Jak dobrać baterie i syfony do umywalki?
Wykończenie łazienki to jeden z końcowych etapów prac remontowych. Po określeniu stylizacji i doborze kolorów tego pomieszczenia pozostaje nam wybór właściwej armatury. To właśnie baterie do umywalki dopną całą kompozycję i staną się nie tylko funkcjonalnymi akcesoriami, ale także estetyczną dekoracją. Z wyborem warto jednak poczekać do samego końca remontu. Dopiero kiedy wszystkie przyłącza zostaną wyprowadzone ze ścian i poznamy każdą odległość i średnicę, powinniśmy zdecydować się na zakup właściwie dopasowanego urządzenia.
Trwałość – pożądana cecha baterii łazienkowych
Decydując się na remont łazienki, mamy nadzieję, że jej stan nie zmieni się przez najbliższych kilka lat. Chodzi tu głównie o zniszczenia ceramiki, czy wypłowiały kolor farby. Podobnie rzecz się ma z przyłączami i armaturą. Często przed wyborem tych akcesoriów zadajemy sobie pytania: jaki odpływ do umywalki będzie najlepszy i która bateria posłuży nam najdłużej? Odpowiedź na oba pytania jest podobna – warto stawiać na trwałość.
Największy wpływ na trwałość baterii łazienkowych ma materiał, z którego je wykonano. Najczęściej tego typu akcesoria odlewane są z mosiądzu lub innych stopów metali nierdzewnych. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na wykonanie odlewu i wykończenie całej baterii. Czasem już podczas pierwszej wizyty w markecie mamy wrażenie, że dany element nie jest wystarczająco solidny. Jeśli pojawią się wątpliwości, najlepiej sięgnąć po inny produkt. Często kilka złotych różnicy w cenie produktu może być przyczyną strat i szkód, które trudno będzie wycenić.
Sam materiał, z którego wykonany jest odlew to tylko jeden z elementów baterii do umywalki. Równie ważne jest to co w środku, czyli akcesoria odpowiedzialne za prawidłowe działanie baterii. Warto szczególnie przyjrzeć się głowicy do regulacji temperatury i strumienia wody. Powinna poruszać się płynnie i być solidnie połączona z całością. W zestawie najczęściej znajduje się także komplet uszczelek, które wpłyną na szczelność całego układu. Od ich jakości zależy to, czy ściany w łazience nie będą zalewały się wodą. Ciekawym elementem jest także perlator, który odpowiada za spienianie wody i jej mniejsze zużycie. Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów wody i chcemy się kierować filozofią EKO, warto wyposażyć łazienkę w baterię z perlatorem.
Estetyka baterii do umywalki
Niemniej ważną cechą niż jakość baterii łazienkowych jest ich wygląd. Ta cecha celowo opisywana jest dopiero w drugiej kolejności, ponieważ powinniśmy wybierać pasujące elementy spośród tych, które wcześniej uznaliśmy za trwałe. W przeciwnym razie może się okazać, że piękna i dopracowana w każdym szczególe łazienka stała się kompletnie niefunkcjonalna.
Na rynku można znaleźć ogromną ilość akcesoriów łazienkowych o różnych kształtach, barwach i zasadach działania. Warto wybrać taką, która będzie pasowała stylem do aranżacji, a także pozostałych elementów armatury. Warto zwrócić uwagę także na warunki, jakie panują w łazience i umiejscowienie przyłączy. Najczęściej w budownictwie wielorodzinnym przyłącza znajdują się w ścianach, dlatego sięgamy po baterie łazienkowe pobierające oddzielnie wodę ciepłą i zimną. Najpopularniejszą formą są pojedyncze krany z głowicą regulującą strumień wody i temperaturę. W łazienkach w stylu retro można zamontować baterię z dwoma niezależnymi kurkami.
