Jak ogrzewać ogród zimowy ?
Duże straty ciepła przez szklane ściany ogrodu zimowego i dach sprawiają, że trzeba w tym celu dostarczyć niemało energii, która sporo kosztuje. Z tego względu warto się zastanowić, czy rzeczywiście konieczne jest utrzymywanie w
ogrodzie zimowym temperatury tak wysokiej, jak w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Zdecydowanie tańsze jest zastosowanie ogrzewania, które jedynie zabezpiecza wnętrze przed mrozem uruchamiając się gdy temperatura obniży się do 5oC (dzięki sterowaniu własnym termostatem). Ze względu na duże zyski ciepła od nasłonecznienia i tak zwany efekt szklarniowy działanie takiego
ogrzewania w ogrodzie zimowym przez znaczną część sezonu grzewczego może być niepotrzebne. W celu akumulacji energii dostarczanej przez słońce, wewnątrz oranżerii warto umieścić masywne elementy z betonu lub kamienia. Rozgrzane w ciągu dnia mogą oddawać ciepło jeszcze przez kilka godzin po zachodzie słońca.
Do ogrodu zimowego odpowiednie jest ogrzewanie elektryczne – odporne na działanie niskiej temperatury. Jeśli zastosuje się instalację centralnego ogrzewania wodnego, trzeba brać pod uwagę możliwość zamarznięcia w niej wody – ryzyko jest większe niż w innych pomieszczeniach z powodu dużych strat ciepła przez przeszklenia - w przypadku awarii nastąpi szybkie wychłodzenie wnętrza ogrodu.
Dobrym rozwiązaniem w oranżerii jest też kominek lub piec kominkowy. Te urządzenia wymagają jednak uciążliwej obsługi i najlepiej stosować je w przypadku gdy ogród zimowy nie wymaga utrzymywania stale określonej temperatury. Dostarczają znaczną ilość energii z jednego z najtańszych paliw – drewna i dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o dużych stratach ciepła.