Inteligentne drzwi
Zaawansowana elektronika i dedykowane jej oprogramowania coraz skuteczniej wspierają codzienne życie. Dzięki nim np. drzwi wejściowe otworzą się same, m.in. gdy niesiemy ciężkie zakupy, nie musimy także nosić przy sobie pęku kluczy. Ponadto, za pomocą połączonej z systemem odpowiedniej aplikacji nie będąc w domu, możemy upewnić się, czy zamknęliśmy drzwi lub otworzymy je, gdy dziecko zapomniało kluczy. Nowoczesne rozwiązania współpracują również z alarmem i domofonem oraz mogą być zintegrowane z innymi systemami domu inteligentnego.
KARTA MAGNETYCZNA LUB BRELOK
Karta magnetyczna to rozwiązanie doskonale nam znane z hotelowych pokoi. Aby otworzyć drzwi, do specjalnego czytnika należy przyłożyć kartę, która swoim wyglądem niewiele różni się od bankowej. Taki system świetnie sprawdza się nie tylko do drzwi zewnętrznych, ale również do wewnętrznego systemu zabezpieczania pomieszczeń. Jeśli zgubimy kartę ,nie musimy wymieniać od razu zamka na nowy.W takim przypadku wystarczy, że wykasujemy kod utraconej karty z pamięci zamka i wprowadzimy do niej nowy kod. Kluczem zbliżeniowym może być również np. brelok, do którego mamy przypięte klucze do samochodu. Zamków na kartę zbliżeniową używa się najczęściej tam, gdzie zachodzi potrzeba ograniczenia kręgu osób mogących wejść do pomieszczenia.W ten sposób jednocześnie usuwamy konieczność posiadania wielu tradycyjnych kluczy mechanicznych.
KLAWIATURA NUMERYCZNA
Bardzo popularne wśród zamków elektronicznych są modele szyfrowe wyposażone w klawiaturę wzorowaną na telefonicznej, za pomocą której należy wpisać zaprogramowany kod otwierający drzwi. Niewątpliwą zaletą modeli szyfrowych jest brak konieczności noszenia przy sobie dodatkowych przedmiotów potrzebnych do otwarcia zamka, takich jak klucze czy karty. Wystarczy zapamiętać zaprogramowany PIN. Większość dostępnych zamków szyfrowych ma zabezpieczenia wandaloodporne, co oznacza, że produkowane są z wytrzymałych materiałów, utrudniających ich zniszczenie bądź niepowołane zdemontowanie. Zaletą zamków szyfrowych jest również to, że jeśli chcemy komuś udostępnić prawo do wejścia do naszego domu, wystarczy podać danej osobie kod PIN. Nie musimy wtedy przekazywać karty dostępu bądź programować dodatkowego odcisku palca. Ich przewagą jest też to, że jeśli ktoś niepowołany próbuje wpisać PIN, żeby dostać się do naszego domu, to zostajemy o tym zdarzeniu natychmiast poinformowani, np. za pomocą SMS-a. Zaś w przypadku trzykrotnego użycia niepoprawnego kodu najczęściej dochodzi do załączenia alarmu.
SYSTEM JEDNEGO KLUCZA
Pozwala otwierać kilka, a nawet kilkanaście wkładek przy użyciu jednego klucza. Wkładki można montować w zamkach w drzwiach wejściowych i wewnętrznych, ale również w bramach (garażowej i wjazdowej), skrzynce na listy itp. Możliwe jest stworzenie dowolnej liczby zamknięć o identycznym kodowaniu, przez co każdy domownik będzie miał dostęp do wszystkich wybranych pomieszczeń. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie nosimy pęku kluczy, wadą – gdy zgubimy klucz, nie dostaniemy się nigdzie – ani na działkę, ani do garażu, ani do żadnego pomieszczenia w domu. Oczywiście tylko dopóki nie dorobimy nowego.
ZAMEK BIOMETRYCZNY
Wybierając zamek warto dopasować jego wygląd do aranżacji strefy wejścia. Większość modeli ma nowoczesny design.
APLIKACJA MOBILNA
Drzwi zewnętrzne możemy otwierać za pomocą czytnika linii papilarnych. Skaner zazwyczaj umieszcza się w pobliżu skrzydła lub bezpośrednio na nim – wszystkie przewody są ukryte w ościeżnicy. Rozpoznaje on indywidualne odciski i otwiera drzwi wyłącznie na taki odcisk, jaki został zakodowany w jego pamięci. Jednym palcem można też odblokować drzwi, a innym je ryglować. Istnieje możliwość zaprogramowania do 200 palców, więc każdy domownik bez problemu dostanie się do mieszkania. Sprawne otwarcie drzwi po zmroku ułatwi ledowa dioda. Wewnątrz domu czytnik sygnalizuje stan drzwi odpowiednim światłem: zielonym dla otwartych oraz czerwonym dla zamkniętych. Z łatwością więc upewnimy się nawet z większej odległości, czy drzwi zostały zamknięte lub z jakiegoś powodu są niedomknięte. Czytnik zintegrowany jest z funkcją automatycznego ryglowania. W ciągu kilku sekund drzwi są bezpiecznie oraz trwale zamknięte. Jednocześnie zintegrowana funkcja paniki pozwala z łatwością otworzyć je od wewnątrz.
Dom możemy otwierać używając smartfona. Wystarczy, że połączymy drzwi wyposażone w wybraną przez nas technologię ich otwierania przez Bluetooth ze swoim telefonem komórkowym. Oczywiście konieczne będzie wcześniejsze zaprogramowanie całości. Możemy w ten sposób manewrować nawet kilkoma parami drzwi. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość sprawdzenia, kto i kiedy je otwierał lub zamykał. Wszystkie dane dostępne są w aplikacji mobilnej. Co więcej, funkcja kontroli zdalnej przy pomocy tej samej aplikacji pozwala na udzielenie dostępu do mieszkania osobie, która stoi przed drzwiami, a my jesteśmy daleko.
DOSTĘP POD PEŁNĄ KONTROLĄ
Choć wiele osób nada korzysta z tradycyjnych zamków i stroni od nowoczesnych rozwiązań, to jednak zamki elektroniczne cieszą się dużym powodzeniem.
• Ich największą zaletą jest możliwość szybkiego programowania. Dlatego też, jeśli zdarzy się, że z różnych przyczyn chcemy unieważnić poszczególne prawa dostępu do naszych drzwi, to w łatwy sposób możemy tego dokonać.
• Kolejnym pozytywem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa domowników. Nowoczesne zamki wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, m.in. automatyczne zamykanie czy zabezpieczenie przed włamaniem.
• Są także modele, które w razie potrzeby ewakuacji samoistnie cofają zatrzask oraz rygiel. Dzięki temu jesteśmy w stanie otworzyć zamek tylko poprzez pociągnięcie klamki.