W nowoczesnych aranżacjach coraz popularniejsze stają się miski umywalki umieszczone na blacie. Pojawia się zatem pytanie: jaka bateria do umywalki nablatowej? W tym przypadku sięgnijmy po specjalne baterie, które cechują się smukłą budową i prostą formą. Przystosowane są do dostarczania zarówno zimnej, jak i ciepłej wody, a ich prosta stylistyka sprawdzi się w najmodniejszych aranżacjach.
Niezbędny syfon do umywalki
Skoro wiemy już jakie akcesoria doprowadzą wodę do umywalki, pora na wybór urządzeń do jej odprowadzenia. Tu także dobrze jest poświęcić kilka chwil na dobór odpowiedniego wariantu. Nie można zapominać, że to syfon spełnia funkcję prawidłowego odprowadzania wody i ogranicza wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Tylko solidne wykonanie i szczelny montaż tego urządzenia gwarantuje nam spokojne użytkowanie.
Jeśli nie wiadomo, jaki syfon do umywalki będzie najlepszy, warto kierować się tymi samymi zasadami, jakie pomogły nam wybrać baterie. W pierwszej kolejności zastanówmy się nad materiałem, z jakiego powinien być wykonany. Do wyboru mamy produkty z tworzywa sztucznego oraz mosiądzu. Oba cechują się odpornością na długotrwałe działanie wilgoci i niezłą trwałością. Na naszą decyzję może zatem mieć wpływ kolejny krok, czyli dopasowanie do aranżacji. Mosiężne syfony pokryte chromem lepiej zaprezentują się w miejscach widocznych i w towarzystwie podobnych stylowo akcesoriów łazienkowych.
Jaki rodzaj syfonu wybrać?
Z uwagi na warunki panujące w łazience, możemy wybrać syfony o różnych kształtach i zasadach działania. Najpopularniejsze są syfony butelkowe, inaczej zwane pionowymi. Woda odprowadzana jest do osadnika przypominającego butelkę i w nim pozostają stałe zanieczyszczenia. Ten wariant sprawdza się w miejscach, gdzie dysponujemy małą przestrzenią i zamierzamy zabudować odpływ szafką lub innym elementem maskującym.
Jeśli miejsca jest więcej, można zdecydować się na odpływ rurowy, którego konstrukcja zapobiega zapychaniu się instalacji. Uformowany jest w kształt litery U. Zajmuje nieco więcej przestrzeni, jest za to bardzo estetyczny. Jaki syfon do umywalki nablatowej? Jeśli ma być widoczny, to bardziej estetyczny. Z kolei, jeżeli planujemy zabudować odpływ, możemy postawić na tańsze elementy z tworzywa.
Dodatkowe akcesoria – zawory spustowe i korki
Pomiędzy bateriami a syfonami w umywalce znajduje się jeszcze korek i zawór, które zapewniają szczelność całego układu. Zanim zaczniemy się zastanawiać, jakie zawory do umywalki wybrać, warto ocenić, czego faktycznie będziemy potrzebowali. W tradycyjnych umywalkach z przelewem trzeba zastosować korek, ze specjalnym otworem. Przez niego będzie przedostawała się woda z przelewu. W takim razie, jaki korek do umywalki bez przelewu będzie odpowiedni? W tym przypadku potrzebny jest korek, który w dolnej części nie posiada otworu. Warto zwrócić uwagę na to, jaki zawór do umywalki dobieramy, ponieważ nieodpowiednie dopasowanie może powodować wyciekanie wody poza instalację.
Ważny jest także materiał, z jakiego wykonany będzie korek. Tradycyjnym rozwiązaniem są gumowe korki, które niestety szybko się zużywają. Istnieją też spore problemy z wyciąganiem ich z zaworu. Innym rozwiązaniem są zintegrowane korki click-clack, które mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Niezależnie od tego, jaki korek do umywalki wybierzemy, musimy mieć świadomość, że działanie detergentów i wrzącej wody znacznie obniża ich wytrzymałość, a co za tym idzie szczelność.