Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku i jednocześnie zapewnić zdrowy mikroklimat pomieszczeń?
Aby eksploatacja budynku była jak najtańsza, podczas projektowania i budowy należy wybierać rozwiązania zapewniające jak najmniejsze przenikanie temperatur między wnętrzem a zewnętrzem, innymi słowy – największą izolacyjność.
O izolacyjność dbamy począwszy od projektu (ciągłość izolacji, brak mostków termicznych), a skończywszy na prawidłowym montażu. Niezmiernie ważnym etapem jest wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego, energooszczędnego i uwzględniającego dostępną przestrzeń na izolację, a przy tym niwelującego ryzyko powstania pleśni czy grzybów.
W zapewnieniu właściwej jakości powietrza, a co za tym idzie – komfortowego mikroklimatu, znaczną rolę oprócz wełny mineralnej odgrywa paroizolacja, odpowiedzialna za utrzymanie zdrowego poziomu wilgotności powietrza.
Jaką wełnę poleca ISOVER?
Najwyższe oszczędności na kosztach ogrzewania osiągnąć można łącząc możliwie dużą grubość i możliwie niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Jeśli chodzi o grubość, eksperci zalecają co najmniej 10 cm izolacji termicznej dla podłóg na gruncie, 20 cm dla ścian zewnętrznych i 30 cm dla dachów.
Z kolei ze względu na współczynnik przewodzenia ciepła, komfort montażu i korzystną relację jakości do ceny warto polecić nowy produkt ISOVER w rolce – Uni-Matę Plus. Uni-Mata Plus służy do izolacji termicznej i akustycznej dachów skośnych pomiędzy krokwiami, poddaszy użytkowych i nieużytkowych, podłóg i stropów drewnianych pomiędzy legarami i konstrukcji szkieletowych.
Chcąc uczcić 20-tą rocznicę swej obecności w Polsce, ISOVER opracował i wprowadził do sprzedaży prawdziwego „czarnego konia” rynku budowlanego. To nowa, wyjątkowa Uni-Mata Plus. Prawdziwy plus - mistrzowski produkt do izolacji poddaszy, wyróżniający się wyższą izolacyjnością (lambda =0,038 W/mK) oraz doskonałą sprężystością.
Dodatkowy człon w nazwie - czyli "Plus" - to informacja o realnej, prawdziwej korzyści dla Klienta:
· Wyższa izolacyjność - bo niższa lambda
· Świetna sprężystość produktu – co ma niebagatelne znaczenie w trakcie rozwijania, obróbki i aplikacji produktu
Opracowując ten produkt zadbano o również komfort pracy – nowe, wyróżniające, poręczne opakowanie to prócz dbałości o najdrobniejsze detale, również miejsce, które pozwala Klientom w sposób łatwy i jednoznaczny odczytać cechy szczególne produktu.
A co oprócz wełny?
Aby połączyć izolacyjność cieplną z utrzymaniem odpowiedniego mikroklimatu pomieszczeń, zaleca się stosować wełny ISOVER w zestawie z paroizolacją od strony wnętrza budynku oraz wiatroizolacją od strony poszycia dachowego.
Dzięki takiemu zestawieniu, które, mówiąc najogólniej, z jednej strony znacząco ogranicza dostęp wilgoci do wnętrza przegrody, z drugiej – jeśli już wilgoć się dostanie, umożliwia wyparowanie nadmiaru na zewnątrz. W przeciwnym przypadku naturalna różnica temperatur między wnętrzem budynku a zewnętrzem skutkowałaby zawilgoceniem przegród, a w konsekwencji – rozwojem pleśni i grzybów, o bardzo negatywnym wpływie na komfort oddychania i zdrowie mieszkańców.
Paroizolacja
Jeśli chodzi o
paroizolację, najbardziej godnym polecenia rozwiązania jest inteligentny
system paroizolacji ISOVER Vario. Jest to wielofunkcyjny układ, który
spełniając podstawowe funkcje izolacyjne (ochrona przed ucieczką ciepła,
wspomaganie wentylacji i klimatyzacji oraz izolacyjność akustyczna) –
zapewnia również dodatkowo regulację wilgoci, sprawiając, że dach i
ściany zewnętrzne oddychają, nie dopuszczając do rozwoju grzybów i
pleśni.
Alternatywną propozycją ISOVER jest znana na rynku folia
Stopair, o dużej wytrzymałości i znakomitych właściwościach w zakresie
paroizolacji.
Wiatroizolacja
Aby zapewnić kompletne rozwiązanie, należy do paroizolacji i wełny dodać folię wiatroizolacyjną od strony poszycia dachowego. Zalecane ze względu na doskonałe parametry wiatroizolacyjności w połączeniu z wysoką paroprzepuszczalnością są folie ISOVER Draftex Plus oraz Membrana Dachowa ISOVER. W szczególności Draftex Plus zalecany jest jako idealne uzupełnienie inteligentnej paroizolacji ISOVER Vario.
Ekonomiczna, bezpieczna, inteligentna izolacja dachu skośnego oraz ścian w budownictwie szkieletowym przy pomocy systemu termo-, paro- i wiatroizolacji rozwiązuje wszystkie problemy w obszarze komfortu mieszkania i oszczędności energii.
Dla kieszeni i dla środowiska
- Izolacja domu to inwestycja na wiele lat, dlatego wybierając materiał izolacyjny, warto pamiętać o przyszłości i zwrócić uwagę na to, czego dziś nie widać gołym okiem, ale pojawi się wraz z pierwszym rachunkiem za gaz, olej czy energię elektryczną. Inwestycja w materiały izolacyjne o parametrach gwarantujących energooszczędność to wartość, która z pewnością zaprocentuje.
Produkty ISOVER, w tym wełny szklane wykonane w 70% ze stłuczki pochodzącej z recyclingu, to także krok w kierunku ochrony środowiska, a co za tym idzie w kierunku poprawy komfortu i zdrowia mieszkańców – mówi Janusz Łyczko, Kierownik Marketingu ISOVER.