Jak wybrać i zamontować wyłazy dachowe?
Jeśli chcemy utrzymać nasz dach w dobrej kondycji, musimy o niego dbać – czyścić, konserwować i naprawiać, np. poprawić obluzowaną dachówkę czy doszczelnić komin. Do tego dochodzi konieczność przeprowadzania przeglądów kominiarskich, a czasami także anten telewizyjnych. Wychodzenie na dach ułatwi wyłaz dachowy. Dzięki niemu szybko i bezpiecznie wydostaną się na niego instalatorzy, kominiarze i dekarze, nie uszkadzając przy tym okien dachowych i ścian. Zresztą niektórzy fachowcy nie podejmą się prowadzenia prac na dachu, jeśli nie mają możliwości bezpiecznego wejścia z poddasza. Zgodnie z przepisami budowlanymi stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych należy zapewnić na dachach o spadku wynoszącym ponad 25% oraz na dachach pokrytych materiałami łamliwymi (tłukącymi). Powinny być one zabezpieczone przed poślizgiem. Wyjście na dach należy zapewnić również w przypadku budynków o dwóch lub więcej kondygnacjach naziemnych. W tym celu należy zastosować wyłazy dachowe o wymiarze 0,8 x 0,8 m w świetle.
Wyłaz dachowy – dobry wybór
Rodzaj wyłazu dachowego powinniśmy dopasować do pomieszczenia, w którym zamierzamy go zamontować. Na strychu czy poddaszu nieużytkowym (czyli w nieogrzewanych pomieszczeniach) możemy zainstalować tzw. wyłaz zimny wyposażony w zwykłe szyby. Nie musi on spełniać wymogów termoizolacyjności, wystarczy, by był dobrej jakości, odporny na uszkodzenia atmosferyczne i mechaniczne. W pomieszczeniach użytkowych montujemy wyłazy ciepłe, które wyposażone są w szyby termoizolacyjne. Obecnie produkowane wyłazy dachowe mają ramy wykonane z drewna, PVC lub aluminium – dzięki temu możemy je dobrać do okien dachowych i pokrycia dachowego. Producenci zresztą stawiają na uniwersalność wyłazów, dlatego coraz częściej wyglądem przypominają okna dachowe. Mają także zbliżone do nich parametry termoizolacyjne. Wyłazy dachowe mają często hartowane szyby, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy gradobicie. Niektóre modele wyłazów wyposażone są w siłowniki pneumatyczne, które zapobiegają przypadkowemu zatrzaśnięciu oraz pozwalają ustawić skrzydło wyłazu w różnych pozycjach. Kupując wyłaz dachowy, wybierzmy taki, który ma możliwość otwarcia w kilku płaszczyznach – do dołu, góry oraz na boki – wtedy dużo łatwiej będzie z niego korzystać. Powinien także pasować do pokrycia dachu. Można kupić wyłaz uniwersalny, który będzie pasował do wszystkich pokryć dachowych – zarówno płaskich, jak i z dachówek profilowanych.
Kupując wyłaz dachowy, nie kierujmy się niską ceną. Zazwyczaj tani model będzie stwarzał problemy w jego zamontowaniu i późniejszej eksploatacji. Wydatek na jeden wyłaz dachowy w porównaniu z kosztami budowy domy to znikomy wydatek, warto więc wybrać go rozsądnie. Dobrej jakości wyłazy są bardzo łatwe w montażu, mają sporo zabezpieczeń i udogodnień. Sprawdźmy również, czy wybrany model objęty jest gwarancją producenta.
Montaż wyłazu dachowego
Wyłazy dachowe można umieszczać na dachach o kącie nachylenia do 65-70o. Możliwe jest też ich instalowanie na dachach płaskich – wtedy jednak trzeba szczególną uwagę zwrócić na szczelność wszystkich połączeń. Montaż wyłazu dachowego nie jest trudny, ponieważ najczęściej mieści się on pomiędzy krokwiami i nie wymaga ingerencji w konstrukcję. Najlepiej zamontować wyłaz podczas wykonywania dachu, chociaż w istniejącym dachu jest to także możliwe, jednak bardziej pracochłonne – wymaga usunięcia nie tylko pokrycia dachowego, ale także warstw izolacji. Nie warto próbować robić tego samodzielnie.
Każdy wyłaz dachowy musi być wyposażony w specjalny kołnierz, który pomaga w szczelnym jego zamocowaniu do połaci dachowej. Montaż musi być wykonany dokładnie, gdyż nawet przez najdrobniejsze szczeliny może wnikać do wnętrza chłodne powietrze. Poza tym nieszczelności osłabiają konstrukcję dachową, gdyż umożliwiają wnikanie wody i wilgoci do wnętrza
Wyłaz dachowy – gdzie umieścić
Aby droga przejścia po dachu była jak najkrótsza, najlepiej umieścić wyłaz dachowy jak najbliżej komina. Miejsce montażu powinno być zaplanowane już na etapie tworzenia projektu architektonicznego domu – wtedy najłatwiej jest zaplanować wszystkie elementy dachowe oraz sposób dotarcia do nich w razie potrzeby. Praktycznym miejscem jest przestrzeń za kominem – wyłaz będzie mało widoczny, gdyż zasłoni go komin. U podstawy wyłazu dachowego najczęściej znajduje się ława kominiarska lub stopnie, dzięki czemu osoba wychodząca na dach ma zapewniony punkt podparcia i może poruszać się po nim swobodnie. Aby zapewnić sobie wygodną pracę na dachu, warto rozważyć montaż dodatkowych akcesoriów: barier ochronnych, stałych dojść do kominów, zaczepów dla lin asekuracyjnych itp. W niektórych przypadkach (przy spadku powyżej 100%) zabezpieczenia są obowiązkowe, przy czym można alternatywnie montować zaczepy do lin lub barierki.
zdjęcia: Velux, Fakro