoślizgowym dnem, jednak w wielu przypadkach wystarczy zastosować wannę z rantem, na którym można zamontować odpowiednią osłonę – w formie parawanu lub zabudowy. Wygodnym rozwiązaniem do niewielkich łazienek są także wanny akrylowe z wyprofilowanym siedziskiem. Zastąpi ono krzesło, na które w małym wnętrzu nie mam miejsca i umożliwi wykonanie w wygodnej pozycji wielu zabiegów higienicznych. W tego typu wnętrzach sprawdzą się wanny o nietypowych kształtach, dostępne jedynie z akrylu – to sprzęty o asymetrycznej formie, ściętych bokach oszczędzające miejsce. Wanny akrylowe to także doskonałe rozwiązanie do dużych łazienek, które umożliwiają wykorzystanie ponadstandardowych funkcji relaksacyjnych tego urządzenia. Są one wyposażone w wygodne podłokietniki czy oparcia dla głowy. Ich krawędzie, dno i boki są tak wyprofilowane, by można było się ułożyć w bardzo wygodnej pozycji. Wanny z akrylu w przeciwieństwie do wykonanych z wielu innych materiałów można też wyposażyć w funkcję hydromasażu.
Wanna z akrylu – oszczędności na co dzień
O tym, jak cenna jest woda i to w w wielu aspektach nie trzeba dzisiaj nikogo przekonywać. Do wielu osób jej wartość przekłada się przede wszystkim podczas płacenia rachunków. Odpowiednio ukształtowana wanna z akrylu pozwoli na oszczędności. By je uzyskać, zwróćmy uwagę na pojemność wybranego przez nas urządzenia. Może ona wynosić od około 80 do ponad 400 l. Wpływ na to mają nie tylko wymiary wanny, ale także sposób ukształtowania ścianek, np. kąt ich nachylenia czy siedziska lub szerokość rantu. Akryl jest materiałem długo utrzymującym ciepło, dzięki czemu podczas kąpieli nie musimy dolewać wody. Oszczędności będą jeszcze większe, jeśli zamontujemy wannę na nośniku styropianowym, który działa podobnie jak termos.
Wanna z akrylu na lata
Atutem akrylu jest również trwałość – wykonane z niego wanny nie korodują, te wysokiej jakości, czyli zrobione z akrylu grubości 4-5 mm przetrwają lata. Wpływ na ich trwałość ma również to, czy wykonano je z akrylu odlewanego, czy też wytłaczanego. Chociaż oba rodzaje mają ten sam skład chemiczny – polimetakrylan metylu (PMMA) – to jednak walory użytkowe wanien z akrylu odlewanego są lepsze. Wykonane z niego wanny są trwalsze i bardziej odporne na zarysowania i pęknięcia. Wpływ na wytrzymałość wanien ma także wzmocnienie laminatem. Jeśli zależy nam na trwałej wannie, warto zwrócić uwagę na ile lat producent daje gwarancję – niekiedy to co najmniej 25 lat, a niekiedy tylko 2.
Zdjęcia: Cersanit, Tubądzin