Jak odnowić elewację i ocieplenie budynku? Produkty do renowacji elewacji
Utrata barw - farba elewacyjna
Elewacja domu jest jego wizytówką. Jednak z biegiem lat blaknie, a na jej powierzchni powstają zacieki. Aby ożywić kolory elewacji, powinniśmy rozważyć ponowne jej malowanie. Na rynku istnieje szeroka gama farb elewacyjnych (np. BOLIX SIL-P - paroprzepuszczalna i hydrofobowa farba z efektem perlenia). Dobór odpowiedniej jest uzależniony od rodzaju podłoża, czyli od materiału izolacyjnego i tynku.
Nim przystąpi się do prac elewacyjnych, należy upewnić się, że malowane ściany są czyste, suche i nie ma na nich zarodników grzybów i pleśni. Sprawdźmy też, czy elewacja nie ulega pyleniu lub kredowaniu. Najlepiej zagruntować powierzchnię, zmniejszając tym samym jej chłonność i ilość farby potrzebnej do jej pokrycia. W tym celu można użyć np. BOLIX OP.
Skażenie mikrobiologiczne elewacji – preparaty, farby specjalistyczne
Elewacja budynku jest codziennie wystawiana na działanie czynników atmosferycznych. Poza tym oddziałują na nią zanieczyszczenia oraz czynniki biologiczne. Jej pielęgnacja polega na systematycznym zmywaniu zanieczyszczeń wodą, a następnie impregnacji powierzchni preparatem silikonowym lub malowaniu farbą elewacyjną.
Z czasem na elewacji pojawiają się glony, porosty i mchy, które tworzą szare i zielone naloty. Najbardziej narażone na to są północne i słabo nasłonecznione zewnętrzne ściany budynku. Elewację z nalotami mikroorganizmów należy odkazić preparatem biobójczym (np. BOLIX GLO Complex) i spłukać wodą. Tynki cienkowarstwowe, stosowane w bezspoinowych systemach ociepleń, nie mogą być czyszczone twardymi szczotkami. W ich przypadku najlepiej posłużyć się myjką ciśnieniową. Na koniec należy pomalować ściany farbą z dodatkami biocydów (np. BOLIX AZ Complex z ochronną powłoką mikrobiologiczną). Taka farba elewacyjna zmniejsza ryzyko ponownego pojawienia się nalotów na ścianach.
Uszkodzenia mechaniczne – naprawa elewacji i ocieplenia (tynki; siatki)
Na powierzchni tynku mogą powstać niewielkie zarysowania, które wystarczy
wypełnić uszczelniaczem, a następnie pomalować farbą elewacyjną. W przypadku,
gdy rysa ma szerokość mniejszą niż 0,3 mm polecamy użycie elastycznej powłoki
silikonowej – BOLIX SIL-RN. Gdy rys jest
więcej, należy pokryć je cienką warstwą tynku. Należy pamiętać o użyciu tego
samego rodzaju tynku, którym wcześniej została pokryta elewacja. Jeżeli
uszkodzenia odkrywają siatkę zbrojącą, należy skuć tynk w ten sposób, aby jej
nie uszkodzić, a następnie oczyścić siatkę i nanieść nową masę zbrojącą, a po
jej wyschnięciu uzupełnić tynk.
Jeśli zauważymy, że siatka i ocieplenie uległy zniszczeniu, trzeba skuć tynk i
masę zbrojącą wokół tego miejsca oraz wyciąć uszkodzony fragment. Puste miejsce
należy uzupełnić nowym kawałkiem materiału izolacyjnego, nanieść masę zbrojącą
i wtopić pas siatki w taki sposób, aby powstał zakład na siatkach. Następnie
powinno się nałożyć drugą warstwę masy, poczekać do jej wyschnięcia,
zagruntować powierzchnię i uzupełnić tynk.
Jeśli stwierdzimy, że ocieplenie nie spełnia swojej roli, ostatecznym wyjściem
jest wykonanie nowej warstwy.
Firma BOLIX, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, opracowała program do
renowacji ocieplanych już wcześniej budynków, na który składają się trzy
systemy. Obejmuje on całościową renowację elewacji - od usuwania skażenia
mikrobiologicznego po wykonanie dodatkowej warstwy ocieplenia.
Ekspert radzi:
- Aby skutecznie i trwale chronić elewację, na każdym etapie prac naprawczych należy stosować jednolite, systemowe rozwiązania, wykorzystujące specjalnie dobrane środki objęte Rekomendacjami Technicznymi ITB – podkreśla Ireneusz Stachowicz z BOLIX.
– W przypadku programu BOLIX RENOWACJE, pierwszym jej elementem jest BOLIX COMPLEX służący ochronie mikrobiologicznej budynków. System ten obejmuje oczyszczenie i zmycie z powierzchni ścian skażeń (glony, grzyby, pleśń) i zabrudzeń, a następnie zabezpieczanie ich specjalną farbą elewacyjną lub tynkiem cienkowarstwowym. Uszkodzone systemy ociepleń na styropianie naprawia się, wykorzystując zestaw produktów określony mianem BOLIX RENO-THERM, dzięki któremu można odnowić, odświeżyć lub odrestaurować uszkodzoną elewację. Możliwe jest również zastosowanie innowacyjnego rozwiązania BOLIX DOUBLE THERM, polegającego na wykonaniu dodatkowej izolacji na istniejącym już ociepleniu. Niezbędna jest tu odpowiednia diagnostyka zaistniałej sytuacji oraz zwrócenie szczególnej uwagi na znaczenie dodatkowego mocowania nowej warstwy izolacji – dodaje Ireneusz Stachowicz.
Elewacja domu jest nieustannie narażona na negatywne oddziaływanie różnych czynników i dlatego wymaga stałej troski o stan techniczny. Aby wyglądała estetycznie, a ocieplenie spełniało swoje zadanie, musimy poddawać ją okresowym przeglądom i w razie potrzeby wykonywać potrzebne naprawy.